Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Windows 8 e Geçmek Mantıklı mı hakkında faydalı bilgiler

Bilgisayar / Bilgisayar Programları
/Dosyalar/2628_windows-8-e-gecmek-mantikli-mi.jpg

Yaşasın! 3 yıllık geliştirme çalışmasının ardından Windows 8 nihayet çıktı.

Microsoft’ta çalışmış bir kişi olarak, bu çalışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum – Bir işletim sistemi geliştirmenin ne kadar zor olduğunu yaşayarak öğrenmiş biriyim.

Genelde kullanılan herhangi bir Windows sürümünü en yeni sürüme yükseltme kararını vermek oldukça kolaydır. Windows 98'den Windows XP’ye geçmek, Windows Vista’yı Windows 7'ye yükseltmek kadar basitti. Ama Windows 8'e geçiş yapmak alışık olduğumuz bir değişiklik olmayacak. Yeni kullanıcı arayüzünün biraz karmaşık olduğunu duymuşsunuzdur – 1995'ten bu yana ilk defa Windows’un yeni bir sürümünü kullanabilmek için pek çok şey öğrenmek gerekiyor. Artık bu işletim sistemini satın alabileceğiniz için (tek başına satın alıp eski bilgisayarı yükseltebilirsiniz veya yeni bilgisayarın bir parçası olarak alıp kullanabilirsiniz), yeni işletim sisteminin artı ve eksilerine bir göz atmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Artı: Çok ucuz. Microsoft, Windows yükseltmeleri konusunda hiç bu kadar cömert olmamıştı. Windows 7 piyasaya sürüldüğünde XP veya Vista’dan yükseltmek yaklaşık 200 $’a mal oluyordu. Peki Windows 8? Bu işletim sistemini sadece 29 TL’na indirebilirsiniz (ya da 79 TL ödeyerek ürün paketi ile satın alabilirsiniz). Bu son derece karlı bir alışveriş.

Eksi: Kullanıcı arayüzü tamamen değişti. Windows 8 yeni, pek çok insanın kullanmayı eğlenceli bulduğu, “modern” bir arayüze sahip. Bu sistem iPad gibi dokunmatik cihazların kullanımını geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmış olsa da uzmanlar sistemin masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar için ne kadar harika olduğu üzerinde duruyorlar. Windows 8'i dokunmatik bir cihazda kullanmanın çok harika olduğu konusunda sizi temin edebilirim, ancak aynı sistemi ofisimdeki bilgisayarımda kullanmak beni çok daha az etkiledi. Kullanımı zor olduğundan değil… oraya ait değilmiş gibi hissettim. Windows 8 adeta ‘beni fare ile değil parmağınızla kullanın’ diye yalvarıyor.

Artı: Masaüstü hala yerinde. Ve hatta üzerinde çok olumlu değişiklikler yapılmış. Tüm duyduklarınıza rağmen şunu söyleyebilirim ki bildiğimiz masaüstü hala bizlerle, daha önceden kullandığınız tüm programlarla yaptığınız şeyleri rahatça yapmaya devam edebilirsiniz. Bazı özellikler geliştirilmiş; örneğin Windows Gezgini klasörleri artık WordPad, Paint ve Microsoft Office gibi kullanışlı menülere sahip.

Eksi: Bütünlüğe sahip değil. Dediğim gibi masaüstü hala bizlerle, ancak artık yeni modern kullanıcı arayüzü ile yarış halinde. Modern uygulamalar sadece modern kullanıcı arayüzünde çalışıyor ve eski tarz masaüstü programları sadece masaüstünde çalışıyor. Bu, her iki yeri de kullanacağınız ve ikisi arasında geçişler yapacağınız anlamına geliyor. Bu sistem bana Windows’un ilk zamanlarında hem DOS’ta hem de eski masaüstünde programlar çalıştırdığım zamanları hatırlattı. Her iki arayüze de mutlaka alışacaksınız, ancak bu sizi biraz oyalayabilir.

Artı: Windows Store yeni uygulamaları edinmeyi kolaylaştırıyor. Apple Store’un iPhone için nasıl bir işlevi varsa Windows içinde bulunan Windows Store da modern uygulamaları indirmek ve kurmak için aynı işleve sahip bir mağazadır. Telefonunuzda yeni uygulamaları denemeyi sevdiyseniz aynısını Windows için yapmaya da bayılacaksınız. Daha da iyisi: Windows Store, uygulamaları denemenize olanak sağlamaktadır. Bunu iPhone veya iPad’de yapamazsınız.

Eksi: Modern deneyim kullanıcıyı biraz kısıtlıyor. Modern uygulamalar sadece tam ekranda çalışıyor (yine de iki uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz, bir uygulama ekranın üçte ikisini kaplarken diğer uygulama kalan üçte birlik kısmı kaplar). Bu çalışmak için daha düzenli ve basit bir yöntem, ama bu, buzdağının sadece görünen kısmı. Modern dünyada windows Gezgini klasörü yok, örneğin – dosyaları sürükleyip bir yere atamazsınız ya da kullandığınız bir belgeyi modern masaüstünde öylece bırakamazsınız, çünkü modern masaüstü diye bildiğimiz şey artık yok. Bu nedenle, Windows 8'in modern yarısını kullanmak tıpkı bir iPad kullanmak gibi ve modern uygulamalar gün geçtikçe yaygınlaştığı ve masaüstü programları azaldığı için bir masaüstü bilgisayarda çalışırken kendinizi çok büyük bir iPhone’da çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu, bazı insanların hoşuna gidebilir, ama benim gibi sakinliği seven veya bir Portal araç kopyasına ilgi gösteren kişiler kaybedilenler için yas tutacaktır.

Peki, Windows 8 size uygun mu? Lütfen fikrinizi yorum olarak belirtin. Yeni işletim sistemini deneyecek misiniz yoksa sahip olduğunuz eski Windows sürümünü kullanmaya devam mı edeceksiniz?

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • PERL Nedir

 • Windows 8 e Geçmek Mantıklı mı

 • Windows 98

 • Linux Ve Destek

 • Windows 2000

 • PHP Nedir

 • Windows 95

 • DHTML Nedir

 • Netsis

 • Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2993
  Aldığı Puan : 5
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 24.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar