Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Oryantiring sporu nedir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/3158_oryantiring-sporu-nedir.jpg

Oryantiring, koşarak hedef bulma sporudur. Hedefler harita üzerinde verilen sıralama üzerinde bulunmalıdır. Hedeflerin en kısa sürede bulunulması gerekir. Bir spor etkinliği olarak oryantiring (koşarak-kayarak-bisiklet sürerek veya diğer şekillerde hedef bulma); katılımcıların /
sporcuların bilinmeyen veya az bildikleri bir alanda, harita ve pusula yardımı ile yönlerini bulup önceden yerleştirilmiş ve haritaya işaretlenmiş hedefleri bulmaya çalıştıkları bir spordur. Daha basit tanımla oryantiring, harita yardımıyla bulunacak yer ve gidilecek yolun bulunmasıdır. Bireysel veya takım olarakyapılır.
ORYANTİRİNG' İN KISA TARİHÇESİ
20. yüzyılın başlarında İskandinav ülkelerinde başlamıştır.İlk olarak İsveç'te ortaya çıkmıştır. Bölgenin coğrafi konum itibarıyla yılın uzun bir bölümünü kar etkisi altında geçiriyor olması, kar ve sisin kapladığı alanda hiçbir belirgin özellik görülmemesinden dolayı insanlar yollarını kaybediyorlardı. Zamanla kendilerine gidiş dönüş güzergâhları üzerinde bazı kriterler almaya başladılar.Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak detaylı haritalar çizilmeyebaşlandı. Haritanın ölçeği büyütülerek en ince ayrıntıların bile haritaya aktarılması sağlandı. 20. yüzyılın başlarında
sadece İskandinav ülkelerinin geleneksel sporu olarak bilinen oryantiring, zamanla gelişerek bir dünya sporu haline gelmiştir.
ORYANTİRİNG TÜRLERİ;
*Koşu Oryantiringi (Foot O r y a n t i r i n g )
Oryantiring, büyük miktarda zihinsel elementleri içeren bir  dayanıklılık sporudur. Sporcunun pusula ve haritayla koşarken izlemesi gerektiği işaretlenmiş bir rota yoktur. Oryantiring haritası arazi hakkında yeterli detayları içerir (tepeler, arazi yapısı ve engeller gibi).Oryantiringte başarılı olabilmek için sporcu mükemmel bir harita okuma becerisine, mutlak bir konsantrasyona ve yüksek bir hızda koşarken çabuk ve doğru rotayı seçebilme becerisine
sahip olmalıdır.
*Kayak Oryantiringi
Kayak oryantiringi, bir dayanıklılık ve kış sporudur. Yazın uygulanan oryantiringe benzer şekilde uygulanır. Büyük miktarda dayanıklılık ve zihinsel performans gerektirir. Elit düzeydeki bir kayak oryantiringcisi iyi bir dayanıklılık kayakçısı, iyi bir harita okuyucusu ve bu iki yeteneği birleştirebilendir. Atletler her yarışta yüzlerce rota seçiminden birini yüksek süratle yapabilmelidir.
*Dağ Bisikleti Oryantiringi
Diğer oryantiring branşlarında olduğu gibi bu tür de bir d a yanıklılık sporudur. Dağ bisikleti ve oryantiring heyecanlarını birlikte yaşatır. Sporcuya en gerekli olan en önemli oryantiring becerileri, rota seçimi ve harita hafızasıdır.Yüksek seviyedeki bir atlet iyi derecede bisiklete binmeli,bisikletle tepe yukarı ve tepe aşağı yüksek hızda gidebilmelidir.
*Engelli Oryantiringi
Doğal arazide harita okumaya dayalı bir oryantiring disiplinidir. Bu disiplin amacı, hareket kabiliyeti sınırlı insanların da yarışmalara katılabileceklerini göstermektir. Elle veya elektrikle çalışan tekerlekli sandalyeli, yürüme değnekli veya bir yardımcı sayesinde hareket edebilen engellilerin yarıştığı ve süratli hareketin olmadığı bir yarışmadır.
ORYANTİRİNGİN FAYDALARI
• Oryantiring, fiziki olduğu kadar zihni de çalıştıran son derece sağlıklı ve zekâ gerektiren bir spordur. Sadece fiziğinizi geliştirmekle kalmaz ek olarak baskı ve stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneğinizi de
geliştirir.
• Oryantiring bir öğrenci sporudur, çünkü öğrencilerin mantıklı düşünme ve problemleri bağımsız olarak analiz edip çözme yeteneğini geliştirir.
• Oryantiring seçkin bir spordur çünkü meydan okumalarla doludur. Test edilmiş çözümleri denemek için cesur olmalı ve en etkili yolla dünyanın en yüksek hedefine ulaşmak için bacaklarınızı ve beyninizi kullanmalısınız.
• Kendinizi doğaya nasıl uyduracağınızı, doğayı nasıl koruyacağınızı ve doğa kanunlarına nasıl bağlı olduğunuzu öğreten oryantiring, çevresel bir spordur.
• Güçsüzün güçlüyü yenebileceği bir spordur.
• İki boyutlu haritayı üç boyutlu görmeyi sağlar.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bisiklet Sporu Tarihçesi

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Dağcılık

 • Doga Yürügüşü

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir

 • Su kayağı sporu nedir

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Kayak sporu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 5607
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım