Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Eyfel Kulesi hakkında faydalı bilgiler

Eğlence / Eğlenceli Bilgiler
/Dosyalar/2586_eyfel-kulesi.jpg

Eyfel (Eiffel) Kulesi; Paris‘in ünlü simgesi ve dövme demir teknolojisinin baş eseridir.

Fransız Devrimi’nin 100. yıldönümünü kutlama gösterisi için 1889'da yapıldı. Fransız mühendisi Alexandre Gustave Eiffel‘in, yüksek demiryolu köprüleri yapma deneyimi ne dayanarak yapı tasarım çizimini gerçekleştirmesi sonucu kulenin önceden hazırlanan 12 bin kurma metal parçası birleştirilmek üzere numaralandı. Bu iş için kullanılan 2.5 milyon perçin çivisinin çoğu da yapı yükseltilmeden yerlerine takıldı. Bu dev yapının kolay ve pürüzsüz olarak ilerlemesi sonucu kaza eseri tek bir işçinin bile burnu kanamadı. Kule, asansörleri dışında yirmi altı buçuk ayda tamamlandı. Eiffel Kulesi rüzgar direncini en aza indirgeyen çaprazlama kelepçelenmiş kafesli bir demir direk olarak gerçekleşti. Fırtına gücünde rüzgarlarla yapının hareketi yalnızca 22 cm’dir En yüksek nitelikli 6.300 tonu aşkın dökme demirden yapılan kule, 2.25 metrekarelik örme dört taş duvar üzerinde yükselir. Duvarlar yerin çok altındaki 2 m’lik beton bir temele oturtulmuş durumdadır. Kulede yerleri iyi belirlenmiş üç kat vardır. 57 m yükseklikte bulunan birinci platformun altındaki dört dört-kenar ayak kemerlerle birbirine bağılıdır. 115 m yüksekliğe yerleştirilen ikinci platformda ayaklar tam anlamıyla bitiştirilmiştir. Üçüncü platform da 276 metre yüksektedir. Bu platformun üstünde fener ve son set bulunur. 1959'da bir radyo anteninin eklenmesi sonucu, kulenin yüksekliği 320 m’ye ulaştı; radyo-televizyon yayım merkezi olarak başarılı hizmetleri sürmektedir. Fransız Devriminin 200. Eiffel Kulesi’nin 100. yıldönümü, 1 hafta süren görkemli törenlerle kutlandı. Paris Belediyesi’nin Champ de Mars’ta verdiği partiye 500 bin kişi katıldı (1989).

Alexandre-Gustave EİFFEL; Fransız mühendisidir (Dijon 1832 – Paris 1923). 1855'te Ecole Centrale des Arts et Manufactures’ü bitirdi. Metal yapı iskeletleri üzerine uzmanlaştı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde çelik köprüler kurdu (Fransa’da Garonne, Portekiz’de Douro ırmakları üzerinde vb). F. A. Bartholdi’nin yaptığı ABD’deki Özgürlük Anıtı’nın iskeletini hazırladı. En ünlü eseri, 1887-1889 arasında yaptığı ve kendisine “demir sihirbazı” dedirten Eiffel Kulesidir. Kulenin yapımından sonra aerodinamik deneylerine ağırlık verdi, bu ilk laboratuvarı (1912) devlete bağışladı (1921).
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Mısır Mitolojisi Tanrıları

 • Elma Kesildikten Sonra Neden Kararmaya Başlıyor

 • Batıl inançlar nelerdir

 • Google

 • Mitolojik Canlılar

 • Lavaboda su neden sağa doğru akar

 • Sivrisinek ısırınca neden kaşınırız

 • Ekmeğin Tarihçesi

 • Sabun nedir

 • En ünlü sayılar ve anlamları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3017
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar