Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Cumhurbaşkanı Adaylarımızı Tanıyalım hakkında faydalı bilgiler

Siyaset / Siyasi Partiler
/Dosyalar/2917_2014-cumhurbaskani-adaylarimizi-taniyalim.jpg

Ekmeleddin İhsanoğlu
1943 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de doğdu. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun oldu. El Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürüyle ilgili araştırmalar yaptı. 1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladı. İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1984'te profesör oldu. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)'nin genel direktörlüğünü yaptı. Aynı dönemde İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını yaptı. İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra milli ve uluslararası bir çok bilim kurumunun üyesi. Eğitim tarihine hizmetlerinden dolayı bir çok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 
İhsanoğlu'nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ile Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği var. 2004 yılında İİT Genel Sekreteri oldu.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan doğumu 26 Şubat 1954 İstanbul, Türkiye Cumhuriyetinin 59. ve 60.dönem hükûmeti başbakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı.İlk yılları Rizeli bir ailenin oğlu olarak İstanbulda doğdu. 11 Ağustos 2004 tarihinde Gürcistana yaptığı bir gezide verdiği demece göre ailesi Rizeye Batumdan göçetmiş bir Gürcü aileydi.İlkokulu Piyale Paşa İlkokulunda, liseyi ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde okudu. 1973 yılında İmam Hatipten mezun oldu.Yüksek öğrenimini, daha sonra Marmara Üniversitesine bağlanarak adı Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak değiştirilen Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulunda yaptı.
Spor hayatı 1969 yılında 15 yaşındayken transfer olarak Camialtı Spor Klubünde profesyonel futbolcu oldu.16 yıllık futbol yaşamını 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında bıraktı ve daha fazla siyasi faaliyet ve girişimlerine ağırlık vermeye başladı.1977 yılında tanıştığı Emine Gülbaran ile, 4 Temmuz 1979 tarihinde evlendi evliliğnden 4 çocuğu oldu. Çocuklarının hepsi eğitim hayatlarına ABDde devam ettiler. Erdoğan, Nakşibendi Tarikatının kollarından olan İskenderpaşa Dergahına devam etti burada dergağın şeyhi Esad Coşanın sohbetlerine katıldı.Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliğine girmiş, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi'ne girmiştir.12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayata tekrar atıldı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili oldu. Tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti. 27 Mart 1994 seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.  Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001de, Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi.Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 3 Kasım 2002 seçimlerinde kayıtlı 41.291.568 seçmenin oy kullanan 32.652.702 kişisi içinden 10.770.704 adet oy alarak %34,29 ile birinci parti oldu.Recep Tayyip Erdoğan 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde partisinin %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkardı.

Selahattin Demirtaş
10 Nisan 1973'te Elazığ Palu'da doğdu. Avukat olan Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü.
Selahattin Demirtaş Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkanlık seçimlerini kazandı.Demirtaş, aktif siyasete ise 2007 yılında girdi. Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili adayı oldu ve seçildi. 34 yaşında milletvekili oldu. Seçildikten sonra, Demokratik Toplum Partisi'ne katıldı. DTP'nin TBMM'de kurduğu grubun başkanvekilliğini üstlendi.
Demirtaş, DTP'nin Meclis Grup Başkanvekilliğini yürütürken, ağabeyi Nurettin Demirtaş da, DTP Genel Başkanlığı'nı üstlendi.
Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılmasına karar vermesinin ardından, aynı hareket bu kez Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adı altında örgütlendi. Ve Demirtaş, Gültan Kışanak ile birlikte BDP'nin eş başkanlığını üstlendi. Demirtaş, 11 Haziran 2011 tarihli genel seçimlerinde Hakkari'den aday oldu ve seçildi.2012 yılında başlayan çözüm süreci çerçevesinde, İmralı'da hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'a BDP heyetlerinin ziyaretlerinin önü açıldı. Demirtaş, Öcalan'ın ilk ziyaretçileri arasında yer aldı.
BDP, bir bölge hareketi olmaktan çıkıp "Türkiye hareketi" olmak üzere, yeniden örgütlenme kararı alınca, ortaya Halkların Demokratik Partisi çıktı. Ve Demirtaş, 22 Haziran 2014'te HDP kongresinde Figen Yüksekdağ ile birlikte, DHP eş başkanı seçildi.
HDP, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için sürenin bitmesine günler kala, adayını resmen açıkladı. Ve Demirtaş, seçilmesi halinde, Çankaya'ya çıkacak 11. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmak üzere resmen HDP tarafından aday ilan edildi. 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Cumhurbaşkanı Adaylarımızı Tanıyalım

 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

 • DSP

 • Cumhuriyet Halk Partisi

 • Büyük Birlik Partisi - BBP

 • Demokrat Parti (DP)

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3908
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 07.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar