Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Paraben Nedir hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / İnsan
/Dosyalar/2109_paraben-nedir.jpgİlaçlarda ve kozmetik ürünlerde kullanılan Paraben, ürünlerin raf ömrünü uzatan bir çeşit koruyucu kimyasal maddedir.

Parfüm, şampuan, saç kremi tonik, jel tıraş köpüğü, bebe kremleri, nemlendirici kremler, deodorant, bronzlaşma kremleri, diş macunu ve güneş koruyucularda bulunur.

Parabenin, methylparaben,  ethylparaben,  propylparaben, butylparaben, benzylparaben gibi türevleri vardır. Yüzyıla yakın bir süredir bütün dünyada koruyucu madde olarak ürünlerde eser miktarda; ancak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Paraben, yaygın olarak kullanılmaktadır kullanılmasına da masum ya da zararlı olduğuna ilişkin karşıt görüşler mevcuttur. Zararlı olduğunu söyleyenlerin sesi daha gür çıkıyor gibi. O kadar ki tehlikeli ve zararlı olduğunu savunanlar, Parabenin meme kanseri tetikleyicilerinden olduğunu söylüyor.

Peki, bakalım bu kadar tartışılan Paraben için sağlık otoriteleri ne diyor?

26/5/2011 tarihinde Paraben gündemiyle toplanan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara göre;
''Paraben, insan bedeninde östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ancak Parabenin etkisi östrojenin etkisinin 1/1.000 ile 1/10.000 kadarıdır. İlaçta ve kozmetikte yoğun olarak kullanılan metil Parabenin etkinliği östrojenin etkinliğinin 1/2.500.000 kadarıdır. Bu oranın östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir. Bu sebeple kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Paraben, ilaç ve kozmetik sahalarda kullanıldığında ivedilikle vücuttan idrar yoluyla atılır. Oral yolla alındığındaysa midede yüksek oranda parçalanır ve kana geçen miktarı çok azdır.

Parabenin vücutta zehir etkisi oluşturacak oranda biriktiğini gösteren ve direkt olarak kanser yapıcı etkisi olduğuna dair klinik bir dayanak yoktur. Bilim camiasında söz konusu maddeyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye'deki klinik kullanıma sunulmuş ilaç ve kozmetik ürünlerde bulunan Parabenlerin formülasyonlarındaki miktarı itibariyle insan sağlığına zararlı etkileri beklenmemektedir.

Edinburgh Üniversitesi  onkoloji uzmanlarının üzerinde yaptığı bir araştırmada 20 farklı tümörün 18’inde paraben bulunduğu saptanmıştır. Buradan  anlaşılan günlük hayatta sürekli kullandığımız ve asla vazgeçemediğimiz o meşhur deodorantlar, antiperspirantlar, el yüz kremleri, vücudumuza direkt olarak uyguladığımız spreyler, göğüs kanseri olma riskimizi oldukça artırıyor.
Kısacası daha somut örnekler verebilmek için paraben kullanılan ürünler şunlardır;

Kozmetik Ürünlerde

Fondöten
Kapatıcılar
Pudra
Göz farı
Allık
Rimel
Makyaj silme ürünleri
Ruj
Parlatıcı
Hızlı kuruyan oje

İlaçlarda

Krem- ve merhem türleri
Kulak, burun ve göz damlası
Rektal ve vajinal ilaçlar
Bandaj ve sargı bezleri
Lokal anestezik ilaçlar

Bakım ürünlerinde

Nemlendirici
Losyon
El, yüz veya vücut kremleri
Diş macunları
Güneş yağları
Tonikler
Deodorantlar
Sabun
Şampuan
Saç kremi

Gıda ürünlerinde

Salata sosları
Ketçap
Mayonez
Hardal
dondurulmuş yiyecekler
reçel ve marmelatlar
Hazır meyve suları


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Aynı tarih neden her yıl farklı güne geliyor

 • Beyin gücünü geliştirmenin 3 basit yolu

 • Karanlık korkusu nedir ve Nasıl yenilir

 • Nasıl zeki olunur

 • İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar

 • Suyun altında niçin bulanık görürüz

 • Paraben Nedir

 • İnsanları etkilemek

 • Neden uyuyoruz

 • İnsanlar saatlerini neden sol kollarına takar

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3290
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar