Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Mantık Evlilği Nedir hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Evlilik
/Dosyalar/3137_mantik-evlilgi-nedir.jpg

Evlilik, herkesin, hayatında bir sefer yaşamak istediği; tek kişiyle paylaşmak istediği bir kurum olarak bilinmektedir. Bir insanı görürsünüz, elektrik alırsınız, o kişiyi tanır; ve sonrasında da evlilik kararı vererek, aileleri devreye sokarsınız; ya da mantık evliliği yapar, sevgiye önem vermez, görücü usulü ile evlenirsiniz. Görücü usulü evlilikte genellikle ya aile büyükleri; ya da eş dost, arkadaş tavsiyesi ile tanışılan birisi vardır karşınızda. Mantık evliliğinde genelde evlenecek tarafların sonradan anlaşmaları söz konusudur. Kız istemeye giden aile büyükleri: ”Gençler birbirini sevmiş, evlenmeye karar vermiş” demek yerine: ”Kızınızı gördük beğendik…” diye başlarlar sözlerine.
>Mantık evliliğinde daha az sorun yaşandığı düşüncesi hakimdir aslında. Şöyle ki, gençler birbirlerini görüp, sevip, evlilik kararı almamışlardır da, ailelerinin tanıştırması ile tanışmış; yani tabiri caizse daha az yüz göz olmuşlardır. Ailelerin arada olması nedeniyle, çabuk vazgeçme durumu da söz konusu değildir; çünkü iş ciddidir. Ancak anlaşarak yapılan evliliklerde durum böyle değildir. Nasıl olsa ailelerin haberi yoktur; olay henüz resamiyet kazanmamıştır; dolayısıyla kavgaların sonrasında ayrılmak daha kolaydır. Ancak ortada aşk vardır.
Mantık evliliği; yani görücü usulü evlilikte ise durum biraz daha farklıdır. Ortadaki aşk değil, zamanla oluşan sevgidir. Sevgi kalıcı, olay resmidir. Genellikle taraflar birbirlerine uygundur. Görücü usulü olması nedeniyle, meshep farkı, yaş farkı, kültür farkı gibi durumlar çok da fazla söz konusu değildir; doğal olarak kavga etmek için bir nedenleri de yoktur. Ancak, mantık evliliğinin de bir takım zararları olduğundan söz etmeliyiz çevremizden de gördüğümüz izlenimler ile.
>Evlilik kararı vereceğiniz insan, herşeyden önce her an yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir insan olmalıdır... Mantık evliliği, az önce de belirttiğimiz gibi, durumların birbirine yakın olması sebebiyle, eşlerin birbirlerini anlamalarını olanaklı kılar. Böyle bir durum, herkesin, kendi hayatını yaşadığı bir sonuç ortaya çıkartacaktır. İyi de, mantık evliliği ile herkes kendi hayatını yaşayacaksa, mantık evliliğinde amaç, sadece çocuk dünyaya getirmek ve ortak bir evi paylaşmaksa, o halde şöyle de düşünebiliriz: kadınlar sperm bankalarından aldıkları spermlerle, dünyaya bir çocuk getirebiliyorlar; yani aynı evi paylaşmak zorunda oldukları bir erkeğe ihtiyaçları var mıdır?
Evlilik kararı verirken, görücü usulü ile gerçekleştirilen mantık evliliği dahi olsa, öncelikle kişiler birbirlerini tanımaya çalışmalı; ve ortak zevkleri de olup olmadığına karar vermelidirler. Herkes kendi hayatını mı yaşayacak; yoksa iki kişi bir olup tek bir hayatı mı yaşayacak; öncelikle buna karar verilmelidir evlilik kararında. Ve bundan sonra, ''Bir ömür seninle herşeye varım'' diyebilmelidir taraflar...
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Vazgeçilmez Kadın Olmanın 5 Sırrı

 • Sevgili Ne İster

 • Söz ve Nişan hakkında bilinmesi gerekenler

 • Erkekleri anlamak

 • Aşk Acısı Neden Çekeriz

 • Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Etmeli

 • Dünyadaki Gelinlik Gelenekleri

 • İlişkiyi ayakta tutma yolları

 • Evlilik ve Özel Günler

 • Düğün Daveti Görgü Kuralları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3608
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım