Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Basketbol Tarihi hakkında faydalı bilgiler

Spor / basketbol
/Dosyalar/2850_basketbol-tarihi.jpg

    Basketbol kelimesi basket ve ball kelimelerinden oluşur. Basket Türkçeye sepet olarak çevrilirken ball ise top olarak Türkçeye çevrilir. İki kelimenin birleşmesini "sepet topu" olarak yorumluyoruz. Basketbol sporunun tarihi oldukça uzun bir sürece dayanıyor. Kristof Colomb’ un Amerikayı keşfetmeden önce Güney Amerika’daki yerlilerden Mayas Kabilesi basketbola benzer bir oyun oynamaktaydılar. Bu oyunun adı Tlahiotenie idi. Basketbol sporuna benzeyen bu oyun mayas kabilesinin milli oyunu olarak biliniyor. Dr James Naismith mayas kabilesinden esinlenerek basketbolu icat ettiği düşünülüyor. O zamalarda basketbol tahta sepetler ile oynanıyordu.
    Dr. James Naismith, Amerika’nın Sprinfield eyaletinde beden eğitimi öğretmenliği yaparken basketbolun son rutüşlerini yapmıştır. 1892 yılında basketbol Dr.James Naismith ile birlikte Sprinfield eyaletinden tüm Amerika’ya yayılır. Ve 1984 yılı içerisine kadar basketbol tüm okullarda öncelikli spor dalları arasına girmiştir.Amerika’lılar 5 yıl sonra yani 1897 yılında milli bir şampiyona düzenlerler ve bu şekilde basketbolu Dünya'ya daha fazla tanıtma imkanı sağlanmıştır.
Basketbol bundan sonra daha fazla popüler bir spor olmaya başlar. Ancak tüm Avrupa basketbolu sevmez ve bırakır. 1904 yılında St Louis Olimpiyatlarında Amerika gayri resmi bi şekilde basketbol oyununun oynanmasını sağlar. Amerika, kulüp takımları arasında oynanan maçtan sonra basketbolu diğer ülkelere tanıtma fırsatını yakalamıştır. Bu olimpiyat Amerika’da da bazı şeyleri değiştirmeye başlar.
1904 yılında Amerika’da düzenlenen olimpiyatlara bir çok ülke uzaklık nedeniyle katılamaz; ancak basketbol uzak doğuda tanınır ve oynanır. Tarihte ilk kez düzenlenen basketbol turnuvasında Filipin birinci olurken Çin ikinci olur.1919 yılında Paris’te İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Amerikalı askerlerin katılımıyla ilk kez uluslararası bir basketbol turnuva düzenlenmiş ve düzenlenen bu turnuvayı Amerika kazanmıştır. Ayrıca 1922 yılında yine Fransa’da ilk uluslararası bayan basketbol turnuvası düzenlenmiştir.1932 yılında uluslar arası bir federasyona ihtiyaç duyulur ve federasyon kurulur ve bu da FIBA'dır. 
Günümüzde de halen uluslar arası basketbol federasyonu FIBA’dır. FIBA’ yı kuran ülkeler; Arjantin, Çekoslavakya, İtalya, Letonya, Portekiz, Romanya ve İsviçre'dir.
 
    FIBA’nın ilk turnuvası Cenevre’de düzenlenmiştir. Turnuva sonucunda; Birinci Letonya, İkinci İspanya, Üçüncü Çekoslavakya olur.Basketbol ilk kez resmi bir olimpiyatla oynanır ve bu şekilde olimpik spor ünvanını 1936 yılında almıştır, 1936 yılındaki olimpiyatlar berlinde düzenlenir. Olimpiyatlara Adolf Hitler ile Amerikalı atler Jesse Owens damgasını vurur basketbol bu olimpiyatlardan sonra daha çok sevilmeye ve yayılmaya başlar.
     Basketbol ilk dünya şampiyonasını 1950 yılında yapmıştır. Basketbol iyice yayılırken 2. dünya savaşı çıkar. Dünya savaşı bittikten sonra ilk basketbol Dünya şampiyonası Arjantin’de düzenlenir. İlk dünya şampiyonasında Fransa’yı 66-41 yenen Arjantin olur.
Basketbol dünyada yayılırken Türkiye’ye gelmesi çokta gecikmez olmaz.Türkiye’de ilk basketbol müsabakası İstanbul Robert Kolejinde oynanır. Robert Kolejindeki Beden Eğitimi öğretmeni tarafından oynatılan basketbol maçları bu beden eğitimi öğretmeninin kendi ülkesine dönmesi ile 1911 yılına kadar kalkar. Tekrardan 1911'de ise Galatasaray Lisesi'ndeki Beden Eğitimi Öğretmeni basketbolu tekrar Türkiye’de canlandırır. Ancak yapılan bir maç sırasında takımın bütün oyuncularının sakatlanması sonucu basketbol tekrardan raflara kalkar.

     Yapılan araştırmalara göre kulüp olarak basketbola ilgi gösteren ilk spor kulübü Fenerbahçe 1913 yılında basketbol şubesini açar.1920'den sonra basketbola daha fazla önem verilmeye başlandı ve 1921 yılında ilk ciddi maç Türkiye'de Cağaloğlu Öğretmen Lisesi bahçesinde Amerika ile Türkiye arasında yapıldı maç Amerika'nın 18-14 galibiyetiyle kapandı.
Türkiye'de basketbol lig maçları 1927 yılında başladı ve bununla birliklte Türkiye’de basketbol kısa sürede ciddi bir taraftar kitlesi oluştu. 1933 yılında kuruluşuna sahip Türk Spor Kurumu sayesinde resmi maçlar düzenlenir ve Galatasaray bu maçlarda üstünlük sağlar.İlk olarak         Türkiye şampiyonası 1946 yılında, o zamanlar sadece il seviyesinde lig birinciliği kategorisindeyken, sporcumuz Vedat Abut ile Türkiye Şampiyonası olarak değiştirilir. Bu şampiyonaya İstanbul, İzmir ve Ankara takımlarının katıldığu bu şampiyona, ilk Türkiye Şampiyonası olarak bilinir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Basketbol Tarihi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3346
  Aldığı Puan : 8
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 01.07.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar