Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Hamilelikte kozmetik ürün kullanımı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hamilelik
/Dosyalar/3490_hamilelikte-kozmetik-urunler-kullanimi.jpg


Kozmetik ürünleri bayanların hayatında vazgeçilmezlerden birisidir. Her bayan güzel ve bakımlı görünmek ister. Gebelikte ise bu istek daha da fazlalaşır. Değişen hormonların etkisiyle anne adayı kendisinin eskisi kadar güzel olmadığını düşünür. Fakat hamilelikte anne adayları kozmetik ürünleri kullanıp kullanmamak konusunda kararsızlık yaşarlar. Peki, kozmetik ürünleri kullanmanın bir zararı var mıdır? Kozmetik ürünleri kullanmak bebeğe zarar verir mi? Bu yazımızda anne adaylarının çok merak ettiği kozmetik kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlıklı bir gebelik ve bebeğin sağlıklı gelişimi için gebelik süresince anne adayları çok dikkatli olmalıdır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. İlk 3 aylık dönemde bebek her şeyden oldukça etkilenmektedir. Gebelikte akne sivilce sorunu yaşayan ve akne tedavisi olmak isteyen anne adayları kadın doğum uzmanlarına danışmalıdır. Anne adayları doktora danışmadan krem, ilaç vb. asla kullanmamalıdır.

Kozmetik ürünleri hakkında her gün yeni bir çalışma yapılmaktadır. Ancak tüm kozmetik ürünleri hakkında yeterli çalışmalar yapılamamaktadır. Bu nedenle anne adayları gebelik süresince kozmetik ürünlerini kullanmaktan kaçınmalıdır. Birçok kozmetik ürünü cilde derinlemesine nüfuz etmez ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde vücut için zararlı olan maddelere yer verilmese de, gebelerin bu tür ürünleri kullanması sakıncalı olabilir. Özelikle akne tedavisinde ağızdan antibiyotik kullanılmamalı, kullanılması gerekiyorsa doktora danışarak önereceği ilaçlar kullanılmalıdır.

Kullanılan kozmetik ürünlerinin içerisinde A vitamini olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca Vitamin A ve retin-A ve retinoid gibi maddeler içeren yüz kremlerinden de uzak durulmalıdır. Kullanacağınız kremlerin A vitamini içermemesine anne adayları dikkat etmelidir. Bazı anne adayları bronzlaştırıcı kremleri kullanma konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Bronzlaştırıcı kremler ilk 3 ay kullanılmamalıdır. Bu tür kremlerin bebeğe bir zararı yoktur. Sadece cildin hava almasını önler. İlk 3 ay anne adayı kozmetik kullanımı konusunda titiz davranmalıdır.

Gebelik boyunca anne adayı kozmetik ürünlere ihtiyaç duyabilir. Makyaj malzemeleri, losyonlar, kremler ya da parfümler bir bayanın vazgeçilmezleridir. Özellikle gebelikte karın ve göğüs çatlakları için doktor kontrolünde göbek çatlaklarını önleyen kremler kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan ilaç ya da krem kesinlikle kullanmayın. Gebelikte oluşan karın çatlakları için Elma yağı ve badem yağı eşit miktarda karıştırılır ve her gün çatlayan bölgeye hafif şekilde sürülür.

Saç derisine değdirilmeden uygulanan saç boyasının bir zararı yoktur. Ancak röfle ya da perma gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır. Cildi yumuşatan ve nemlendiren yağları bayanlar rahatlıkla kullanabilir. Bu yağların kullanılmasında herhangi bir zarar yoktur.

Anne adayları gebeliğin ilk 3 ayından sonra kozmetik ürünlerini kullanabilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları

 • Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı

 • Düşük Tehdidi

 • Gebelikte cep telefonu kullanmak

 • Hamilelikte Cinsellik

 • Kadın Pilotların Önündeki En Ciddi Uçuş Engeli Hamilelik

 • Doğum esnasında bebeklerde oluşan kırık ve yaralanmalar

 • Klostrum Nedir

 • Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek

 • Anne Sütü Yararları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4682
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 26.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar