Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Otomobillerde fren bakımı nasıl yapılmalı hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Bakım
/Dosyalar/3209_otomobillerde-fren-bakimi-nasil-yapilmali.jpg

Otomobillerde Frenlerin önemini hepimiz biliyoruz, Araçlarda Fren bakımı nasıl olmalı, teknik detayları ve yapılması gerekenler nelerdir bunları ilgili sayfamızda ulaşabilirsiniz;
Frenler sürüş kontrolü ve araç güvenliği açısından en önemli parçalardan birisidir. Bu yüzden araç fren aksamlarının beklenmedik anlarda sorun çıkarmaması için düzenli olarak fren bakımı yapılması gerekmektedir.

Fren Balataları Ne Sıklıkla Yenilenebilir?
Fren balatalarının değiştirilme sıklığı diye bir kavram söz konusu değildir. Çünkü frenlerin kullanım şekli; sürücüden sürücüye değiştiği gibi, aracın kullanıldığı yola, hava şartlarına ve çevre şartlarına göre de değişir. Bu yüzden fren balatalarını sık sık yetkili servise kontrol ettirerek yetkili servisin tavsiyesine göre balataların yenilenmesi gerekir. Sürücülerin sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de fren balatalarını kendilerinin kontrol etmeleridir. Unutulmaması gereken husus; fren balatalarının iş görüp göremeyeceğini ancak bir yetkili servis uzmanı anlayabilir.
Fren hidroliğinin yenilenmesi için araç firmaları 2 – 4 yıllık bir süreyi tavsiye etseler de güvenlik açısından araç hidroliği her yıl düzenli olarak yenilenmelidir. Ayrıca fren hidroliğini değiştirecek kişi mutlaka profesyonel olmalıdır. Çünkü hidroliğin değiştirilmesi esnasında yapılacak en küçük bir hata bile fren pedalının olduğu gibi boşa çıkmasına bile sebep olabilir.

Fren Mesafesi Neden Uzar?
Fren mesafesinin uzamasının en sık görülen sebebi, lastiklerin dişlerinin boylarının kısalarak artık zemini sağlam tutamıyor olmasıdır. Lastiğin havası da durma mesafesinde önemlidir.Balataların eskimiş veya bitmiş olması da aracın daha uzun bir mesafede durmasına yol açar.Mevsime uygun lastik seçilmediği takdirde de fren mesafesi uzar.
Kullanım açısından bakılacak olursa, eğer acil bir fren esnasındadebriyaj ve frene aynı anda basmak aracı kısa bir mesafede durdurur. Ancak önce debriyaja sonra frene basmak aracın durma mesafesini uzatacaktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Akünüzü nasıl şarj edersiniz

 • Metalik Boyalı Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır

 • Otomobilde çatlak cam tamiri

 • Soğuk günler için akü bakımı

 • Modifiye Nedir

 • Otomobil yaz bakımında neler yaptırılmalı

 • Araç V Kayışı ve Triger Kayışı Bakımı

 • Araç Radyatör Suyunun Değiştirilmesi

 • Megan II Çalışmama Sorunu

 • Kaportada Yabancı Madde Temizliği

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4631
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 11.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar