Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İyi aydınlatma önerileri hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / İpuçları
/Dosyalar/2865_iyi-bir-aydinlatma-onerileri.jpg

     Aydınlanma düzeni odanın genişliğini, dekorasyonu, en önemlisi mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen çok önemli bir detaydır. Doğru  aydınlatmayla evinizde veya ofisinizde daha keyifli ve daha verimli saatler geçirebilirsiniz. Işığın yoğunluğunu odanızın büyüklüğüne göre belirleyin. Eğer odanız büyükse daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. 
Aydınlatmada odanız için tavan yüksekliği ve büyüklüğü önemlidir. Alçak lambaderler ve sarkıtlar ışığı aşağı doğru verir ve yüksek tavanınızı daha alçak gösterir. Tavandan aydınlatma ise dar olan odanızı dikey ve yüzey olarak vurgulayarak daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. 
Oturma odaları genellikle televizyon seyretmek, kitap okumak, rahatlamak, müzik dinlemek ve eğlenmek için kullanılır, bu yüzden odada içinde bulunduğunuz ruh durumuna göre ışık kombinasyonu yaratabileceğiniz hareketli aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

Kitap okurken, çalışırken ihtiyaç duyulan ışık kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle aile bireylerinin farklı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Parlak yoğun bir ışıktan daha soluk bir ışığa girmek ya da tam tersi durum gözlere rahatsızlık verir.Bu yüzden odalar arasında aynı ton ışığı kullanmak faydalı olacaktır.

Aydınlatma planı yaparken öncelikle odanın planını çizin şömine pencere gibi taşınamayan eşyaların ışığını en son belirleyin. Uzanmak , kitap okumak için kullandığınız büyük koltuğunuz varsa, önce koltuğu yerleştirin sonra ışık durumunu ayarlayın. Kitap okuyacaksanız mutlaka ışığınızın yandan gelmesini sağlayın. Genellikle yüzümüz televizyona doğru otururuz ya da sohbet için başka koltuğun karşısına. 
Bu durumda ışığın gözünüzü kamaştırmayacak şekilde olmasına dikkat edin. Tablo, heykel gibi odada daha göze çarpar hale getirmek istediğiniz bir obje varsa, onu aydınlatmadan önce bulunduğu alandan alın ve ışığı boş alana verip deneyin.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Dekoratif Lamba Yapımı Nasıldır

 • Meyve ve sebzelerin tohum çıkartma yöntemleri

 • Evde çiçek yetiştiriciliği

 • Çalışma Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

 • Ev ve bahçeler için doğal gübreleme yöntemi nelerdir

 • Evde Orkide bakımı nasıldır

 • İyi aydınlatma önerileri

 • Balkon ve Teras Dekorasyonu

 • Rutubet Nasıl Önlenir

 • Ev dekorasyonunda mobilya seçimi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3235
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar