Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yıldırım Çarpması ve Korunma hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2588_yildirim-carpmasi-ve-korunma.jpg

Yıldırım Çarpması

Elektrik akımının insan vücudundan geçmesi, organlarda çeşitli etkiler yapar. Bu etki akımın cinsine, voltajına, amper şiddetine, cildin kuru ve yaş olmasına göre değişir ve insanı ölüme kadar götürür.

Yıldırım çarpmasında, vücuttan milyonlarca volt ve binlerce amperlik akım geçeceğinden, aniden kömürleşme ve ölüm olur. Yıldırım bir kimseye tam isabet etmez de yakınına düşerse, solunum durmasıyla beraber elektrik şoku tablosu görülebilir. Bu durumda kalp atışları devam eder de, yalnız solunum durmuş olursa, 1-2 saatlik devamlı suni teneffüs yaptırmalıdır. Solunum başlayınca oksijen verilmeye ve çeşitli tıbbi tedaviye geçilir. Yıldırım şokuna uğramış bir kimseye kalp kuvvetlendirici ilaçlar vermek çok hatalıdır, aniden kalbin durmasına sebep olabilir.

Yıldırım çarpan herkes muhakkak ölmez. Vücuttan geçen akım, az olursa ve kalp, beyin gibi organlara dokunmazsa o zaman sadece yakar ve yaralar. Bunların tedavisi mümkün olur.

Bazı kimseler yıldırım çarpan kimselerin elektrikle yüklü olacağını, onlara dokunurlarsa kendilerinin de çarpılacağını sanırlar; bu yanlıştır. Yıldırım çarpan insan elektrikle yüklü değildir.

Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan korunmak için yıldırımkıran (siperisaika, paratoner) yapılır. Birçoklarının yanlış olarak sandığı gibi, yıldırımkıran yıldırımın düşmesini önlemez, ancak düşen yıldırımın binaya zarar vermeden toprağa akmasını sağlar. Bir yıldırımkıranın koruyuculuk görevini iyice yapabilmesi için belli bir ağırlık ve kalınlıkta olması, yere de gene belli kalınlıktaki tellerle bağlanması gerekir. Yıldırımkıranlar genel olarak bakırdan, paslanmaz alaşımlardan, galvanize çelikten vs. yapılır. Çeşitli yıldırımkıranlar vardır.

Yıldırımlar daha çok açık yerlere düşmektedir. Bu gibi yerlerde şimşekli havaya rastlayanlar, sivri yerlerden kaçınmalı, yere yatmalıdır. Bina içindeki kimseler nispeten yıldırımdan korunmuş olurlar.

Açıklık yerlerdeki ağaçlar bir sivrilik teşkil ettiği için yıldırımı çeker. Bazı kimseler ev yakınlarındaki ağaçların yıldırımkıran görevi yapıp yapamayacağını merak eder. Ağaç, evden yüksek ise yıldırımı üzerine çekerek yıldırımkıran vazifesi yapabilir. Ancak iyi bir iletken olmadığı için, ağaca düşen yıldırımdan ayrılan bir kolun gene eve sıçraması ihtimali vardır. Bunun için ağaca, ayrıca bir yıldırımkıran koymak, bunu yere bağlamak iyi olur.

Çelik binalar yıldırımdan korunmanın en iyi yoludur. Bu binalar bütünüyle bir yıldırımkıran vazifesi gördükleri için, buradakiler yıldırımdan zarar görmez.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kedilerin Gözleri Geceleri Neden Parlar

 • Düşünürken Neden Elimizi Şakağımıza Dayarız

 • uçak seyahati nasıl yapılır

 • Arabalar ile ilgili bilmediklerimiz

 • Kediler İçin Zararlı Besinler ve Bitkiler

 • Yağmur Nasıl Meydana Gelir

 • Google da yapmayı bilmediğimiz bir çok şey

 • İnsan korkunca niçin dişleri birbirine vurur

 • Bumerang nasıl geri gelebiliyor

 • Kar ile İlgili 5 Gerçek

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3066
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar