Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Piercing Tarihi hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2935_piercing-tarihi.jpg

The Lancet'de yayınlanan bir araştırmaya göre, piercing hemen hemen tüm kabilelerde yapıldı ve yapılıyor. Farklı amaçlarının yanı sıra acıya dayanma gücünü ölçmede bile kullanılıyor. Piercing çoğu toplumda ergenlikten erkekliğe geçişin tescili. Birçok kabilede piercing'le birlikte vücuda dövme, bileklikler, ağır bilezikler, zincirler, taş, kamış halkalar uygulanıyor.
Kuzey Amerikalı yerliler de göğüs piercing'lerinden asılarak dini törenlerde farklı bilinç düzeylerine ulaşmak isterlerdi. Asya'da şamanlar dini törenlerde transa geçmenin göstergesi olarak  yanak ve dillerine geçici piercing uyguluyor. Yine Sufiler, Hindistan, Sri Lanka ve Malezya'daki Hindular da aynı amaçla piercing'e başvuruyor.Tarih boyunca piercing birçok farklı kültür tarafından uygulandı. Tarihte genel anlamda piercing aristokrasiyle özdeşleştirilir, üretkenlik ve cesareti çağrıştırırdı. Mısırlı firavunlar göbek deliklerine ritüel olarak piercing uygular, Romalı savaşçılar erkekliklerini göstermek için göğüslerine piercing yapardı. Maya kültüründe ise dil piercingi ruhani bir ritüeldi.
Tarihte uygulanan piercing ile günümüzde uygulanan arasındaki en büyük fark kişinin kendi seçimi olan dışavurumculuğudur. Daha toleranslı olan günümüz toplumunda insanlar, birçok nedene dayanarak piercing yaptırabilir ve bu nedenler belirli kurallara bağlı değildir. Ayrıca, yapılan piercing sarkmadığı sürece geçici olarak da görülebilir: piercingi çıkararak eski görünüme dönülebilir. Yine de bu uygulama iyice düşünülmeden ve sonuçları hakkında etraflı bilgi almadan yapılmaması gereken önemli bir karardır.
İkinci Dünya Savaşı'ndan kısa süre sonra Almanya'da dil, meme ucu ve dudaklara piercing'ler sıkça yapılmaya başlandı. Piercing'e sıklıkla dövme eşlik ediyordu. 1970'lerin sonlarına doğru dövme ve piercing Avrupa'da yeniden doğdu. Punklar bu yolla karşı kültür oluşturdu. Piercing, ABD ve İngiltere'de sado-mazoşistler arasında da yayıldı. Müzisyenler, film yıldızlarından da rağbet gördü. Son 20 yıldır ABD, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere Batılı ülkelerde giderek artan oranda rağbet görmeye başladı. Çeşitlendi. Sadece marjinallerin tercihiyken, ergenler arasında giderek daha fazla popüler oldu. Türkiye'ye de ulaştı ve özellikle büyük kentlerde yayıldı.
Piercing de kullanılan malzemeler kalitesine göre değişmektedir. Kişide alerjik sonuçlar vermemesi açısından bu malzemeler saf olmalıdır. Altın ve gümüş genelde kullanılmaz çünkü yumuşak yüzeyleri kolaylıkla çizebilir. Titanyum, Platin, Niyob ya da tıbbi çelik malzemeleri tercih edilir. Bu tür maddeler çok sert olduğundan bakteri oluşumlarına izin vermez.
 BAKIMI;
Yaptıran kişi, günde iki kez materyalin olduğu bölgeye antiseptik solüsyonla bakım yapmalı. Bu bakım piercing yapıldıktan iki üç haftaya kadar devam etmeli. Şiddetli kanamalar, iltihaplanmalar, şekil bozuklukları, duyu kayıpları gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler

 • Cemre Düşmesi

 • Hayal kurmak ve yaratıcılık nedir

 • Balıklar

 • İnsan vücudu

 • Balıklar su içer mi

 • Denizanaları insan vücuduna değince nasıl oluyor da yakıyor

 • İlk Gerçek Zeplin

 • Boyumuz ve Kilomuzu Kimden Alıyoruz

 • Erno Rubik ve Rubik Küpü

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4498
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar