Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

En uzun yaşayan canlılar hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler

Grönland Balinası
Hayvanlar alemin de en uzun yaşayan hayvanlar arasında birinci olan Gröndland balinasıdır. Ortalama 160 yıl yaşayan Gröndland Balinaları’nın en kısa ömürlüsü, çok uzun yaşayan bir insan ömrüne eşit (100-125 arası).  Ayrıca net olmayan bilgiler arasında 200 yıl yaşayanlarının oldukları bile söylenmektedir.

Turritopsis Nutricula
Adı her ne kadar uzun ve telaffuzu zor olsa da bu canlıyı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ölümsüz olmasıdır. Evet ölümsüz dedim çünkü 4-5 milimetre çapındaki bu canlı, ömrü sona erdiğinde yaşamaya devam etmektedir. Turritpsis Nutricula yaşamak için uygun koşuları bulamaz ise denizanasına dönüşmemiş hali olan polyp’e dönüşüyor. Bir süre sonra ise tekrar denizanasına dönüşebiliyor.

Tuatara
Tuatara son derece kertenkele benzemekle birlikte diğer sürüngenlerin ömürleri göz önünde alındığında aralarında en uzun yaşayanıdır. Tuatara’ı diğer sürüngenlerden ayıran nokta ise başlarının üzerinde deri ile kaplı olan üçüncü bir göz olmasıdır. Bilim insanları araştırmaları sonucunda üçüncü gözün görme işlevinin bulunmadığını keşfetmişlerdir. Peki bu göz ne işe yaramaktadır? Bu göz Tuataralar’ın güneşin poziyonunu temel alarak yön bulmalarını sağlayan bir pusula niteliğindedir. Yaşan sürelerine değinmek gerekirse Tuataralar 1oo ile 200 yıl arasında yaşayabilirler.

Kırmızı Deniz Kestanesi
Kırmızı deniz kestaneleri Pasifik Okyanusu’nun ev sahibidir. Kırmızı deniz kestaneleri Pasifik Okyanusu’nun Kuzey Amerika sahilleri boyunca bolca görülürler. İnsan hayatını ikiye hatta üçe katlayan yaklaşık 200 yıllık bir yaşam süreleri vardır.

Galapagos Kaplumbağası
Geldik konumuzun asıl kahramanına, öyle diyorum çünkü bu yazı kaplumbağalar sayesinde var oldu. Galapagos kaplumbağası gördüğünüz kaplumbağaların aksine dev büyüklüklere sahiptirler. Galapagos ve Aldabra adalarında yaşayan bu dev kara kaplumbağalarının ağırlıkları ise 200-250 kilogram civarındadır. Zararsız olmalarına karşın bir buçuk metreye ulaşan uzunlukları ile sizi korkutabilir. Ömürleri ise 200 yıla yakındır.

Antartika Süngeri
Antartika süngerlerinin görüntüleri bitkiyi andırmaktadır ancak hayatlarının tümünü hareketsiz geçirmektedirler. Bu süngerler okyanus dibinde kendilerine güvenli bir bölge seçerler ve orada oldukça yavaş bir büyüme hızı ile yaşarlar. Uzun ve yavaş bir ömürleri olan Antartika Süngerleri 1500 yıl yaşayabilmektedir.

Colpophyllia Natans mercanı
Suda yaşayan bir tür mercandır. Yazımızda yer alan en uzun yaşayan hayvanlar(canlılar) arasında büyük bir yere sahiptirler. Koloni şeklinde yaşamakta olan mercanların merkezinde bulunurlar ve 400 yıl yaşamaktadırlarEn Uzun Yaşayan Canlılar 
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir

 • Dünyanın en büyük kaplumbağası

 • Denizanaları insan vücuduna değince nasıl oluyor da yakıyor

 • Buzlu Yola Kışın Neden Tuz Atılır

 • Örümcek Ağını Nasıl Örer

 • Zakkum Kökü

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler

 • İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar

 • En Gereksiz 10 Kanun

 • Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2108
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar