Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız hakkında faydalı bilgiler

Yiyecek İçecek / Püf Noktaları
/Dosyalar/3036_baligin-taze-oldugunu-nasil-anlariz.jpg

Taze balığın eti ve derisi, ser, gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklar bayatlamaya başladıkça, derisinin parlaklığı azalır, özellikle karın targında buruşmalar meydana gelir.Balıktan yararlanmanın en iyi yöntemi, kuşkusuz, hemen tüketilmesidir ancak, çoğu kez böyle bir fırsat olmaz. 
Bu nedenle, balığın tazeliğini korumak gerekir. Bu amaçla, uygulanan en iyi yöntem, balığın buz içine konulması, ya da dondurulmasıdır. Bazen de tazelikleri yeniden su içine salınarak korunur. Ancak bu şekilde, en fazla 48 saat kadar korumaya elverişlidir.
Sudan çıkarılan balığın, kendiliğinden ölmesini beklemek yerine, başının altım biraz kesip, temizleyerek su içine koymak, etin tadını ve besin değerini korumak için iyi bir yöntemdir. Bu nedenle, avcılar, özellikle büyük balıkları avladıklarında, sırt ve karınlarını derhal yararak su içine koyarlar.
Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.
1. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.
2. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.
3. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.
4. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.
5. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.
6. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.
7.Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

BAYAT BALIK NASIL ANLASILIR?
Taze balıkların gözleri parlak, solungaçları kırmızı, ıslak olur. Bir balığın;
- karnı yumuşak, pörsük ise,
- kuyruğu gevşekse,
- gözleri mat veya içine kaçmışsa,
- pullan vücudundan kolayca ayrılıyorsa, yani dökülüyorsa,
- amonyağı andırır kötü bir kokusu varsa,
- solungaçları beyazımsı,koyu ve kuru ise,
- eti yumuşaksa, o balığın taze olmadığına emin olabilirsiniz. Böyle balıklan almamak en akıllıca iştir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Nohut salatası tarifi

 • Tropik Meyve Kupları tarifi

 • Kaşık Tatlısı nasıl yapılır

 • Waffle Tarifi

 • Bardaktaki buzlar neden birbirlerine yapışırlar

 • Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız

 • Portakallı Muhallebi Tarifi

 • Mikrodalga fırınlar yiyeceği nasıl pişirir

 • Domates neden meyvedir

 • Kaymaklı ayva tatlısı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3262
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar