Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Doğru Ayakkabı Seçimi hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Moda
/Dosyalar/2981_dogru-ayakkabi-secimi.jpg

Doğru ayakkabı seçiminde, mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları ise şu şekilde sıralıyor:
• Ayakkabıları günün sonunda satın alın. Ayaklarınız gün boyu biraz şişer ve büyür. Sabah saatlerinde alacağınız ayakkabı, ileride gün ortasından itibaren sizi rahatsız edecektir.
• Ayakkabı, parmaklarınıza ve ayağınızın ön tarafına tam uyduğu gibi topuğunuza da tam oturmalıdır.
• Alacağınız ayakkabının sadece sağ ya da sol tekini değil, her iki çiftini de deneyin.
• İdeal ölçüde bir ayakkabının burnu ile en uzun parmağınız arasında biraz mesafe olmalıdır ve burun kısmı parmaklarınızı rahatça oynatmanıza izin vermelidir.
• Ayakkabıyı deneyip hiç yerinizden kalkmadan çıkarmayın bir süre mağaza içinde dolaşın.
• Eğer ayakkabı sıkıyorsa "zamanla açılır" sözlerine inanmayın ve onları satın almayın.
Yüksek ve sivri burunlu: Topuğunun 3.5 pont yani 5 cm.'den yüksek ve burnunun sivri olması ayak sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu tür ayakkabılar sürekli giyildiğinde hem ayak hem de diz ve bel sorunlarına yol açıyor.
Ortopedik: Ayak kavisine uyumlu, parmaklara, tabana ve topuğa herhangi bir baskı uygulamayan bu tip sandaletler, ayak sağlığını korumak için son derece ideal. Sıklıkla topuklu ayakkabı giyenlerin uygun zamanlarda bu tip sandaletlerle ayak sağlığını korumaya çalışmaları gerekiyor.
Spor ayakkabılar: Spor ayakkabılar ayak anatomisine son derece uygun olarak üretiliyor ve bu nedenle ayak sağlığını koruyorlar. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta, yapılan spora uygun ayakkabı seçilmesi. 
Yani asla tenis ayakkabılarıyla koşuya çıkmamak gerekiyor. Babet ise bugünlerde çok moda olsa da, çok düz babetler de ayak sağlığına zarar verebiliyor. Ortopedik olmadıkları için ayak kavisinde düzleşmeye yol açabiliyor, ayak bileklerini zorlayıp, bacaklardaki kan dolaşımını engelleyebiliyorlar. 
*Dolgu topuk, Topuklu ayakkabılara ilk defa başlayacak bayanlar için en güzel başlangıçtır.Hem yere temas eden yüzeyinin geniş olması hem de platformu olduğundan düşük eğime sahiptir ve denge problemi yaşamanızı azaltır.dolgu topuklu ayakkabıların büyük bir çoğunluğu bilekten bağcıklı veya topuğunuzu kavracak klipslere sahiptir.Bu nedenle ayağınızı rahatça kavrar yürürken ayağınızdan çıkmasına sebep olmaz.
*Kalın topuk, dolgu topuklara alışan her bayanın rahatça kullanabileceği bir diğer model ise Kalın topuklu ayakkabılardır.Kalın topuklular tipli dolgu topuklu ayakkabılar gibi dengede durulması kolay hem de son dönemin trendleri arasında.
*Alçak topuk, Kilolu bayanlarında topuklu ayakkabıyı rahatça kullanabilmesi için rahat kullanımlı alçak topukları giyerek başlamanızı öneriyoruz.
*Platform topuk, platform topuklu ayakkabıların ön kısmında kullanılan ve ayağınızın hissettiği eğimi azaltan ve son dönemde oldukça moda olan bir model.
Bileği kavrayan ayakkabılar, Kışın bağcıklı botları ve topuklu çizmeleri yazın ise kafes görünümlü topuklu ayakkabıları bu kategoriye dahil etmemiz mümkün.Ayakkabı bileğinizi kavradığı için ayağınızdan ayakkabının çıkma riski azalır ve olası kazaların çıkmasını önlemiş olursunuz.
*Stilletto ayakkanılar, Sivri burunlu ayakkabılar özel günlerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır.Platformsuz ve yüksek topuklu olmaları nedeniyle eğimi oldukça fazla ve yürümesi oldukça zor.Topuklu ayakkabılarda gelinebilecek en son aşama budur diyebiliriz. Parmakları sıkıştırdığı ve yüksek eğimli olduğu için sağlığımıza zarar verirler.Bu nedenle bu ayakkabıların günlük kulanımda tercih edilmemesi gerekir.Uzun vadede ayaklarınıza zarar verecektir.
Kışlık ayakkabılarınızı kullanırken çorap giymeniz önerilir, ayakkabı içinde kayıp hareket etmesine sebep olur ve bu ayakkabının ayağınızdan çıkma riskini artırır.
     Son olarak şunları söylemek gerekir, akkabıların  her zaman için rahat olanları makbuldur. Ayakkabının içindeki yastık ayağınızı güzelce kavramıyorsa sert bir malzemeden yapılmışsa zaman içinde ayağınıza zarar verecektir.Bu nedenle ayakkabı alırken uygun fiyatlı olanlarına değil rahat ettiğimiz kaliteli ayakkabılara yönelmeliyiz. Ucuz ayakkabılar hem denge problemi yaşamanıza duruşunuzun bozulmasına ayağınızda terleme mantar gibi problemlere dahi sebep olabilir.Bu nedenle ayakkabı seçimi zorlu bir disiplindir. Yanlış numara seçimi zamanla ayakların yapısının bozulmasına sebep olur.Özellikle dar ayakkabı ayağınızda kemik problemlerine davetiye çıkartır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • 2014 İlkbaharında Dolabınıza Eklemeniz Gerekenler

 • Fazla Kiloları Gizlemenin Yolları

 • Beyaz Pantolon ve Kombin Önerileri

 • Eski Gitardan Duvar Lambası 2014 Modası

 • Yeni trend Salaş Trençkotlar

 • 2014 İlkbahar yaz modası ipuçları

 • Hayatımızda sıklıkla yaptığımız giyim yanlışları

 • Rugan Kullanmanın İncelikleri

 • 2014 İlkbahar Yaz Ayakkabı Modelleri

 • Vücut tipine göre ceket önerileri

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3274
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar