Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Doğru Oturma Rehberi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/2477_dogru-oturma-rehberi.jpg

Gün boyu uzun süre oturuyorsanız büyük bir risk altında olduğunuzu unutmayın. 8,5 yıl süren bir çalışma gösteriyor ki çok fazla televizyon izleyen kişilerin günde bir saatten az izleyen kişilere göre ölüm riski yüzde 61 daha fazla. Öyle ki uzun süre oturmanın ölüme varan zararlarını şöyle sıralanıyor;

Kalp hastalığına neden olur: Uzun oturma sırasında kaslar daha az yağ yakar ve kan akışı daha yavaşlar. Bu da yağ asitlerinin kalbi daha kolay bir şekilde tıkamasına yol açar. Uzun süreli oturma, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol ile bağlantılıdır. Sedanter (hareketsiz) zamanlar geçiren insanların kardiovasküler hastalığa sahip olma olasılığı normalin iki katıdır. 

Pankreas aşırı çalışır: Pankreas insülini (hücrelere enerji için glikoz taşıyan hormon) üretir. Fakat çalışmayan kaslar insüline kolayca yanıt vermez. Bundan dolayı pankreas daha fazla üretim yapar, bu da diyabet ve diğer hastalıklara sebep olabilir. 

Kolon kanseri yapar: Çalışmalar gösteriyor ki oturmak kolon, meme ve endometrium kanserleri için büyük risk oluşturur. Nedeni tam olarak belli olmamakla beraber bir teoriye göre aşırı insülin hücre büyümesini teşvik eder. Düzenli hareket ise doğal antioksidanları artırarak serbest radikalleri, hücrelere zarar veren ve potansiyel kanser sebebi olan hücreleri öldürür. 

Gevşek karın kasları: Ayakta duruşta, oturduğunuzda veya hareket ettiğinizde karın kaslarınız sizin dik durmanızı sağlar. Fakat eğer bir sandalyeye, koltuğa yığılırsanız, kasları kullanmazsınız. Gergin bel kasları ve yetersiz karın kasları belinizin çukurluğunun artması, başınızın öne doğru çıkması, kalçanızın geriye doğru hareketi, kürek kemiklerinizin kanatlaşması, kamburluğun artması gibi tamamen bozuk bir duruşa sebep olur. 

Gergin kalçalar: Esnek kalçalar dengenizi sağlamaya yardım eder, fakat sürekli olarak oturan insanlar çok nadir olarak kalçanın ön kısmındaki (fleksör) kasları gerer. Bu sebepten kaslar kısalır ve gerginleşir, eklem hareketini limitler ve adım uzunluğunu azaltır. Azalan kalça hareketi yaşlı insanların düşmeye eğilimli olmasının temel sebebidir. 

Gevşek kalça kasları: Otururken kalça kaslarınız neredeyse hiçbir şey yapmaz. Zamanla buna alışmasına sebep olur. Yumuşak kalça kasları sizin dengenizi ve itme kuvvetinizi bozar, böylelikle güçlü ve büyük adımla yürüme konusundaki yeteneğinizi sürdüremezsiniz. 

Bacaklarda zayıf kan dolaşımı: Uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlatır, bu da kanın bacaklarda göllenmesine sebep olur. Problem şişmiş ayak bileği ve varisten, derine ve trombozuna kadar ilerleyebilir. 

Yumuşak kemikler: Yürüme ve koşma gibi vücutta ağırlık aktarmayı gerektiren aktiviteler kalça ve alt gövde kemiklerinin kalın, yoğun ve güçlü olmasını sağlar. Bilim insanları, osteoporozun (kemik erimesi) sebebini kısmen aktivite eksikliğine bağlıyor. 

Bulanık beyin: Kasların çalışması beyne temiz kan ve oksijen pompalanmasını, genel ruh hali üzerinde etkili kimyasalların salgılanmasını tetikler. Biz uzun süre hareketsiz kaldığımızda beyin fonksiyonları dahil her şey yavaşlar. 

Gergin boyun: Eğer oturduğunuz zamanların çoğunu ofisinizde geçiriyorsanız, başınızı aşırı derecede geriye atarak bir şey takip etmek, klavye kullanmak için sürekli başınızı öne eğmek veya telefonu omzunla sabitleyip bir şeyle uğraşmak boynunuzdaki gerginliği artırır. 

Esnek olmayan bir omurga: Biz hareket ettiğimizde omurgalar arasındaki yumuşak madde, kan ve besinleri tıpkı sünger gibi emer. Fakat biz uzun süre oturunca diskler sıkışır. Tendon ve bağları destekleyen kollojen sertleşir. 

Disk hasarı: Çok oturan insanlarda bel fıtığı oluşma riski daha yüksektir. Psoas adı verilen kas abdominal boşluğu geçerek bacağa yapışır. Eğer bu kas kısalırsa bel bölgesindeki omurgaları öne doğru çeker. Üst gövdenin ağırlığı bütün vücuda dağıtılacakken tüber iskiadikum (oturma kemiği) üzerine biner. 

DÜZGÜN OTURMA REHBERİ

Eğer çok fazla oturmak zorundaysanız bunu düzgün yapmaya çalışın. Annenizin dediği gibi "dik oturun".
Öne doğru eğilmeyin.
Omuzlar rahat,
Kollar yanlarda kapalı,
Dirsekler 90 derece bükülü,
Bel desteklenmiş durumda,
Ayaklar yere tam temasta olmalı.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Parmaklarımızın uzunlukları neden birbirlerinden farklı

 • Karın Ağrısı

 • Kalp Ağrısı Neden Olur

 • Yirmi yaş dişimiz niçin geç çıkıyor

 • Kol Ağrısı Neden Olur

 • Kansızlık Neden Olur

 • Bacak Ağrısı Neden Olur

 • Baş Dönmesi Neden Olur

 • Morluklar Neden Olur

 • Kaslar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2647
  Aldığı Puan : 8
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 10.05.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım