Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İnsanlar neden yaşlanır hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3300_insanlar-neden-yaslanir.jpg


Yapılan bilimsel araştırmalarla insanın vücudu 120 sene ortalama yaşayabilir. Bu trafik kazası yapmadan, kansere yakalanmamak şartı ile. Dünyada belli yerlerde 100 yaşını geçen insanların yaşadığı semtler var. Çin’de Bama, Pakistan’da Hunza, Japonya’da Okinava, İtalya’da Campodimele gibi.

Bu yerlerdeki insanların çoğu geçmişten gelen geleneksel yaşam şartlarını devam ettirdiklerinden bir nevi istem dışı uzun yaşama sırlarını uygulaya gelmişlerdir.

İnsanoğlu vücudunda meydana gelen üç şeyden dolayı yaşlanmaktadır.

1- serbest radikaller : yiyecek molekülleri oksijenle yakılarak enerji ortaya çıkar. Bu esnada elektronlar çıkar. Angry Birds gibi hücrelerimize çarparak onları yıpratırlar.

2- şekerlenme : şeker ve protein bedenimizde etkileşime girerek yapışkan tortuya dönüşür. Kanda dolaşan bu tortular damarları zayıflatır.

3- iltihaplanma : savunma sisteminin vücudun her hangi bir yerindeki bir arızaya geç cevap vermesi.

Cildin yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biride  aslında yine genetik yapısıyla ilişkili olmasıdır. Çünkü iç ve dış faktörler arasındaki dengeyi yine genetik yapıyı ortaya koyuyor. İç nedenler arasında en önemlisi beslenme uyku düzeni, hormonal etkenler dış faktörlerin en önemli nedeni ise de ultraviyoledir. Cildi diri tutan bağ dokusudur. Cildin ikinci tabakasıdır. Özellikle hyaluronik asit dediğimiz jöle kıvamında bir yapıya sahiptir. Onun altında yağ dokusu vardır. Biraz daha az etkendir ama insan kilo alıp verdiği zaman o yağ dokusu şişip indiğinde cildin şişip gevşemesine veya gerginken indiğinde gevşemesine yani diriliğini bozacak faktörler arasında sayılabilir.

Clidin diriliğini ortaya koyan iki nedenden birisi bağ dokusu diğeri yağ dokusudur. Bağ dokusunda çalışan fabrika hücrelerimiz var. Bunlar lif üretirler. Bu lifler cildin gerginliğini sağlar. Dolayısıyla yer çekimine karşı duruşunu sağlar. Diriliğini korumak için o liflerin üretiminin tam olması lazım. Üretim belli yaştan sonra azaldığı için cilt diriliğini kaybediyor,  döngü azalıyor. Diriliğini kaybediyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Dünya mafyaları

 • Zakkum Kökü

 • Sivrisinek ısırınca neden kaşınırız

 • Dondurmayla ilgili bilmediklerimiz

 • Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir

 • Ekmeğin Tarihçesi

 • En ünlü sayılar ve anlamları

 • Çinlilerin gözleri niçin çekiktir

 • Elektrik tellerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz

 • Paraşüt Hakkında

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3887
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 16.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar