Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Okçuluk sporu nedir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/3157_okculuk-sporu-nedir.jpg

    Okçuluk; Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları'nda olimpik programa alınmış, 1972'den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. 1931'de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Dünya Okçuluk Federasyonu (WORLD ARCHERY) okçuluk dalında en büyük otoritedir, World Archery Başkanı Prof. Dr. Uğur ERDENER’dir. Ülkemizdeki otorite ise Türkiye Okçuluk Federasyonu’dur ve Başkanı Abdullah TOPALOĞLU’dur.
Yaylar; Klasik yay ve Makaralı yay olarak iki kategoriye ayrılır. World Archery yarışmalarında bu yaylar kullanılır. Yaylar fiber, ahşap, karbon, sertleştirilmiş alüminyumdan imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuk, ahşap, karbon ve fiber malzemelerden oluşur. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) yay Hunlar tarafından yapılmıştır.
Oklar; günümüzde karbon ve aluminyumdan yapılır. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. Okların uzunluğu ve kalınlığı; sporcunun kol boyuna, yayın sertliğine ve kullanılacak okun maddesine göre değişiklik gösterir.

Hedef; mesafe ve kategorilere göre birçok hedef çeşidi vardır. Olimpiyatlarda sadece 70m atışları yapılır ve 122 cm çapındaki hedef kullanılır. Hedef beş renkten oluşur. Bu renkler merkezden dışa doğru sırasıyla sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Her renk şerit de ikiye ayrılır. Böylece hedef içten dışa doğru 10'dan 1'e inen sayılarla numaralanır. Her ok hedefte vurduğu yere göre puan alır. Amaç her zaman en yüksek puanı toplamaktır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanmışsa daha yüksek olan puanı alır.
Yarışma ve Mesafeler; World Archery 3 ayrı ana gurupta yarışma düzenler. Bunalar açık hava, salon ve arazi okçuluğu dur. Açık hava okçuluk (outdoor) yarışmalarında Klasik yay erkekler sıralama atışlarını 90-70-50 ve 30m(FİTA) veya sadece 70m den, bayanlar ise 70-60-50-30m(FİTA) veya sadece 70m den atış yaparlar, ancak eleme turları hem bayanlar hem erkekler her zaman 70m den yapılır. Olimpiyatlarda sıralama ve eleme atışları 70m mesafeden yapılır. Makaralı yaylarda ise hem bayanlar hem de erkekler sıralama ve eleme atışlarını 50m den yaparlar.
Salon okçuluk (indoor) yarışmalarında bütün kategoriler 18m den atış yapar. Arazi (field) okçuluk yarışmalarında hedefler genellikle eğimli yerlere ve çeşitli mesafelere yerleştirilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bisiklet Sporu Tarihçesi

 • Kayak sporu

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Spor minderi neden kullanılır

 • Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir

 • Oryantiring sporu nedir

 • Dağcılık

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4984
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım