Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

En ünlü sayılar ve anlamları hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3291_en-unlu-sayilar-ve-anlamlari.jpg


Matematiğin yaşamımızdaki yeri inkar edilemez. Sayılar ise matematiğin temelini oluşturmakta. İşte bilimsel araştırmalarda,
akademik çalışmalarda, dini yada tarihi anlatımlarda adını sıklıkla duyduğumuz en ünlü on sayı.

-666
Vahiy kitabında geçen simgesel bir tanımlamadır. Canavar'ın bir adı, bir de adını simgeleyen sayısı vardır. Ve adını simgeleyen sayı da 666'dır. İncilin yazıldığı dil olan İbranice'de "www" olarak yazılır.
-Pi (3.14…)
Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinen tarihin en önemli sayılarından biri, dünya çapında istatistik uygulamalarında, hava
tahminlerinde, büyük işlem gücü gerektiren uygulamalarda sıklıkla kullanılır. ? (piwas), Yunan alfabesinin onaltıncı harfidir.
-Euler sayısı (2.718…)
e sayısı veya Euler sayısı, matematik, doğal bilimler ve mühendislikte önemli yeri olan bir sabittir. Sabite e ismini veren ise İsviçreli matematikçi Leonhard Euler'dir. Euler ilk olarak 1731'de Christian Goldbach'a yazdığı bir mektupta bu sabitten "e sayısı" diye bahsetmiştir.
-Altın Oran (1,61803...)
Mimari, anatomi, astronomi ve doğanın her alanında mükemmelliği temsil eder. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.
-Euler sabiti (.57721…)
Euler-Mascheroni sabiti de denilen bu sayı Euler sayısı ile karıştırılmamalıdır. Yunan harfi ? (gama) ile gösterilir. Harmonik seri ile Doğal logaritma arasındaki fark veya limit'tir.
-Googol
Googol, matematikteki büyük sayılardan biridir ve 10 üzeri 100'e eşittir. Başka bir deyişle 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır. Bu sayı daha çok görünür evrendeki atomik parçacıkların sayılarının karşılaştırılmasında ve olası satranç oyunlarının sayısının hesaplanmasında kullanılır. Google'nin Öyküsü adlı kitapta Google şirketinin adının "Googol" sözcüğünün yanlış yazımından türetildiği söylenmektedir.
-Sıfır
Onluk sistemin ortaya çıkmasındaki en önemli rakamdır. İlk defa El-Harezmi tarafından kullanılan 0 sayısı bir niteliğin yokluğunu temsil eder. Ayrıca Sıfır, Roma rakamlarında gösterilemeyen tek rakamdır.
-7
Şanslı sayı, yedi, haftanın günlerinden beri bilinmektedir. En sevdiği renk mavi olan insanların pek çoğu favori sayı olarak 7'yi seçmektedir. Meşhur kullanımları; Hristiyanlikta ölümcül günah sayısı, kıtalar, gökkuşağı, müzik notaları, 7 kat gök.
-23
"23 muamması" tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla ya da 23'le ilgili bir sayıyla bağlantılı olduğu inancıdır. Her ebeveyn çocuğun DNA'sına 23 kromozom verir ve 23. kromozon cinsiyeti belirler. Dünya'nın ekseni 23.5 derece eğridir.
-19
Birçok inanç, kült, gelenek ve dinde kutsal veya uğurlu olduğuna inanılır. Kur'an ve Tevrat için de özel anlamı olan bir sayıdır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatında da 19 sayısının özel bağlantıları vardır

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Marlboro nasıl kuruldu

 • Neden sinirleniriz

 • Neden güleriz

 • Renkler ve Anlamları

 • Paraşüt Hakkında

 • Üç yaşından daha önce olanları niçin hatırlamıyoruz

 • Kediler

 • A4 kağıdının sırrı

 • Eğlenceli Bilgiler

 • Dövme Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3491
  Aldığı Puan : 4
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar