Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Azerbaycan müziği hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Müzik
/Dosyalar/3240_azerbaycan-muzigi-hakkinda-bilgiler.jpg

Doğu müziği kapsamındaki Türk Müziği, Güney ve Kuzey müziği diye iki dala ayrılır. Güney müziği, Türkiye ve Azeri Müziği’ni içine alırsa da gerek icrada, gerekse usulde birbirinden ayrıdırlar. Azeri Müziği, meclisi ve âşık (çöl ya da halk) adlı iki biçimde oluşur. Bizdeki Klasik Müziğin karşılığı olan meclisi, makamlar üzerine kuruludur, ancak temposuzdur. Makamların çoğu, Türk Müziği’ninkine benzer. Rast, mahur, segâh, çargâh, şur hicaz, şehnaz, şiraz, şuster, bayati İsfahan, bayati şirazi gibi. Adı değişik olmakla birlikte, bizde karşılığı olan makamlar da vardır (örneğin bayati kürt, Türk Müziği’nde nihaventtir).

Âşık (halk) müziği, âşık edebiyatının öğesidir. Makam yerini, bayati ve şikeste denen ezgiler alır. Meclisi müziğinde söz, ölçülü uyaklı şiirdir. Makamların sonundaki bölümlemeye mahni denir, genellikle çok tutulan sefah makamındadır. Ancak mahniye geçmeden önce, rink ya da diringe denen ve çalgıyla çalınan (sözsüz) bir ara vardır. Makamlar birbirinden kesin çizgilerle ayrılır. Örneğin segâh alabildiğine liriktir. Rast ve mahur, akılcılığın ağırlıkta olduğu parçaları yansıtır. Şur, bayati, şiraz, bayati İsfahan, şuster üzüntülü; çargâh coşkulu; hümayun karasevdalı ve ağıtsaldır.

Kullanılan en yaygın ölçü biçimi, 6/8 ve 3/4'tür. Az sayıda 2/4'lük vardır. Azeri çalgıları, tek sesli Doğu müziğini değişik perdelerde kullanarak zamanla çok sesli bir duruma getirdi. En çok kullanılan çalgılar, zurna, yassı balaban, tar, kemençe, tef, dümbelek ve neydir. 20. yüzyılın başında Üzeyir Hacıbeyli, halk müziği ezgilerine meclisi müziğinin temellerini uygulayarak, batı senfonisi değerinde çalışmalar yaptı. Halkın çok tuttuğu bu düzenlemeler 1907'de Leyla Mecnun operasının sahneye konmasıyla başladı. Bunu Arşın Malalan opereti. Aslı Kerem, Aşık Garip, Şah Abbas, Hurşit Banu ve Şah İsmail gibi operalar izledi. 1918'de Ulusal Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde kurulan Azerbaycan Devlet Konservatuvarı, Devlet Operası ve Devlet Tiyatroları 1920'den sonra da gelişti. Asaf Zeynalh, Müslüm Mogomayef bu dönemin önde gelen sanatçılarıdır. Niyazi, Kara Karayef, Sultan Hacıbeyli ve Cevdet Hacıyef onları izledi. İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar 25'i senfoni, 40'tan fazla eser bestelendi. Savaş sonrasında Kara Karayefin İkinci Senfonisi, Leyla ve Mecnun, Yedi Güzel (bale), Yıldırımlı Yollar dikkate değer bestelerdir. 1950'lerde Fikret Emirof un Nizami Senfonisi, birçok Batı kentinde icra edildi. Üzeyir Hacıbeyli, çalgılı konçertoya geçişin bir başlangıcı olan Azerbaycan Kapriçosu ile başarılı bir örnek verdi. Azeri bestecilerinden Azer Rızayef, Neriman Mahmalor, Tevfik Balkanov, Arif Melikof, Cihangir Cihangirov ve özellikle Niyazi anılmaya değer, sanatçılar arasında yer alırlar.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Müzikle Ders Çalışılır mı

 • Çocuk ve müzik

 • Mp4 Mp5 var mı Mp7 çıkacak mı

 • Country Müziği

 • MP3 Nedir

 • Ninni nedir

 • Amerikan müzikleri

 • Azerbaycan müziği

 • Müziğin tarihçesi

 • Blues müzik tarihi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4680
  Aldığı Puan : 9
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım