Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Gebelik ve Egzersiz hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk
/Dosyalar/2983_gebelik-ve-egzersiz.jpg

Sağlığınız için gebelik döneminde  yapmanın bir çok faydasını görürsünüz. Sağlığın önemi  geçmişten beri vurgulanmaktadır. Hamilelik döneminizde yapacağınız her türlü hareket sizin için risk oluşturabilir. Bu süreçte doktorunuza danışarak en doğru hareketleri yapmayı tercih edin.
Daha hassas olduğunuzu, kendinize ekstra dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz. İster hamilelik döneminizde rejime devam ederek spor yapın isterseniz de eski bir koltuktan kalkıp hareket edin, hiç fark etmez sizin ve bebeğinizin sağlığı için bu 10 altın kurala mutlaka uymalısınız.
1- Doktorunuza Danışın!
Her ne kadar hamilelik dönemi öncesinde ve hamilelik döneminizde yaptığınız egzersiz sorunsuz olarak geçsede bir takım istisnai durumlar olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışıp düzenli egzersiz aktivitelerinizin, bebeğiniz için risk taşıyıp taşımadığını öğrenmelisiniz.
2-Ekstra Kalori Alın!
Egzersiz yaptığınız hamilelik döneminizde 300 ile 500 arasında ekstra kalori almalısınız. Vücudunuzu güçlendirmeye yardımcı olmak için ekstra besin aldığınızdan da emin olmalısınız.
3-Doğru Kıyafetleri Giyin!
Nefes alıp verebileceğiniz sıkı olmayan kıyafetler giymeli, sutyeninizin, kıyafetlerinizin ve spor ayakkabılarınızın; yaptığınız egzersizi, olumlu yönde desteklediğinden emin olmalısınız. Eğer ayaklarınız hamileliğiniz nedeniyle şiştiyse, ya önceden hamilelik döneminiz için aldığınız ayakkabılarınızı giyin ya da yeni bir çift alın.
4- Isınma Hareketlerini Yapın!
Isınma hareketleri; adalelerinizi ve kalp atış hızınızı egzersiz için hazırlar. Eğer vücudunuzun, egzersiz için hazır olmadığı anda ve üstelikte ısınma hareketlerini atladığınız zamanda aktivitelere başlarsanız, adalelerinizde ve vücudunuzda ağrıların oluşmasına neden olabilirsiniz.
Ancak özellikle bebeğinizin iç organlarının geliştiği ilk 3 ayınızda vücut ısınızı gereğinden fazla yükseltmekten kaçının. Her ne kadar insanlar için kanıtlanmamış olsa da hayvanlarda vücut sıcaklığının aşırı artması doğum kusurlarına neden olduğu görülmüştür.
5- Bol Bol Su İçin!
Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmelisiniz. Aksi taktirde vücudunuzda kasılmaların oluşmasına ya da vücut ısınızın bebeğiniz için tehlikeli seviyelere ulaşmasına neden olabilirsiniz. Egzersiz sırasında vücudunuz için en iyi su miktarını; egzersiz öncesinde bir su bardağı içerek ve 20 dakikada bir su bardağı ve egzersizinizi bitirdiğinizde de yine bir su bardağı içerek sağlayabilirsiniz. Nemli ya da sıcak havalarda bu miktarı arttırabilirsiniz.
6-Sırt Üstü Uzanmayın!
İlk 3 ay sonrasında sırtüstü yatmaktan kaçının. Eğer bu pozisyonda egzersiz yaparsanız; beyin ile vajina arasındaki kan akışı azalarak, basınç oluşturup baş dönmesine, mide bulantısına ve nefes alıp vermenizde sıkıntıya neden olabilir. Bazı kadınlar hamilelik döneminde bu pozisyonun rahat olduğunu düşünse de rahme yeterince kan gitmesini engellediği için kaçınılmalıdır. Kalçanızın altına bir yastık koyarak, basınç olmadan yatay pozisyon sağlayabilirsiniz.
7- Sürekli Hareket Edin!
Ağırlık kaldırırken ya da yoga yaparken ayakta sürekli hareketsiz kalmanız rahim ve bacaklarınızdaki kan akışının azalmasına ve başınızın dönmesine sebep olabilir.
8- Fazla Spor Yapmayın!
Bitkin ya da yorgunken spor yapmayın. Eğer egzersiz sırasında rahat bir diyalog kuramıyorsanız yavaşlayın. Genel olarak en iyi kılavuz vücudunuzu dinlemeniz olacaktır. Acı hissettiğiniz anda hemen durun çünkü bu bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelmektedir. Vücudunuzu çalıştırdığınızı hissetmeniz gerekmektedir.
Ayrıca bisiklet, dağcılık ya da binicilik gibi denge ve temas gerektiren aktiviteleri yapmaktan kaçının.
9- Zeminden Yavaş Yavaş Kalkın!
Hızlı bir şekilde kalkmanız başınızın dönmesine sebep olacağından, hareketlerinizi değiştirirken yavaş olmaya dikkat edin.
10- Hızlı Hareket Etmeyin!
Çalışmanızın sonuna doğru kısa bir süre yürüyüş ve esneme hareketleri yapabilir, kalp atış hızınızı 15 dakikada düzenleyebilirsiniz. 

Kendi sağlığımız ve bebeğimizin sağlığı için hangi aktivitelerden uzak durmalıyız?
-Bisiklete binmek
Yeni gebeler için bisiklete binmek iyi bir fikir değildir. Gebelik dönemde ağırlık merkezleri yer değiştireceğinden, denge kurmada sorun yaşayabileceği için bisikletlerine binmeleri tehlikeli bir hale gelebilir.

-Toplu sporlar
Futbol, basketbol gibi topla oynanan sporlarda topun üzerinize gelmesi veya diğer oyuncunun size çarpması gibi riskleri vardır. Bunun yanında sizin de düşme riskiniz yüksektir.

-Kayak
Ciddi yaralanmalara yol açabilen kayak da, gebelik sırasında tavsiye edilmeyen sporlar arasındadır. Ancak yine de kayak yapacak olursanız dik yokuşlardan uzak durun ve büyüyen karnınızın dengenizi bozabileceğini unutmayın. >>>>>>>>>>>>

-Lunaparklar
Su kaydırakları ve diğer kaydıraklar, ayrıca ani başlayıp-duran veya inip-yükselen araçlar bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. Jimnastik Düşme ve karnınıza olabilecek travma nedeniyle bazı riskler taşımaktadır.

-Ata binme
İyi bir binici bile olsanız düşme riskini göze almanıza değmez.

-Kaplıca ve saunalar
Sıcak küvete girmek veya saunada oturmak gelişen bebeğinize zarar verebilir çünkü yapılan çalışmalarda aşırı sıcaklıklarla, doğumsal anormaliler arasında bir ilişki bulunmuştur.

-Koşu
Gebe kalmadan önce iyi bir koşucu değilseniz şimdi buna başlamanın zamanı değildir. Ancak orta düzeyde bir koşu yapabilirsiniz. İlk üç ay sonrasında ise düşme riskiniz arttığı için dikkatli bir şekilde koşmanız gereklidir. Yapılan tüm egzersizlerde olduğu gibi aşırı sıcaklardan sakının ve terlemeyle kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için bol bol su için.

-Tüplü dalış
Kesinlikle gebelikte uygun olmayan bir spordur. Daldıktan sonra yüzeye çıktığınızda kan dolaşımında hava kabarcıkları oluşabilir ve bunlar hem size hem de büyümekte olan bebeğinize zarar verebilir.

-Snowboarding
Hem düşme riskiniz, hem de karnınıza travma gelme riski yüksektir.

-Sörf
Yine düşme riskiniz ve karnınıza travma olma riskinden dolayı uygun değildir.

-Tenis
Eğer gebe kalmadan önce de tenis oynuyorsanız orta düzeyde bir oyun oynamada sorun olmaz. Fakat dengenizi sağlamada ve ani duruşlarda sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden adımlarınıza dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle ilk üç aydan sonra, çoğu kadın büyüyen karınları nedeniyle eski performanslarını gösteremezler.

-Su kayağı
Bu sporda da düşme ve karnınıza travma olma riski yüksektir. Bu nedenle gebelikte tavsiye edilmez.

Alarm durumlar
Eğer yaptığınız aktiviteler sırasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birisini görürseniz hemen aktivitenizi durdurun ve doktorunuza haber verin;
* Vajinal kanama
* Nefes daralması
* Baş dönmesi veya bayılma
* Baş ağrısı
* Göğüs ağrısı
* Kaslarda zayıflık
* Bacak baldırında ağrı veya şişlik (pıhtı atmasının belirtisidir)
* Erken doğum belirtileri
* Bebek hareketlerinde azalma
* Vajinadan suyunuzun gelmesi
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Anneler günü ne zamandan beri kutlanıyor

 • Gebelikte kasık ve bel ağrısı

 • Bebekler Neden Ağlar

 • Bebeğinizin Gözleri Sağlıklı Mı

 • Doğum Çatlaklıkları ve Çözümleri

 • Hangi doğum şekli daha sağlıklı

 • Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı

 • Bebek odası hazırlıkları

 • Gebelikte yapılan tarama testleri

 • İnatçı çocukla baş etmek

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2332
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar