Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Çerkes Mutfağı hakkında faydalı bilgiler

Yiyecek İçecek / Püf Noktaları
/Dosyalar/3033_cerkes-mutfagi.jpg

-Badıma Bükmesi;
Çerkeş'te Mayıs- Haziran aylarının en gözde yiyeceklerinden birisi olan Badıma Bükmesi, "Madımak" diye bilinen bitkiden yapılır. Çerkeşliler Madımak yerine Badıma kelimesini kullanırlar. Badıma ayıklanır ve yıkanır. Daha sonra kıyılarak inceltilir. Yeşil soğan ve terayağ ile kavrulur, içine kıyılmış badımak arıştırılarak, kavrulur. İçine süt karıştırılarak iyice pişirilir. 
Piştikten sonra 3-4 yumurta kırılır. Tuz, karabiber katılarak malzeme hazırlanır. Başka bir yerde su, un ve maya'dan kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Yapılan hamur küçük parçalara ayrılır. Her parça oklava ile gözleme büyüklüğünde açılır. Yuvarlak hamurun yarısına önceden hazırlanmış badıma koyulur. Diğer yarısı üzerine kapatılır. 
Saç veya teflon tavada pişirilir. Üzerine terayağı sürülerek yenilir.

-Hamur Köftesi
Yumurta, tuz, su ve undan kulakmemesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Hamur parçalara ayrıldıktan sonra her bir arça avuç içleri ile bastırılarak yuvarlanır. Aynı zamanda uzatılır. Yuvarlanarak uzatılmış parçalar yan yana getirilir. zerine un serpilerek birer cm genişliğinde kesilir. Kesilen her parçaya işaret parmağı ile basılarak inceltilir. Bütün hamur u şekilde bitirilir. 
Üzerine bol miktarda un serpilmesi gerekir. Başka bir tencerede kuru soğan tereyağı ile kavrulur. alça arıştırılır. Su ilave edilerek kaynaması beklenir. 
Kaynadığında hamurlar içine atılır. Piştikten sonra üzerine ceviz ve sirke lave edilerek servis yapılır.

-Böğür Dolması                          
Kasapların özel olarak hazırladıkları böğür içi, dışı tuz biberle kaplanır. İçine önceden hazırlanan iç pilav doldurulur. Deri ile kaburga kısmı dikilerek birleştirilir îki tarafı tereyağında kızartılır. Az su ile yavaş ateşte pişirilir.

-Lokum                                                                                     
Çerkeş'in vazgeçilmez yiyeceklerinden biriside ekmek veya pasta yerine tüketilen lokumdur. Cevizli ve sade olarak yapılan lokum evlerde pişirildiği gibi eskiden mahalle fırınlarında pişirilirdi. Tabiki bu toprak kokulu fırında pişenin lezzeti daha çok farklı olurdu. Lokumun yapılışı şöyledir. Yağ, süt, maya ve undan yapılan sert bir hamur yoğurulduktan sonra kabarmaya bırakılır. 1-2 saat onra hamurdan parçalar kopartılır, 
ellerle bastırılarak yuvarlıyarak uzatılır. Sonra üzerine bastırılır. 1-1.5 cm kalınlığına geldiğinde lokum tarağı ile üzerine şekil verilir. Daha sonra bir tarafı geniş diğer tarafı dar olacak şekilde 4-5 cm genişliğinde kesilir. 
Bütün hamur bu şekilde yapıldıktan sonra temiz bir örtüye dizilerek bir süre daha bekletilir. Orta ateşli fırında yağsız tepsiye dizilerek pembeleşene kadar pişirilir.

-Alacaş
Adından anlaşılacağı gibi alaca aş (çorba) dır. Alaca olması yeşil mercimek ile bulgurdan yapılmasındandır. Kavrulmuş soğan, salça ve bulgur, su eklenerek pişirilir. Başka bir yerde başlanan mercimek bulgur pişdikten sonra içine eklenir. Karıştırılarak sulu bir şe-
kilde yenilir. Yanma turşu ve kuru soğan'da olursa vazgeçilmez bir lezzet oluşudur.

-Para Hamur
Sonbahar geldiğinde kış için yapılan hazırlıklardan en önemlisi "makarna ve para hamur kesme" dir. Böylece kış şartları sertde olsa halk yiyeceğini evine stoklamış olmanın rahatlığım yaşayacaktır. Para hamur yumurta un ve sudan yapılır bu hamur 1-2 mm kalınlığın açılır ve kurutulur. Kuruyan parçalardan arasına un serpilerek 3 tanesi üst üste koyulur. Ortadan ikiye bölünür her parça 4-5 cm genişliğinde kesilir. 
Kesilen bu parçalarda yarım cm den biraz büyük olacak şekilde tekrar kesilir. Uzun uzun olan parçalar kare şeklinde kesilerek hamur en son şeküni alır. Kurutularak kış için saklanır. Pişirileceği zaman kaynar suyun içinde haşlanır. Üzerine kıyma yağ, salça, biber karışımı ve sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılır.

-Bıhtı
Kaynar suyun içine un karıştırılarak iyice pişirilir. Pişen hamuru kaşık kaşık tabağa dizilir. Üzerine tereyağı, ceviz ve şeker dökülerek servis yapılır

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Lolipop şeker yapımı

 • Mevsimine Göre Balık

 • Kurutulmuş zeytin nasıl saklanır

 • Çerkes Mutfağı

 • Akşam Yemeği Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli

 • Hamburgerin adı nereden geliyor

 • Muzlu Salep tarifi

 • Elma Şekeri nasıl yapılır

 • Elma Cipsi tarifi

 • Pankek tarifi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2646
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar