Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Denizlerdeki İlginç Deniz Canlıları hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2932_denizlerdeki-ilginc-deniz-canlilari.jpg

İşte deniz diplerinde, okyanuslarda yaşayan ilginç ve bizim isimlerini dahi  bilmediğimiz hayvan çeşit çeşit canlılar; Bazılarını filmlerde görüyoruz evet ama isimlerini cinslerini bilgilerini bilmiyoruz, bunlara açıklama getiricek birkaç bilgi;
1.Şemsiye ağızlı yılan balığı(Umbrella Mouth Gulper Eel)
Pelikana benzeyen bu yılan balığı türü okyanusların en tehlikeli yaratıklarındandır. Yediği yiyeceğin büyüklüğüne göre midesi esneyebiliyor ve sindirim sistemi aynı bir yılan gibi çalışıyor. Şemsiye ağızlı yılan balığı tüm okyanusların ılıman ve tropik bölgelerde tespit edilmiştir. Bu canlı Kuzey Atlantik’de 500 ile 3000 metre derinliklerinde yaşar. Canlı hareketini uzun kuyruğunu kamçı şeklinde kullanarak sağlıyor.

2.Ateş böceği mürekkep balığı(Firefly squid)
Denizlerin belki de en renkli hayvanıdır. Fosforlu lacivert rengiyle oldukça göz alıcıdır denizin dibinde bulunduğu bölgeyi gece mavisine çeviriyor. Vücudunda ‘fotofor’ isimli renk verici pigmentler bulunuyor. Japonya civarında bolca görülebiliyor. Ateş böceği mürekkep balığı dünyanın en fazla ışık yayan mürekkep balığıdır ve Japonya’nın kuzeyindeki derin sularda yaşar. Boyu 6 cm, ağırlığı 9 grama kadar çıkabilen bu balık tıpkı adını taşıdığı ateş böceği gibi kesik kesik parlak ışık çakmaları yayar. 

3. Engerek balığı(viperfish)
Engerek balığı,yarım metre uzunluğa kadar ulaşabiliyor. Keskin ince dişleri oldukça zehirlidir günlerce aç kalabiliyor. Simsiyah renkte olanlarının yanı sıra  saydam renkli engerek balığına da rastlanmıştır. Kocaman gözleri ve kendinden büyük bir balığı yiyecek kadar esneyebilen büyük midesi vardır. En bilinen özelliği ise devasa ağız yapısıdır. Çoğunlukla tropik sularda yaşayan engerek balığı, milyonlarca yıldır hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Engerek balığının elde edilen tüm fosilleri, bu balıkların milyonlarca yıldır yapılarını değiştirmeden varlıklarını devam ettirdiklerini göstermektedir. 

4. Fener balığı (Lophius piscatorius)
Fener balığı okyanusların en ilginç balığı. Midesi genelde ağzının içinde duruyor. Fener balığı, Lophiidae familyasına ait ilginç bir balık türüdür. Yüzünün önüne sarkan “feneri” ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. 

5. Fangtooth balığı
Fangtooth ön adlı bu balık Avustralya civarında yaşıyor korkunç bir yüzü olan bu balık maksimum 17 santimetre olur. Kafasında yüzlerce sümüksü boşluklar bulunuyor. 94 milimetrelik dişleri alt ve üst damağında yer alıyor.

6. Balta balığı (hatchetfish)
Çok ince vücutları vardır, İri jel yapılı gözleri ile oldukça korkutucudur. Bu iri gözler yukarıdan düşen her yemek zerresini görmeye yarıyor.

7. Yılbaşı ağacı kurdu (Christmas-Tree Worm)
Gösterişli ve rengârenk bir canlı türüdür genellikle deniz dibindeki kayalar ve deniz canlıları üzerinde yaşamını sürdürüyor. Kafalarını genellikle kaya oyuklarında tutuyorlar. Tüylü kısımları oldukça yumuşaktır. 

8. Dev basket yıldızı (Giant Basket Star)
Omurgasız bir canlıdır İngiltere açıklarında yaşıyor. Vücudunu çevreleyen salkım saçak ipliksi kısmı vücudunu koruyor. 

9. Tüylü deniz hıyarı (Furry Sea Cucumber)
Karayip ve Bahamalar’ın en çok rastlanan canlılarıdır. Deniz hıyarları, derisidikenlilerin Holothuroidea sınıfından omurgasız hayvanlardır. Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup, sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır bu uzama hayvanın yan yatmasına sebep olur. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10–30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan dokunaçlar vardır. Genellikle 3–27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır, 900 kadar türü bilinmektedir. Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler, tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermofrodit(çift cinsiyetli)dir. Tentakülleriyle yakaladıkları plankton ve çamurlardaki organik maddelerle beslenirler. Çeşitli renkte veya cam gibi saydam olanları da vardır. 

10. Flamingo dilli salyangoz (Flamingo Tongue Snail)
Flamingo dilli salyangoz , bilimsel adı Cyphoma gibbosum’dur,  küçük ama parlak renkli deniz salyangozudur. Normal bir salyangozun dörtte biri büyüklüğünde, portakal rengi damlacıklarla süslü ilginç görünümlü, narin bir hayvancıktır. 

11. Domuz mürekkep balığı (piglet squid)
İlginç bir okyanus canlısıdır. Görüntüsü aynı bir domuzu andırıyor. Büyük bir portakal büyüklüğünde olan domuz mürekkep balığı okyanusun 100m derinliklerinde yaşıyor. Latince adı Helicocranchia pfefferi olan bu canlıların gözlerinin arkasında “fotofor” olarak nitelendirilen ışık saçan organlar bulunuyor.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İlginizi çekecek eğlenceli bilgiler

 • Saçlar hakkında doğru olarak bilinen yanlışlar

 • İnsanlar neden yaşlanır

 • Kumaşlar yıkandıktan sonra niçin çeker

 • Solucanların kanları neden yeşil renktedir

 • Hayvanlar ve Kış Uykusu

 • Saat neden sol kola takılır

 • İnsanlar uykuya neden ihtiyaç duyarlar

 • Erken kalkmak için 21 ipucu

 • Dna neden sarmal yapısı vardır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 5032
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar