Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Aisopos Kimdir hakkında faydalı bilgiler

Kim Kimdir / Edebiyat İnsanları
/Dosyalar/2265_aisopos-kimdir.jpg

AISOPOS [Ezop] (M.Ö. 620-560)

Eski Yunan yazarlarındandır. Genel olarak öğretici, eğitici bir gayeyle yazılmış hayvan masalları o günden çağımıza kadar gelmiştir. Doğum yeri belli değildir, doğum, ölüm tarihleri de tahminidir. (Aisopos adı bu kelimenin Fransızcadaki şekli olan Aesop’tan dolayı eskiden dilimizde Ezop olarak tanınmıştır.)

Aisopos, Samos’lu (Susam Adalı) İadmon’un kölesiydi. Sonradan Delphililer tarafından feci bir şekilde öldürülmüştür. Şehirde çıkan bir veba salgını, Aisopos’un öldürülmesinin sebebi olarak gösterilmektedir. Ancak, Herodotus, tarihinde onun ölüm sebebini kaydetmez. Aisopos’un hayatına feci bir ölümle son verildiği hususunda bütün yazarlar aynı fikirde olmakla beraber, sebebi hakkında çeşitli iddialar vardır. Peisistratus’un saltanatı zamanında Atina’ya geldiği, vatandaşlarını bu ‘hükümdarı değiştirmeye kışkırtmak için «Kral Arayan Kurbağalar» masalını söylediği rivayet edilir. Sonraları Atinalılar onun bir heykelini dikmişlerdir, ancak, bu heykelin Aisopos’un vücut yapısındaki şekilsizliği de belirtmesi şiddetli tartışmalara yol açmıştır.

Aisopos’un hayatının karanlıklar içinde olduğunu kabul etmek gerekir. O kadar ki bazı yazarlar böyle bir kimsenin yaşadığını bile kabul etmezler. Aisopos’un söylediği masalları kendisinin kaleme almadığı sanılmaktadır. Phalerum’lu Demetrius (M.Ö. 345-283) Aisopos’un masallarını on ciltte toplamış, fakat bu eser sonradan kaybolmuştur. O tarihten sonra Aisopos Masalları birçok defa toplanmış, basılmış, Latinceye çevrilmiştir.

Aisopos Masalları da, bizdeki Nasrettin Hoca Masalları gibi, halk arasında geniş ölçüde yayılmış, kendisine ait olmayanlar bile ona yakıştırılmıştır. Bu masallar son derece kısa ve özlüdür. Sokrates cezaevindeyken bu masalları nazım halinde yazmaya çalışmıştır. Daha sonra Babrius nazım haline girmiştir. Aisopos tarzında masal yazma geleneğini Fransada La Fontaine devam ettirmiştir. La Fontaine’den sonra Florian da ,aynı tarzda manzumeler yazmıştır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Albert Camus Kimdir

 • Şeyh Sadi Şirazi Kimdir

 • Ünlü Yazarların İlginç Ölümleri

 • Nazım Hikmet kimdir

 • Maksim Gorki kimdir

 • Mehmet Rauf kimdir

 • Bedia Muvahhit Kimdir

 • Oğuz Atay kimdir

 • Aziz Nesin Kimdir

 • Lev Nikolayeviç Tolstoy kimdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2934
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım