Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ev dekorasyonunda sehpa seçimi hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / İpuçları
/Dosyalar/3315_ev-dekorasyonunda-sehpa-secimi.jpg


Orta sehpası her oturma odasının ana mobilya parçalarından birisidir. Peki sizin evinize hangi sehpa daha çok yakışır? Ne büyüklükte, yuvarlak mı, kare mi, cam mı, metal mi yoksa ceviz bir sehpa mı?

Sehpa oturma odasının odak noktasıdır ve üzerine içecek veya atıştırmalık yemekler koymak için kullanılır. Aynı zamanda kitap ve dekoratif aksesuarlarda konulur. İşte size evinize orta sehpası seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç öneri.

Sehpanın Şekli ve Büyüklüğü
Yükseklik
Koltuklarınıza uygun yükseklikte bir sehpa seçmeye dikkat edin. Genellikle sehpalar 40-50 cm. yüksekliğindedir.

Şekil
Dikdörtgen bir sehpa hemen hemen bütün oturma odaları için uygundur. Yuvarlak bir sehpa odaya daha yumuşak bir hava verecektir. Kare bir sehpa daha geniş bir yüzey sağlar ama buna karşılık daha da geniş yer tutar. Küçük salonu olanlar kare sehpalardan kaçınmalıdırlar.

Uzunluk
Sehpanızın uzunluğuna kanepenizin ölçülerine göre karar verin. Sehpanın uzunluğu önüne konulacağı koltuğun uzunluğunun yarısı ile üçte ikisi arasında bir uzunlukta olmalıdır.

Malzeme
Ahşap
Meşe, ceviz, kiraz veya çınar gibi ahşaplar çam sedir gibi daha yumuşak ahşaplara göre daha az çizilir ve bozulurlar. Masif ahşap masif tahtalardan oluşur. Kaplama masalar kontraplaklardan yada bütün olmayan, parça ağaçlardan yapılır. Eğer bir masa kaplama ise satın aldığınız yere masanın masif mi, kontraplak mı olduğunu sorun.
Sehpanın ayaklarının bağlantılarının da sağlam olduğunu kontrol edin.
Lake, sehpaya koruma sağlar ve ömrünü uzatır. İyi bir sehpa ipek gibi yumuşak dokunuşlu olandır.

Metal
Eğer metal bir sehpa veya metal sehpa ayakları almayı düşünüyorsanız, paslanmaz çelik olanları tercih edin, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar. Metal mat olabilceği gibi krom görüntüsü elde etmek için parlatılmışta olabilir.
Krom masalarda metalin üzerine kaplama yağıldığı için çatlamalar ve sökülmeler olabilir.

Cam
Şeffaf görüntüsü ile cam sehpalar küçük odalar için en doğru seçimdir. Isı ile kuvvetlendirilmiş cam standart bir camdan beş-altı kez daha kuvvetli olmasına rağmen, bir orta sehpası için şart değildir. Yeterli kalınlıkta bir cam da aynı sağlamlığı verebilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Balkon ve bahçeler için dekorasyon

 • Yılbaşı Sofrası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli

 • Ev Dekorasyon Çeşitleri

 • İyi aydınlatma önerileri

 • Mafsallı Tenteler

 • Doğru Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılır

 • Çalışma Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

 • Ev kazaları nasıl önlenir

 • Ev dekorasyonunda sehpa seçimi

 • Balkon ve Teras Dekorasyonu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3809
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar