Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Ön Yargı nedir hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/3197_on-yargi-nedir.jpg

Sözlük manası : ‘Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir’ şeklindedir. Yani kişinin önceden edindiği deneyimler ve o konu ile ilgili bilgilere dayanarak tekrar karşılaştığında akla gelen düşünceler ön yargıyı oluşturur. .
Daha açık ifade ile, ilk kez karşılaşılan durumda ‘yargı’ oluşmakta, tekrarlandıkça ‘ön yargı’ ya dönüşmektedir.
Ön yargı bir taraf tutma biçimi; bir ideolojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek manasında da kullanılıyor.
Halk arasında ki anlamı ise; genellikle kişinin kararlarının ağırlıklı bir şekilde tek taraflı olarak ortaya çıkması şeklindedir. Kişinin başka kişi, düşünce veya nesneler hakkında sahip oldukları oldukça yerleşik yargılarıdır ve kişinin kararlarının sübjektif olduğunu ifade etmek için kullanılır.

 Yanlış anlamanın nedenlerini şöyle sıralanıyor;
‘Düşündüğünüz; söylemek istediğiniz; söylediğinizi sandığınız; söylediğiniz; karşınızdakinin duymak istediği; duyduğu; anlamak istediği, anladığını sandığı; anladığı arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlamları için en az dokuz ihtimal vardır.

Ön yargıları beyinlerden silebilmenin, çoğu insan için kolay olmadığı doğrudur. Çünkü hafızalara kodlanmış/kazınmış/ kesinleşmiş kanıları bir anda silebilmek güçlü bir irade ve karşıt çalışmayı gerektirir.
Çatışmaların, huzursuzlukların, çözümsüzlüklerin arkasında yatan başlıca nedenlerden biri olan ön yargılar, toplumda adalet ve barışı engellemekte, yanlış değerlendirmelere ve kararlara sürüklemektedir. Irk, milliyet ve din çatışmalarında Ön yargıların rolünün ne kadar büyük olduğu bilinmektedir.

Ön Yargı Tehlikesi
Ön yargıların, tehlikeli olduğu ve bir çok istenmeyen sonuçları doğurduğu söylenebilir. Çünkü Ön yargılar zihni belli sınırlara çeker ve bu sınır dışından gelen her söze karşı tüm gücü ile karşı çıkar, (yukarıdaki hikayelerde olduğu gibi) Bu tür davranışlar kişinin bilişsel ve kişisel gelişimine engel olur. Ön yargıya yenik düşmemek için daha fazla bilgiye, daha çok sorgulamaya ve eğitime ihtiyaç var.
Çevremizi hep yargılarız. Hayatımız olsaydımlarla doludur. Ama insanlar yapılması gerekeni çoğu kez gerektiği gibi yapmaz
ön yargı ile karar verirler. Özgür düşünmeyi engeller belli bir yargıyla düşünürler.
*Özetleyecek olursak ; Ön yargının kendi doğrularımız olduğu söylenebilir. Ön yargılı kişinin, kullandığı olguların, kişinin kullanmadığı veya kabul etmediği diğer olgularla karşılaştırıldığında kişi tarafından kapsam ve içerik olarak verilen değerlerin doğru olmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.
     Ünlü fizikçi Einstein'ın söylediği rivayet edilen bir söz de şöyle: ‘İnsanlardaki önyargıyı parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor’.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı

 • Sabun nedir

 • Hıristiyanlığın bilinen ilk kilisesi

 • Rip akıntısı nedir

 • Hayal kurmak ve yaratıcılık nedir

 • İnsan korkunca niçin dişleri birbirine vurur

 • Balıklar nasıl uyur

 • Uzun mesafe koşularda insan atı geçebilir mi

 • Mezarlara neden çiçek koyarız

 • Eskimolar buzdan evlerini nasıl ısıtırlar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3632
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 09.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar