Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kayak sporu hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/3154_kayak-sporunun-tarihi-nedir.jpg

    Tarihçiler insanların daha tekerlek icat edilmeden önce kar ve buz üzerinde kayak veya benzeri araçlarla hareket edebildikleri görüşünde birleşiyorlar 1921 yılında İsveç’te bulunan çam ağacından yapılmış ilkel kayağın 4500 yaşında olduğu saptanmıştır .
Tarih öncesi kayak ve benzeri araçların bulunduğu bölgelerin jeolojik yapıları incelendiğinde , bu araçları kullanan ilkel insanların av hayvanları ve balıkların bol olduğu bataklık , göl  su kenarlarında yaşadıkları anlaşılır bir teoriye göre bu insanlar yazın çamurda , kışın da  karda batmamak için değişik biçimlerde ağaç parçalarını kullanmayı öğrendiler .
M.S 1000-1200 yılları arasındaki Norveç ve Fin kayıtlarına göre avcılar, bazı askeri birlikler kayaklarla hareket ediyorlardı . 16. yy  itibaren İskandinavya , Rusya gibi kışın uzun süre karla kaplı ülkelere giden ve izlenimlerini yazan araştırmacılar gördükleri kayakçılardan bahsetmişler ve resimlerini yapmışlardır.
Yukarıda da bahsedildiği gibi kayak sporunun başlaması , çok eski tarihteki insanların  zor doğa koşulları karşısında yaşamlarını daha kolaylaştırmak için ulaşımda , avlanmada vb. doğal ihtiyaçları gidermek için mevcut şartlar ile tamamen tesadüfen  ortaya çıkarak bir çok aşamalardan geçerek bugünkü konumuna gelmiştir.
   Kayak sporunun ilk ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler; Sibirya, Moğolistan ve Altaylar' dır. Daha sonra, Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu ve Kuzeybatı yönünde İskandinavya ile İzlanda' ya doğru yayılmıştır.Zaman içinde gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmesi sonucunda, 1866' da Cristina' da ilk kez kayak yarışmaları düzenlenmiş, bu karşılaşmaya gösterilen büyük ilgi üzerine, 1879'da Oslo'da daha büyük bir organizasyon gerçekleştirilerek kayakla atlama yarışmaları yapılmıştır.
    Dünyadaki ilk kayak kulübü 1877'de, Fridtjof Nansen'in girişimleriyle Norveç'te "Ski Club de Cristina" adıyla kurulmuş, bunu 1890'da Almanya, 1894'te Avusturya, 1901' de Fransa ve 1903' te İngiltere'de kurulan kayak kulüpleri izlemiştir.
1924' te merkezi Bern'de olan Uluslararası Kayak Federasyonu (Federation International de Ski) FIS'in kurulmasıyla birlikte kayak, aynı yıl kış olimpiyatları programına dahil edilmiştir. FIS' in ilk kez 1925'te düzenlediği "Alp Disiplini" ile 1931'de düzenlediği "Alp Disiplini" yarışları günümüzde her dört yılda bir, ayrı yerlerde ve birbirinden bağımsız olarak yapılmaktadır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bisiklet Sporu Tarihçesi

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Okçuluk sporu nedir

 • Kayak sporu

 • Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir

 • Dağcılık

 • Su kayağı sporu nedir

 • Doga Yürügüşü

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3959
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.08.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar