Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Artvin Satlel ( Şavşat ) Kalesi hakkında faydalı bilgiler

Seyahat / Antik Kentler
/Dosyalar/3798_artvin-satlel-savsat-kalesi.jpg

Satlel bölgesinde, Şavşat Suyu´nun hemen yanında, alçak bir Kayalık üzerine inşa edilmiştir. Kale hakkındaki ilk bilgi Evliya Çelebi´den alınır.
Evliya Çelebi;Şavşat Kalesi´nin ocaklık olarak idare edildiğini ve kadısının olmadıgını belirtmektedir. Kalenin inşa tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Ancak gerek konumu, gerekse malzeme ve teknik özellikleri Şavşat Kalesi´nin Bagratiler döneminde yapılmış veya onarılmış olabileceğini göstermektedir.

Bu durumda Kaleyi 9.yüzyıl sonu veya 10. Yüzyıl başlarına tarihlemek uygun olacaktır. 1064 yılında Alp Aslan bölgeyi ele geçirmiş ancak kale ve çevresine dokunmamış olmalıdır.

1190 yılında Kraliçe Tamara´ya (1184-1212) karşı ayaklanan feodal beylerden birinin Şavşat Kalesi´ni üs olarak kullandığı bilinmektedir. Evliya Çelebi kalenin dışında Osmanlı dönemi kullanımı hakkında bilgi veren bir kaynak bulunmamaktadır.

Kaleye en kolay ulaşılabilen yön güney oldu?undan buradaki surlar iyice tahkim edilmiştir. Kule ve Burçların birisi hariç, diğerleri sur duvarları hizasındadır dışa taşmazlar. Kullanılan teknik bütün duvarlarda aynıdır. Dış Cepheler, büyük boyutlu kare veya dikdörgen kesilmiş taşlardan düzgün sıralar halinde örülmüştür.

İç duvarlara daha az özenilmiş ve daha küçük boyutlu taşlar kullanılmıştır. Kalenin batı bölümünün ikinci bir yapı dönemi oluşturduğu ancak malzeme ve yapı tekniğinin değişmediği görülür.

Kalenin girişinin orijinalde nasıl olduğunu saptamak mümkün değildir. Kuzeybatı köşede üç katlı olduğu anlaşılan bir kule yer alır. Kulenin alt katında ahşap bir platform oluşturabilecek yuvalar tespit edilmektedir. Sürün Batı yöndeki dışa çıkıntılı kulesinin iki katlı olduğu sanılmaktadır.

Kalenin en büyük boyutlu yapısı zandandır. Güneyinden sur duvarına bitişik olarak inşa edilen zindan dışa iki havalandırma deliği ve bir kapı ile açılır. Yüksek kapıya ancak taşınabilir bir merdiven ile ulaşılır. Zindanın iç duvarlarında, es boyutlu kesilmiş taş sıraları Özenli bir işçilikle kullanılmıştır.

Zindanın doğusunda, sur duvarı içine açılmış bir apsis yuvarlağının ahşap örtüklü bir Sapelli ait olmalıdır. Zindanın kuzeydoğusundaki kalıntılar ise bir kiliseye aittir. Günümüze sadece apsis ve kuzey duvarlarının bir kısmı gelebilmiş olan yapının tonozla kaplı ve tek nefli olduğu anlaşılmaktadır. Kuzeyinde belki de Sarnıç olan bir başka yapının kalıntıları bulunur.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Yeni Kale Eski Kahta Kalesi

 • Gordion Antik Kenti

 • Şırnak Hısta Kaplıcası

 • Ihlara Vadisi

 • Şırnak Kırmızı Medrese

 • Afyon Muradın Türbesi

 • Afyon Kalesi

 • Afyon İhsaniye Döğer Örenyeri

 • Olympos antik Kenti Antalya

 • Amasya Yedi Kuğular Kuş Cenneti

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 991
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.12.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar