Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ülkeler hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3279_ulkeler-hakkinda-ilginc-bilgiler.jpg

Ülkeler hakkında ilginç bilgilerden işte sadece bazıları;
-3 milyonun üzerindeki göl Kanada'nın %9'unu kaplamaktadır ve dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60'ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır.
-Dünyanın en eski egemen devleti - Mısır
-Egemen devlet tanımınıza göre değişiklik göstermekle birlikte, eğer egemen devlet tanımının ilk anlamını baz alırsanız Mısır M.Ö. 3100 yılında elde ettiği egemenliği ile dünya üzerindeki ilk egemen devlettir.
-Neredeyse hiç ağaç bulunmayan ülke - Haiti
Surinam'ın aksine, skalanın öteki ucunda Haiti bulunur. Ormanlarını öylesine hunharca yok etmişlerdir ki uydu görüntülerine baktığınızda Dominik Cumhuriyeti ile arasındaki sınırı çok rahat ayırt edebilirsiniz.
-En çok çeşitliliği bir arada barındıran ülke - Hindistan
-Hemen hemen her kategoride, kültürel, ekonomik, iklimsel, ırksal, dilsel, etnik ve dinsel, Hindistan dünya üzerinde en çok çeşitliliği barındıran ya birinci ya da ikinci ülkedir.
-Komşuya oturmaya gitme ihtimalinizin en düşük olduğu ülke - Moğolistan
1,5 kilometre kareye 4 kişi düşen Moğolistan dünya üzerinde insan yoğunluğunun en düşük olduğu ülkedir. Daha iyi anlayabilmek için bunu insan yoğunluğunun en yüksek olduğu Hong Kong'un Mong Kok bölgesi ile karşılaştıralım: burada 1.5 kilometre kareye düşen kişi sayısı 340.000.
-Parmaklıkların arkasında en fazla sayıda insan bulunan ülke - ABD
Konu insanlarını hapsetmeye gelince, Amerika Birleşik Devletleri bu konuda birinciliği kimseye bırakmıyor.
-Parmaklıklar arkasında bulunan 2.2 milyon kişi, dünya nüfusunun yaklaşık %0,4'ünü temsil etse de, dünyada hapishanelerde yatan toplam insan sayısının %25'ine denk gelmektedir. 1.5 milyon insan ile Çin ikinci sırayı alırken onları 870.000 kişi ile Rusya izlemektedir.
-Çöl Ülkesi - Libya
Ülkenin %99'u çölle kaplı olan Libya dünyanın en kurak yerlerinden biridir öyle ki ülkeni bazı bölgelerine on yıllardır tek damla yağmur düşmemiştir.
-Suların altında kalması en olası ülke - Maldivler
Küresel ısınma sonucunda suların yükselmesi sebebiyle en çok korkuya kapılması gereken ülke hiç şüphesiz ki Maldivler. Deniz seviyesinden sadece 1.8 metre yüksekte olmasından dolayı Maldiv halkı dünya üzerindeki en alçakta yerleşim kurmuş halk.
-Barışa hasret ülke - Somali
Her ne kadar son üç yıldır bu unvanı Irak ele geçirmiş olsa da, Global Barış İndeksine göre Somali bu unvanı kolay bırakacak gibi görünmüyor.
-En çok vatandaşı yurt dışında yaşayan ülke - Malta
Yaşanan sert ekonomik krizlere yüksek doğum oranının da eşlik etmesi neticesinde Malta ciddi boyutta göç vermiştir. Bu sebeple bugün çok sayıda Maltalı hayatını ülkesinin dışında sürdürmektedir.
-Monaco- New York'taki Cenral Park'tan daha küçük ülke.Her ne kadar Vatikan, Monaco'dan daha küçük olsa da, Monaco gibi üzerinde kalıcı oturma iznine sahip kimse olmadığı için Monaco kalıcı oturma iznine sahip kişilerin yaşadığı en küçük ülkedir... Central Park'tan bile küçük.
-En çok zaman diliminde toprağı bulunan ülke - Fransa
Eğer sahip olduğu tüm toprakları göz önünde bulundurursanız, en fazla zaman diliminde toprağı olan ülke Fransa'dır, 12 zaman dilimini kapsamaktadır. Ardından gelen ABD 11, Rusya ise 9 zaman dilimini kapsamaktadır.
-En şişman nüfus - Nauru
Nüfusunun %95'inin aşırı kilolu olması sebebiyle, küçük bir ada ülkesi olan Nauru dünyanın açık ara en şişman ülkesi. Obezitenin sebebi ülkede bulunan herhangi bir şey değil, bizzat Batı'nın fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapması.
-En eğitimli insanlar - Kanada
Nüfusun %50'si orta eğitimin ilerisinde eğitim alan Kanada açık ara dünyanın en eğitimli ülkesidir. Ardından %45 ile İsrail %44 ile Japonya gelmektedir.
-En genç nüfus - Nijer
Genellikle dünyanın en genç ülkesi yaşı 15'in altında olan nüfus hesaplanarak belirlenir. Günümüzde bu unvanı Nijer elinde bulundurmaktadır. Neredeyse nüfusun yarısı ergenlik dönemindedir (%49).
-En çok dilin konuşulduğu - Papua Yeni Gine
İngilizce resmi dil olsa dahi, nüfusun sadece %1-2'si İngilizce konuşmaktadır. Dünyada en çok dilin konuşulduğu ülke olan Papua Yeni Gine'de 820'nin üzerinde dil konuşulmaktadır ki bu dünyadaki toplam dillerin %12'sidir.
-Dünyanın en büyük afyon üreticisi - Afganistan
Dünyadaki afyon üretiminin %95'i bu ülkede olmaktadır. Amerika'nın 10 yıldır bu ülkede konuşlanıyor olması bile bu üretimi azaltamamıştır.
-En fazla tanka sahip ülke - Rusya
Rusya dünya üzerinde ordusunda en çok tank bulunan ülkedir; 21.000. Ancak bunlarda çoğunun teknolojisi eskimiştir 16.000 tank bulunduran ABD çok daha gelişmiş teknolojisi ile Rusya'yı geride bırakmıştır.
-Mercan kaplama yollar - Guam.Guam'da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.
-Üzerinde hiç nehir bulunmayan ülke - Suudi Arabistan
Kulağa enteresan geli,yor değil mi? Suudi Arabistan gibi geniş toprakları olan bir ülkede herhangi bir şekilde akar su bulmak olası değildir. İçme suyu deniz suyunun arıtılmasından ve yer altı kaynaklarından temin edilmektedir.
-Adam başı 350 koyun - Falkland Adaları (BK)
Ada üzerinde yaşayan 3.000 kişiye karşılık adada yaklaşık yarım milyon koyun bulunmaktadır. Adanın en büyük ticaret metasının yün olduğunu sanırız söylemeye gerek yok.
-Dünyanın akciğeri olan ülke - Rusya
Dünyadaki ormanların yaklaşık %25'i Sibirya'da bulunur ki bu alan ABD'den daha büyüktür. Bu ormanlar Rusya'yı dünyanın en büyük oksijen üretim merkezi haline getirmektedir.
-Hiç çiftlik bulunmayan en büyük ülke - Singapur
Her ne kadar dünya üzerinde ekonomik olarak bir anlam ifade eden tarım faaliyeti yürütmeyen küçük uluslar olsa da (mesela Vatikan) Singapur bu şehir ülkelerin en büyüğüdür.
-Neredeyse tamamı balta girmemiş ormanlarla kaplı ülke - Surinam
Topraklarının %91'i balta girmemiş ormanlarla kaplı Surinam'ın yarım milyonluk nüfusu ülkenin sahil kesimlerinde yaşamaktadır. Nüfusun sadece %5'i, çoğunlukla yerliler, iç bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir.
-En hızlı azalan ulus - Ukrayna

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Eski uzunluk ölçüleri

 • Uzun mesafe koşularda insan atı geçebilir mi

 • 1 Nisan şakasının kökeni nedir

 • Garip Bir Yeni Yıl Geleneği

 • Hayal kurmak ve yaratıcılık nedir

 • Farklı Ten Renklerinin Evrimi

 • Tarihten Hikayeler

 • En Gereksiz 10 Kanun

 • Kar ile İlgili 5 Gerçek

 • En fazla ne kadar uykusuz kalabiliriz

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3941
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar