Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Araba Markaları ve Anlamları hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Modelleri
/Dosyalar/2879_araba-markalari-ve-anlamlari.jpg

Opel:
Eski bir ahırı atölyeye dönüştüren Adam Opel, ilk başlarda dikiş makineleri, 1898'den itibaren otomobil üretmeye başladı. Günümüzdeki yıldırım yerine geçmişte, teknolojik ilerlemeyi temsil eden bir zeplin figürü kullanılıyordu. Zeplinlerin pabucu dama atılınca figür, yerini bir rokete bıraktı. Halen kullanılan yıldırım figürüne geçiş 1963 yılında gerçekleşti.Amblemdeki tekerlek güveni şimşek ise hızı simgeliyor. Astra yunancada yıldız anlamına geliyor.

Pegout:
İlk başlarda testere ve testere levhaları üreten Peugeot; "bir aslan gibi güçlü" sloganıyla sattığı ürünlerdeki aslan amblemini daha sonra ürettiği arabalarda kullanmaya başlamıştır.

Volvo:
isveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını Isveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.Amblemin yaratıcısı demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde aynı zamanda markanın sağlamlığını belirtiyor.

SUZUKI:
Suzuki amblemini 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıkattı. Firma yetkilileri Uzlaştırıcı buldukları büyük "S" harfini yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor. 

SAAB:
İsveç araba yapımcısı amblemde vatan severliğini ortaya çıkartıyor. Amblemde firmanın merkezinin bulunduğu Schonen eyaletinin amblemindeki taç giymiş "anka" kafasına yer veriliyor. 

FIAT:
Fabrica Italiana Automobili Torino. Gerçek ismi uzun olduğu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka amblemini oluşturdu. Basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne ağacı çevreli daire içine yerleştirildi. Amblem firmanın uzn geçmişini ve spor alanındaki başarılarını simgeliyor.
Fiat "Fabbrica Italiana Automobili Torino" kelimelerinin kısaltılmış halidir, "Torino İtalyan Otomobil Fabrikası" anlamına geliyor.

Hyundai:
Chung Ju Yung, Seul'de kurduğu firmanın adım Hyundai olarak belirledi. Hyundai kelimesi Kore dilinde ilerleme anlamına gelse de firma, 1947'de kurulduğunda orta boy bir tamirhaneden daha büyük değildi, ilk yıllarda logoda markanın adinin tamamı yazıyordu. Daha sonra firma, yatık bir elipsin içinde uzanan eğik bir H harfi kullanmaya karar verdi.Markanın daire içine yazılmış ismi güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor.Amblem dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.

PORSCHE:
Porsche amblemi 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at Almanya'nın Stuttgartşehrinin armasından. Geyik boynuzu ilekırmızı-siyah çizgiler ise almanya'nın Württemberg köyünün flamasından alıntı. 

FERRARI: 
Italyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği at maskot Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor. 

JAGUAR:
araba ve kedi. Güç ve zariflik. Jaguar arbalarındaki zıplayan kedi figürünü meydana gelebilecek kazalarda yayaların yaralanma riskini azaltmak içn değiştirdi. Firma ürettiği yeni modellerine jaguar yerine jaguar resimli bir plaket monte ediyor. 

MAZDA:
Renault'a büyük benzerliği nedeniyl açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda yeni bir amblem oluşturmak zorunda kaldı. Mazda kanatlarını açmış bir kartal figürünü amblem olarak kullanıyor. 

RENAULT: 
Renault baklava şeklinin bulunuşu 30'lu yıllara dayanıyor.Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı. 

Volkswagen?:
Almanya'da, 1938 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği'ne kurdurulan otomobil firması. Şirketin adı, Almanca'da halkın arabası anlamına gelmektedir. Grubun sahip oldugu markalar Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda,Volkswagen Ticari Araçlar ve şubat 2008'den bu yana Scania'dır.

SEAT: 
90'lı yılların başında VW ile birleşmesiyle Ispanyol araba yapımcısı VW amblemin üstüne prestij ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi. 

TOYOTA:
Japon firmanınn kurucusu Kirchiro Toyoda 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini oluşturdu.Elipsler araba ile müşteri rasındaki sıcaklığı ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor. 

BMW: Bayerische Motoren Werke: Bavyera Motorları Sanayi gibi isimlere denk gelir Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiştir.BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarında da aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

MERCEDES BENZ: Daimler Chrysler ile ortak calısıp bir araba yapan CARL BENZ” isim bulamayınca bir tek kızı olan MERCEDES-BENZ”in ismini bu arabaya verir. Mercedes ise İspanyol kökenli olup "merhamet" alamına gelir. 

PEUGEOT:
Peugeot'un asli işi testere ve testere levhalarıydı. Bir aslan gibi "güçlü"sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar daha sonra ürettikleri arbalarda da kullanmaya başaldı. 

Skoda:
Doğu'daki Vahşi Batı. Skoda'nın logosundaki kanatlı ok figürü ile ilgili birçok efsane bulunuyor. Bunlardan birinde firmanın satış direktörü, Hindistan gezisinden yanında bir Hintli ile birlikte dönmüş. Hintli'nin başındaki süs ise, daha sonra Skoda'nın logosu haline gelmiş. Resmi açıklamaysa daha farklı: Siyah daire dünyayı, kanatlar ilerlemeyi ve ok da üretim hızını temsil ediyor. Kanadın üzerindeki delikse, bir göz olarak yorumlanıyor ve vizyon ile hassaslık anlamına geliyor. 

Lada:
Ruslar Lada'yı gerçekten çok seviyor. En azından ismini sevdikleri kesin, çünkü Rusça'da "sevgili" anlamında kullanılıyor. Marka ismi olarak ilk zamanlarda Shiguli (firma merkezinin yakınındaki küçük bir şehir) kullanılmış. Fabrika, Fiat'ın desteğiyle 1966-72 yılları arasında Moskova'nın 1000 km kadar güneydoğusunda kurulmuş. Fabrikanın Wolga Nehri'nin tam kenarında yer alması, S harfinin üzerindeki yelkeni andıran deseni açıklıyor. 

Audi:
Ortaklarıyla yaşadığı ciddi bir anlaşmazlığın ardından August Horch, ortaklıktan ayrılarak kendi firmasını kurdu. Ancak firma, yasal engeller yüzünden kendi adım taşıyamıyordu. Bu nedenle Horch, soyadını Latince'ye çevirdi ve böylece Audi doğmuş oldu. 1920'li yıllarda yaşanan ekonomik krizin sonunda Audi, DKW'nin yönetimine geçti. Auto Union ise, 1932 yılında gerçekleştirilen Wanderer-Horch ortaklığıyla ortaya çıktı. Amblemdeki halkalar, dört kurucu firmayı temsil ediyor. 

Citroen:
Fransız markanın köşeli logosu, iç içe geçmiş iki açı sembolünden oluşuyor. Bu sıra dışı geometrinin yaratıcısı, aynı zamanda firmanın da kurucusu olan Andre Citroen'di. Markanın ilk zamanlarında yaratılan bu köşeli dişli yapısı, çok sessiz çalışmasıyla bir devrim yaratmıştı. Andre Citroen, bunların ikisini alıp marka logosu haline getirirdi. ilk otomobilini 1919 yılında üreten firma, art arda kilometre taşı niteliğinde birçok model yarattı.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Türkiyede Üretilen ilk Otomobiller

 • Hyundai i30

 • Elektrikli araba akü teknolojileri ne durumda

 • Audi A8 Özellikleri

 • 2014 Efsane Ford Escort

 • En Hızlı Ferrari Modeli

 • Renault Scenic Ve Grand Scenic

 • Otomobiller ve Ülkeleri

 • Araba Markaları ve Anlamları

 • BMW 1

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3454
  Aldığı Puan : 9
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 05.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar