Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Gebelikte Düşük Nedeni hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/3061_gebelikte-dusuk.jpg

Gebelikte Düşük Yaşanması
Kısacası düşük,Gebeliğin ilk 20 haftası içersinde hamileliğin kendiliğinden son bulmasına denir.Hamilelik tanısı konulan gebeliklerin aşağı yukarı %10’u düşüklerle sonlanır. Gebeliklerin %20-40 arasında bir bölümü ise henüz gebelik tanısı konmadan son bulur.Bunlar dikkat çekmeyen düşüktür.Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk 13 haftasında meydana gelir.Bu düşüklere erken düşük adı da verilir.

Erken düşüğe yol açmadığı halde düşük nedeni sayılan bir çok etmen vardır.Bunlar
*Spiral kullanırken yaşanmış güçlükler olması;Rahim iç yüzünde spiralden kaynaklanan enfeksiyon ve yara izi ,döllenmiş yumurtanın rahme yuvalanmasını önler ama bir kez iyi bir yuvalanma olursa , düşüğe yol açmaz.Önceden spiral kullanmış olmanızda gebeliği etkilemez.
*Çok sayıda kürtaj yaptırmış olmak; Çok sayıda geçirmenin yol açtığı yuvalanmayı önler ama yuvalanma oluştuktan sonra düşüğe yol açmaz.
*İş yerindeki stres ya da aile sorunları da düşüğe neden olabilecek faktörler arasında yer alır.
*Annenin düşmesi ya da yaralanmaya yol açan kazalar.Ciddi kazalar düşüğe neden olur.Bu yüzden ev kazalarına karşı dikkat etmek ( merdivene çıkmamak, açılabilir sandalyeye oturtmamak)

Düşüğün Belirtileri ve Doktorunuza hemen başvurmanız gereken durumlar:
*Karnınızın orta alt kısmında, kramp ve ağrı ile birlikte olan kanamalarda ( Gebeliğin erken dönemlerinde karnın yalnız bir tarafındaki ağrı dış gebelikten kaynaklanabilir.Bu durumda hekiminizi acilen aramalısınız)
*Kanama olmasa da ağrının bir günden uzun sürmesi ya da şiddetlenmesi durumlarında.
*Kanama adet kanaması kadar şiddetli olursa ya da açık renkli akıntı üç günden çok sürerse

Acil Servise Başvurmanız Gereken Durumlar
· Daha önce düşük yaptıysanız ve şu anda da kanama , kramp, ya da her ikisi varsa
· Kanama 1 saat içinde çok sayıda ped kullanmanızı gerektirecek kadar yoğunsa ya da ağrı dayanabileceğinizden çok daha şiddetliyse
· Çamaşırınızda gri beyaz ya da pembemsi parçalar fark ederseniz ( ki bu düşüğün henüz başladığının belirtisi olabilir) hemen yakınınızdaki bir acil servisi başvurmalısınız.Doktor sizden o parçayı korunaklı bir kap içerisinde saklamanızı isteyebilir.Böylece sizi değerlendirecek kişi düşük tehtidi mi ya da tamamlanmış ya da tamamlanmamış bir düşük mü olduğunu anlayabilir ( tamamlanmamış bir düşükte genişletme ve kürtaj gereklidir)

GEÇ DÜŞÜK NEDİR
İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak yirminci haftaya kadarki süre içinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılması geç düşük olarak adlandırılır.( 20. Haftadan sonra , her ne kadar bu ancak yenidoğan bakım ekibi ve donanımının büyük yardımlarıyla gerçekleşebilirse de bebek rahmin dışında yaşamını sürdürebildiği zaman olay erken doğum olarak adlandırılır.Bu düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu, bazı ilaçlara ya da zehirli maddelere maruz kalması veya plasenta sorunlarıyla ilgilidir.

Geç düşüğün İşaretleri ve Belirtileri;
Günlerce süren pembe bir akıntı veya haftalarca süren az miktarda kahverengi bir akıntı düşük tehdidi habercisidir.Şiddetli kanama, genellikle de kramplarla birlikteyse, düşüğün kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Tedavisi, Geç bir düşük tehdidi için, çoğunlukla yatak istirahati önerilir.Eğer damlama olursa düşük ile ilgili yeterli belirti olmadığı düşünülür ve genellikle normal hareketliliğe başlamaya izin verilir.Eğer rahim ağzı genişlemeye başlamışsa , rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir ve rahim ağzına dikiş atılarak düşük önlenebilir.Düşüğe işaret eden şiddetli kanama ve kramplar başlarsa tedavi annenin sağlığını korumayı hedefler.Kanamayı önlemek için hastaneye yatırmak gerekebilir.Düşük sonrası kramplar ve kanama hala devam ediyorsa gebelik kalıntılarını temizlemek için genişletme ve kürtaj gerekebilir.

Düşüğün başlıca nedenleri;
*Hormonel sorunlar ya da annenin sağlık sorunları
*Yaşam tarzı ( Sigara, alkol ,ilaç kullanımı, kötü beslenme ,aşırı kafein tüketimi radyasyon veya toksit maddeler maruz kalma
*Annenin yaşı
*Annenin travma geçirmesi
*Doğumsal uterin anomalleri
*Düşük yapma olasılığı annenin yaşı ile doğru orantılı olarak artar.Anne yaşı ne kadar artarsa düşük yapma olasılığı o kadar artar.
*Doğurganlık çağındaki kadınlarda düşük yapma olasılığı %15-20
*35 yaş ve altındaki kadınlarda %15
*35-45 yaş arasındaki kadınlarda %20-35
*45 yaşın üzerindeki kadınlarda düşük yapma oranı %50 ye kadar olabilir.

 Düşük yapma olasılığını en aza indirmek için gebelikte yapmanız gerekenler
*Düzenli olarak egzersiz yapın
*Sağlıklı beslenin
*Stres ve ailevi sorunlardan mümkün olduğunca uzak durun
*Kilo alımınızı kontrol edin
*Günlük folik asit alın
*Sigara içmeyin (Sigara içilen ortamlarda bulunmayın )
*Kafein tüketimini sınırlandırın veya tamamen bırakın
*Radyasyon, enfeksiyon hastalıkları ve x-ışınları gibi çevresel tehlikelerden kaçının
*Tehlikeli sporlardan uzak durun


 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Bahar Hastalığı

 • Çocuk Yogası

 • Gebelikte Düşük Yaşanması

 • Hamilelik ile ilgili bilinmeyenler

 • Yumurtalık Kisti Bebeği Ve Doğumu Etkiliyor Mu

 • Çocuk ile İletişim

 • Gebelik ve Egzersiz

 • Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Hamilelikte stres çok zararlı

 • Gebelikte yapılan tarama testleri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3395
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım