Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bebek odası hazırlıkları hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3323_bebek-odasi-hazirliklari.jpg


    Bebeğin sağlığı: Oda ısısı önemlidir. Yeni doğan bir bebek için ideal oda ısısı 22 derecedir. Daha üzerindeki oda ısıları havadaki nemi azaltacağı ve bebeğin terlemesine sebep olacağı için iyi değildir. Odanın güneş ışığı alması, rahatça havalandırılabilmesi ve ceryanda kalmaması da önemlidir. Ani bebek ölümlerini engellemek için yatağında nefes almasını engelleyebilecek şeyler olmamasına özen göstermek gerekir.
    Bebeğin kendini güvende hissetmesi: Huzurlu bir ortam yaratmaya gayret etmek lazım. Ortamın çok aşırı gürültülü ve fazla uyaranlı olmaması bebeğin kendini huzurlu ve güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Türk toplumunda uygulaması zor biliyorum ama çok fazla insanın odaya girip çıkmasına müsaade etmesen iyi olur.
    Annenin hayatını kolaylaştıracak çözümler: Annelik zaten 24 saat süren ve çok yorucu bir mesai gerektiriyor. Dolayısıyla odayı düzenlerken işini kolaylaştıracak bir sistem kurmanda fayda var. Örneğin altını açarken kullanacağın tüm ürünleri tek bir sepette toplamak, banyo için gerekli malzemelere bir sepet oluşturmak, dolap düzenini en çok kullanacakların en kolay erişilebilir yerde olacak şekilde kurmak gibi. Her anne baba bebeği için elinde geldiğince her şeyin en iyisini almaya ve mümkün olduğunca her ihtiyacını karşılamaya çalışır. Yanlız burda alınmamış ihtiyaçlar kadar, ihtiyaç duyulmadığı halde ya gerekirse diye alınmış fazla ürünlerin de annenin hayatını zorlaştırdığını söylemem lazım.

-Karyola: En çok dikkat etmen gereken şey karyolanın alçalabilen kademeli bir karyola olmasıdır.
-Yatak Koruyucuları
-Nevresim: Allah korusun ani bebek ölümlerinden kaçınmak için yastık, yorgan kullanmamaya dikkat et. Battaniye ile örtebilir, uyku tulumu giydirebilirsin.
-Şifonyer
-Emzirmek için koltuk / sandalye
-OPSİYONEL: Eğer odada yerin varsa bir kişinin yatabileceği bir düzen oluşturmak isteyebilirsin. Çekyat, kanepe, yatak, ya da açılınca tek kişilik yatak olan koltuklardan olabilir. O zaman emzirmek için ayrıca bir koltuğu ihtiyaç kalmaz. Sen de bebeği odana almak yerine onun odasında yatabilirsin, böylece sonradan onu odasına alıştırma derdi olmaz ve eşin de nispeten daha rahat uyur.
-Oyuncak Sepeti
-Küçük Organizatör Sepetler: Alt açma sepeti, ilaç sepeti, banyo sepeti vs..
-Kirli Sepeti
-Bebek Deterjanı: Bitkisel
-Kova: Elde yıkanacak çamaşırlar için
-Gece Lambası
-Saat
-Oda Termometresi
-Bebek Küveti: Banyoda yerin varsa ayaklı, üzerinde kapanıp açılan bir alt açma ünitesi olan bir küvet almanı tavsiye ederim.
-Alt Açma Ünitesi: Ben ayaklı küvetin üzerine monteli bir alt açma ünitesi aldım ve onu hep banyoda muhafaza ettim. Banyodan sonra oda değiştirmeden giydirmek, altını açınca çeşmede yıkayıvermek büyük kolaylık.
-Bebek Telsizi / Kamerası: Kameralıları tavsiye ederim. Eğer telsiz alacaksan apartmanda senden başka kullanan olmadığına emin ol, yoksa kendi bebeğin yerine başkasınınkini dinleyebilirsin.
-Dönence
-Aktivite Halısı
-Ana Kucağı: Hem araba hem de ev için.
-Bebek Arabası

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Suda doğum yapmak

 • Annelerin Çocuk Sağlığı Rehberi

 • Yeni doğan bebek

 • Çocuğunuza Yumurtayı Mutlaka Yedirin

 • Gebelikte Düşük Yaşanması

 • Anne Sütü ve Emzirme

 • Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım

 • Gebelikte yapılan tarama testleri

 • Gebelikte kasık ve bel ağrısı

 • Gebelikte aşermek

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3554
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar