Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Renkler ve Anlamları hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2859_renkler-ve-anlamlari.jpg

Renk, ışığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır.
          Kırmızı
Kırmızının tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akşını hızlandırır. Bu sebeple, yemek markalarının çoğunun logosu kırmızı renktedir. Coca Cola, Pizza Hut, Ülker, Burger King gibi markalar örnektir.
Kırmızı aynı zamanda gençliğe hitap eden ürünlerde de kullanılmkata, Levi’s,The Little Big gibi.

           Beyaz
Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, temizliğin, soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Beyez renk huzur ve güven verir düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. 
Belki de bu yüzden, Çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırlar. Bazı ülkelerde de, dul kalmış kadınları ve kötü olduğu düşünülen kadınlar ile özdeşleştirilir. 
İş görüşmesinde ise beyaz giymek yavaş ama kalıcı, devamlı personel izlenimi yaratacaktır.

          SARI
Sarı, içinden ya da arkadan da ışıklandırılmış etkisi veren çok parlak bir renktir. Sevinç uyandıran tonların basında gelen bu renk, limon sarısı gibi hafifçe yeşile kayınca rahatlatıcı, ferahlatıcıdır. Sarı renk uzun zaman seyredildiğinde, kanın damarlarda muntazam islemesini sağlar, sinir sistemini düzenler.
Ruh halleriyle karşılaştırıldığında sarı melankoliyi, merak hastalığını, deliliği, taşkınlığı temsil edebilir. Sarı marazi düşüncelerin özel rengi olarak belirtilir, şizofreni için tipik renk olarak belirtilir. Sarı geri zekâlılığın ve aynı zamanda büyük bir zekânın rengidir.  Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni, dikkat çekmek ve geçici olduğu bilinsin diyedir. 
Örneğin,araba kiralama şirketlerinin de logoları sarı renktedir. Hayvanlar sinirlendiklerini göstermek için kırmızı rengi değil de sarı rengi düşünürler en az pigmente sahip bir renk olduğu için en çok rastlanan renklerden biridir.
           
            MAVİ
Mavi, genellikle sakinlik için fizyolojik ve psikolojik ihtiyacı tanımlamaktadır. Teorik olarak mavinin hareketinde derinlik bulunur. Bu hareketler;
1- İnsanlardan uzaklaşma hareketi
2- Kendi öz merkezine doğru yönelmiş hareket seklinde
Mavi içine kapanıklığı belirtir. Genellikle ruhi durumların bilinç kontrolüyle uygun düştüğü için seçilir

            YEŞİL
Dinlendirici renklerin basında gelir. Acı sert bir yeşil olmamak şartı ile perde perde sıcağa, yada soğuğa giden yeşiller seyredenin içine ferahlık, açıklık verir. Yeşil; cayırın, ağacın, yaprağın rengi bu bakımdan, tabiatla sıkı sıkıya ilgili. Yeşilde bundan baksa dinsel, mistik bir anlam vardır.
İslamlıkta ana renk olduğu gibi, Hıristiyanlarda bu rengi inanmanın, ölmezliğin bir sembolü olarak bilirler.

            TURUNCU
Turuncu kırmızı kadar dinamik değildir, titreşimi ondan zayıftır. Güneşi, rahatlığı, parlaklığı hatırlatır, bu bakımdan ferahlık, ama sıcak, sehvi ferahlık uyandırır. Fakat turuncu, kırmızı gibi uzun zaman seyredilemez bir renktir. Turuncu akrabaları olan sarı, kırmızı gibi sevinç, zenginlik fikri verir ve bunları temsil eder. Turuncuda hâkim olan renk kırmızıdır. Turuncu kuvvetinden emin, sağlıklı bir insan gibidir. 

             MOR
Keder, içe kapanış, melankoli ifade ettiği söylenir. Hıristiyanların ve Çinli’lerin yas rengidir. Mor, güneş yokluğunun, şeffaf gölgeliğin anlamına gelir. Mor ayrıca dinlendirici, rahatlık etkisi uyandıran bir renktir. 
İnsandan uzaklaşma eğiliminde olan mor; kırmızı mavi tarafından yutulunca meydana gelir. Öyleyse mor kelimenin fiziki ve ruhi anlamında soğuk bir kırmızıdır. Mor da hastalıklı, sonmuş, hüzünlü bir taraf vardır.

           SİYAH
İmkânları olmayan, günesin batısıyla kaybolan, ebedi, geleceksiz, gelecek ümidi bile olmayan bir hiç gibi, içten olarak yapar. Siyah, dıştan en çok yankıdan yoksun renktir. Bu yüzden sesi en zayıf olanı da dâhil, diğer bütün renkler bu tarafsız fon üzerinde yer alırlarsa, daha net bir seslilik ve artan bir kuvvet kazanırlar. Siyah; derin acının, sembolüdür. 
Siyah nefret ve depresyonu sembolize eder. Kırmızı ile kullanılırsa vurucu, kırıcı düşüncelerin temsilcisi olarak yorumlanır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kanarya Adalarının İsmi Hangi Hayvandan Gelir

 • Develerin hörgüçlerinde ne var

 • Gömleklerde neden sağ ve solda düğme vardır

 • Batıl İnançlar ve Batıl İnançların Kaynakları

 • Ülkelerin IQ seviyeleri

 • Anneler günü tarihçesi

 • Aşkta acı çekmek

 • Rip akıntısı nedir

 • Kuru Temizlemenin Tarihçesi

 • Neandertal ırkı nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2588
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar