Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Rutubet Nasıl Önlenir hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / İpuçları
/Dosyalar/2111_rutubet-nasil-onlenir.jpg

Pek çok kişinin korkulu rüyası olan rutubet, eşyaların çürümesi dışında sağlık sorunlarına da neden olan bir problemdir. Başta romatizma olmak üzere pek çok alerjik problemin ortaya çıkmasına neden olur.

Su buharı olarak da ifade edebileceğimiz rutubet, evin kalitesini fazlasıyla düşüren, rahatsız edici bir durumdur. Eğer önlem alınmazsa, duvarlarda, mobilyalarda, eşya ve giysilerde sorunlar yaratır ve ilerleyen zamanlarda küf ya da yosun oluşumun zemin hazırlar.

Peki rutubet neden oluşur?

Nem de diyebileceğimiz rutubet  insan, hayvan ya da bitkilerin terlemesi sebebiyle oluşabileceği gibi, suyla yaptığımız günlük aktivitelerle de oluşabilir. Ancak evde problem yaratacak kadar ciddi boyutta olan bir nem sorunu, genel olarak evin doğru yalıtılmamış olması sebebiyle ortaya çıkar. Doğru yapılmamış ya da eksik bırakılmış yalıtım sebebiyle, dışarıdaki yağmuru ya da farklı kaynaklardan gelen suyu çeken duvarlarda fazla nem yani rutubet oluşur.  Aynı zamanda ısı farklılığı da rutubetin bir başka nedenidir. Özellikle homojen ısı dağılımının olmadığı mesela sobalı evlerde de rutubet görülür. Çünkü bir odada soba yanar, bir diğerinde yanmaz ve bu ısı farkı rutubet oluşumuna neden olur.

İnşaat esnasında, pencerelerle duvar arasında bir miktar boşluk kalır. Bu boşluk çeşitli yöntemlerle giderilir. Örneğin silikonlama, bu boşlukları doldurmak için iyi bir yöntemdir, farklı yöntemler de kullanılabilir. Ancak bu işlem yapılırken çok özen göstermek gerekir. Eğer bu dolgulama işlemi özensiz ve hatalı yapılırsa, pencere ile duvar arasında kalan boşluktan su sızar. Böyle olduğu takdirde, pencerelerde buğulanma ve ilerleyen zamanlarda pencere altlarında küflenme görülür.

Evinizin rutubetli olduğunu nasıl anlarsınız?

Rutubetli ortamlar, bir süre kapalı kaldığı takdirde içeride kesif, çürük meyveye benzer bir koku oluşur. Bunun yanında duvarlarda küflenmeler görülür. Özellikle hava yağmurlu iken duvardan su sızıntısı olur. 

Rutubet nasıl önlenir?

Evin içinde çamaşır kurutmayın. Bu, ortamdaki su buharını daha fazla artıracaktır.
Evinizde fazla bitki bulundurmayın. Bitkiler de nefes aldıkça ortamın nemini artırır.
Evinizi sık sık havalandırın.
Nem alıcı cihazlardan edinmek, evinizin nem dengesini sağlamanıza yardımcı olur.
Evinizin iç cephe boyasını yaparken küflenmeyi engelleyen anti-küf boyaları tercih edin.
Evinizin ısıtma tesisatını gözden geçirin. Borularda oluşacak bir arıza, evinizin ısı dolayısıyla nem dengesini bozar.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Dekoratif Lamba Yapımı Nasıldır

 • Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı

 • Halı ve Mobilya uyumu nasıl olmalı

 • Ofis Mobilyası Alırken Nelere Dikkar Etmeli

 • Yatak Odalarında Renk Seçimi

 • Tabloları Nasıl Asmalı

 • İyi aydınlatma önerileri

 • Bahçeleri kuru yapraklardan temizleyin

 • Küçük mekanlar için dekorasyon fikirleri

 • Taşınırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4853
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım