Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Cemre Düşmesi hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2957_cemre-dusmesi.jpg

    Cemrenin kelime anlamı 'kor halindeki ateş'tir. İlkbahar başlamadan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılır. Eskiler 365 günlük yılı 'kasım' ve 'hızır' günleri olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179, hızır ise 186 gündü.Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 kasımda başlar, 6 mayısa kadar sürerdi. 6 mayısta da hıdırellez ile birlikte yaz devresi, hızır günleri başlardı. Kasım ayına kasım dememiz oldukça yenidir. 1945 yılında ilgili kanun yürürlüğe girene kadar, kasım ayma 'teşrinisani' denilirdi. Kasım adı Arapça 'bölen' anlamındadır. Yılı böldüğü için bu ad verilmiş olabilir.
     Kasımın kırk altısında, kırk gün anlamına gelen 'erbain', seksen altısında da elli gün anlamına gelen 'hamsin' başlar, böylece kışın en soğuk zamanları olan doksan günlük süre geçmiş olurdu. Kasım günlerinin ortasını geçip yüz gün arkada kalınca halk arasında zorlu kış günlerini arkada bırakmanın bir ifadesi olarak 'geldik yüze, çıktık düze'denilirdi.
Kasımın105 (19-20 şubat) birinci cemrenin havaya, 112 (26-27 şubat),  ikincisinin suya,119 da (5-6 mart), üçüncü cemrenin toprağa düştüğüne ve yedi günlük aralıklarla buraları ısıttıklarına inanılırdı. Cemrelerin düşüş sıralamasında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz.
     Güneş'ten gelen ışınlar önce yeri ısıtırlar, yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtırlar. Aksi olsaydı, yükseldikçe, dağların tepesine çıktıkça, Güneş'e yaklaşıldığı için hava gittikçe ısınırdı.
     Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak - hava- su şeklindedir.Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da, cemreler arasındaki günlerde hava sıcaklığında az da olsa düşüşler yaşansa da, özellikle Marmara bölgesine ait istatistiklere göre, cemre tarihlerinde yüzde 80'e varan oranda ısınma meydana gelmektedir. Cemreler Türk dünyasının kültür ve edebiyatına da konu olmuşlardır. Örneğin, divan şairlerinin cemre zamanlan, baharın yaklaşması dolayısıyla önemli kişiler için yazdıkları övgü şiirlerine 'Cemreviye' denilirdi.
Düşen Cemrelerin Tarih Bilgileri;
Birinci Cemre Havaya(19-20 şubat)
İkinci Cemre Suya(26-26 şubat)
Üçüncü Cemre Toprak(5-6 mayıs)

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Yüzerken Terler Miyiz

 • Ekmeğin Tarihçesi

 • Kuru Temizlemenin Tarihçesi

 • Dolunay insan davranışlarını etkiler mi

 • Orta Çağ ve Antik Çağda kullanılan tedavi yöntemleri

 • En ünlü sayılar ve anlamları

 • Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı

 • Akıl ile zeka arasında fark nedir

 • Uyku Açan yiyecek ve içecekler

 • Kaşıkçı Elması Hikayesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2496
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar