Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bebeğiniz Anne Karnındayken Hangi Sesleri Duyar hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3258_bebeginiz-anne-karnindayken-hangi-sesleri-duyar.jpg


Anne karnındaki bebeğin kulağı nihai şeklini gebeliğin 24.haftasında almasına rağmen, fetüs sesleri 16.haftada duymaya başlar.

Bebek anne karnında iken çeşitli seslerle çevrilidir.  Annenin kan dolaşım sesi, annenin bağırsak ve mide sesleri gibi. Ama bebeğin ilk ve en çok duyduğu, kendisini en çok etkileyen ses, annenin kalp atım sesidir. Onun için çoğu zaman doğumdan sonra bebek sinirlenip ağladığında, annesi kucağına alır ve kafasını göğsüne dayadığında o bebek sakinleşip susar. Bunun sebebi rahim içerisindeyken alışık olduğu sesi duymasıdır. Kulağını annesinin göğsüne dayadığında annesinin kalp atım sesini duyar.
1973 yılında yapılan bir çalışmada anneler, sağlak veya solak olsa da bebeklerini kucaklarına alınca sol taraflarında (kalbin bölgesi) taşırlar.

Yıllar içerisinde yapılan çalışmalar bebeğin dış ortamdaki sesleri duyduğunu da göstermiştir. Mesela anne karnındaki bebek müzik sesini duyabilir ve reaksiyon gösterebilir. Müzik sesi yüksekse bebeğin kalp atışı hızlanabilir. Yüksek ve gürültülü sesler bebeği sinirlendirebileceği gibi, sakin ve klasik slow müzikler bebeği sakinleştirebilir.

Başka bir çalışma göstermiştir ki, doğumdan sonra bebekler , doğumdan önce anne rahmindeyken dinlemeye alıştıkları müziği doğumdan sonra dinlediklerinde o müziği ayırt edebilir. Pür dikkat kesilir veya gevşeyip uykuya dalabilirler.

Şimdi karnındaki bebeğinizin sizi ve dış sesleri duyabileceğini öğrendikten sonra neler yapabilirsiniz?

Bebeğinizle sık sık konuşup sakin bir sesle şarkı söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz karnınızdayken sesinizi duymaya alışırsa, doğumdan sonra sesinizi daha iyi dinler ve direktiflerinize daha iyi itaat eder.

Eşinizin, bebeğinizle konuşma işine katılmasını sağlayın. Onun da sesine alışırsa, doğumdan sonra sesini tanıyabilir.

Müzik dinleyin ,hafif klasik müzik gevşemenize yardımcı olabileceği gibi bebeğinizin de gevşeyip rahatlamasına yardımcı olabilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Çocuk ile İletişim

 • Anneler günü ne zamandan beri kutlanıyor

 • Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Bebek odası hazırlıkları

 • Bebeğime ne zaman kitap okumalıyım

 • Bebeklerde Uyku Pozisyonu Önemi

 • Doğum Çatlaklıkları ve Çözümleri

 • Gebelikte Düşük Nedeni

 • Erken doğum

 • Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2648
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar