Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Avea hakkında faydalı bilgiler

İletişim / Cep Telefonu

10 milyon abonesi ile yüzde 16 pazar payına sahip olan ve Türkiye´nin hızla büyüyen mobil iletişim operatörü Avea yenilikçi hizmetlerini bireysel ve kurumsal müşterilerin hizmetine sunmaktadır.
TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş., Türk Telekom´un GSM Operatörü Aycell´in, %51 İş Bankası Grubu ve %49 TİM ortaklığı ile kurulmuş olan İş-TİM ile birleşmesi sonucu, 19 Şubat 2004 tarihinde resmen kurulmuştur.
Birleşmeden sonra Aria ve Aycell markalarının TT&TİM çatısı altında devam ettiği kısa bir süreç yaşanmıştır. 23 Haziran 2004 tarihi itibariyle ise birleşmeden doğan sinerjinin ifade edildiği yepyeni "Avea" markası, bu iki markayı temsilen piyasaya sunulmuştur.
15 Ekim 2004 tarihi itibariyle "TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş" ticari ünvanı "Avea İletişim Hizmetleri A.Ş." olarak değişmiştir.
Aycell ve Aria birleşmesi, Türk telekomünikasyon sektörünün gelişmesine önemli katkılarda bulunan yeni ve güçlü bir şirketin doğmasını sağlamıştır. İki şirketin deneyiminin ve bilgisinin bir araya gelmesiyle operasyonel ve mali bir güç doğmuştur. GSM sektörünün en genç, dinamik ve alternatif operatörü olan Avea, Türkiye GSM pazarına ciddi bir rekabet ortamı getirmiştir.
Türk Telekom´un %55 oranındaki hissesinin özelleştirme süreci Kasım 2005 itibariyle tamamlanmıştır. Özelleştirme sonunda, Oger Telecom Türk Telekom´un %55 hissesine sahip olmuştur. Eylül 2006´da, Türk Telekom, Telecom Italia´ın Avea´daki %40.6 hissesini satın alarak Avea´daki hisse oranını %81´e çıkarmıştır. Avea´nın geri kalan %19 hissesi İş Bankası´na aittir. Bu hisse paylaşımı doğrultusunda, Oger Telecom Türk Telekom´daki %55 çoğunluk hissesi yoluyla Avea´da kontrole sahiptir.
Telecom Italia, Oger Telecom´un %10 hissesine sahiptir. Dolayısıyla, Oger Telecom, Telecom Italia ve İş Bankası arasındaki işbirliği şirketin gelişimi için güçlü bir taahhüt oluşturacak, gelişmiş teknoloji uygulamalarıyla ve kaliteli hizmetle şirketin rekabet gücünü artıracaktır.
ARİA
Aria, İtalya´nın telekomünikasyon devi TIM (Telecom Italia Mobile) ve Türkiye´nin en köklü kurumu İş Bankası´nın işbirliği ile ilk GSM 1800 projesinin hayata geçirilmesi amacıyla kuruldu.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan GSM 1800 Sayısal Hücresel Mobil Telefon Sisteminin Tesis ve İşletmesi ihalesine katılan Türkiye İş Bankası ve Telecom Italia Mobile konsorsiyumu, 2 milyar 525 milyon ABD doları vererek ihaleyi kazandı. Türkiye Cumhuriyeti, bu ihaleyle tarihinin en büyük özelleştirmesine imza attı. İş-TIM Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. 27 Ekim 2000 tarihinde Türkiye´nin ilk GSM 1800 Mobil Telefon Ağı işletimi için T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile lisans anlaşmasını imzaladı.
Şirket, ARIA ticari ismi ile faaliyete geçtiği 21 Mart 2001 tarihinden itibaren yüksek teknolojiyi, uluslararası tecrübesi, iletişim sektöründeki yenilikçiliği ve müşteri odaklı servis anlayışı ile birleştirdi.
AYCELL
Ulaştırma Bakanlığı´ nın 16 Mart 2000 tarihli ihalesiyle, GSM 1800 mobil telefon işletme lisansı Türk Telekomünikasyon A.Ş.´ ye verilmiş ve 8 Ocak 2001 tarihinde ayrı bir sermaye şirketi olarak Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş.kurulmuştur.
"505" erişim koduyla, Türkiye´nin en genç GSM operatörü olma özelliğine sahip Aycell şebekesinden yapılan ilk telefon görüşmesi, teknik açılışın yapıldığı 22 Ağustos 2001 tarihinde dönemin Başbakanı Sayın Bülent Ecevit ve Ulaştırma Bakanı Sayın Oktay Vural arasında gerçekleşmiştir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Blackberry Z10

 • NOKIA LUMIA 720

 • SONY Xperia™ M

 • NOKIA ASHA 501

 • SONY Xperia™ T2 Ultra

 • Nokia Lumia 925

 • Yeni Balckberry Q5

 • Cep Telefonu

 • Sony Xperia™ Z Ultra

 • Nokia Asha 503

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2805
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.02.2009
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar