Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Mantık Evlilği Nedir hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Evlilik
/Dosyalar/3137_mantik-evlilgi-nedir.jpg

Evlilik, herkesin, hayatında bir sefer yaşamak istediği; tek kişiyle paylaşmak istediği bir kurum olarak bilinmektedir. Bir insanı görürsünüz, elektrik alırsınız, o kişiyi tanır; ve sonrasında da evlilik kararı vererek, aileleri devreye sokarsınız; ya da mantık evliliği yapar, sevgiye önem vermez, görücü usulü ile evlenirsiniz. Görücü usulü evlilikte genellikle ya aile büyükleri; ya da eş dost, arkadaş tavsiyesi ile tanışılan birisi vardır karşınızda. Mantık evliliğinde genelde evlenecek tarafların sonradan anlaşmaları söz konusudur. Kız istemeye giden aile büyükleri: ”Gençler birbirini sevmiş, evlenmeye karar vermiş” demek yerine: ”Kızınızı gördük beğendik…” diye başlarlar sözlerine.
>Mantık evliliğinde daha az sorun yaşandığı düşüncesi hakimdir aslında. Şöyle ki, gençler birbirlerini görüp, sevip, evlilik kararı almamışlardır da, ailelerinin tanıştırması ile tanışmış; yani tabiri caizse daha az yüz göz olmuşlardır. Ailelerin arada olması nedeniyle, çabuk vazgeçme durumu da söz konusu değildir; çünkü iş ciddidir. Ancak anlaşarak yapılan evliliklerde durum böyle değildir. Nasıl olsa ailelerin haberi yoktur; olay henüz resamiyet kazanmamıştır; dolayısıyla kavgaların sonrasında ayrılmak daha kolaydır. Ancak ortada aşk vardır.
Mantık evliliği; yani görücü usulü evlilikte ise durum biraz daha farklıdır. Ortadaki aşk değil, zamanla oluşan sevgidir. Sevgi kalıcı, olay resmidir. Genellikle taraflar birbirlerine uygundur. Görücü usulü olması nedeniyle, meshep farkı, yaş farkı, kültür farkı gibi durumlar çok da fazla söz konusu değildir; doğal olarak kavga etmek için bir nedenleri de yoktur. Ancak, mantık evliliğinin de bir takım zararları olduğundan söz etmeliyiz çevremizden de gördüğümüz izlenimler ile.
>Evlilik kararı vereceğiniz insan, herşeyden önce her an yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir insan olmalıdır... Mantık evliliği, az önce de belirttiğimiz gibi, durumların birbirine yakın olması sebebiyle, eşlerin birbirlerini anlamalarını olanaklı kılar. Böyle bir durum, herkesin, kendi hayatını yaşadığı bir sonuç ortaya çıkartacaktır. İyi de, mantık evliliği ile herkes kendi hayatını yaşayacaksa, mantık evliliğinde amaç, sadece çocuk dünyaya getirmek ve ortak bir evi paylaşmaksa, o halde şöyle de düşünebiliriz: kadınlar sperm bankalarından aldıkları spermlerle, dünyaya bir çocuk getirebiliyorlar; yani aynı evi paylaşmak zorunda oldukları bir erkeğe ihtiyaçları var mıdır?
Evlilik kararı verirken, görücü usulü ile gerçekleştirilen mantık evliliği dahi olsa, öncelikle kişiler birbirlerini tanımaya çalışmalı; ve ortak zevkleri de olup olmadığına karar vermelidirler. Herkes kendi hayatını mı yaşayacak; yoksa iki kişi bir olup tek bir hayatı mı yaşayacak; öncelikle buna karar verilmelidir evlilik kararında. Ve bundan sonra, ''Bir ömür seninle herşeye varım'' diyebilmelidir taraflar...
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Erkekleri anlamak

 • İlişkiyi ayakta tutma yolları

 • Dünyadaki Gelinlik Gelenekleri

 • Aşk neden biter

 • Vazgeçilmez Kadın Olmanın 5 Sırrı

 • Düğün Daveti Görgü Kuralları

 • Çeyiz Nedir

 • İlişkiyi bitiren hatalar nelerdir

 • Evlilik aşkı öldürür mü

 • Evlilikte sorunlar ve çözümleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3144
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar