Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Mum Yapımı hakkında faydalı bilgiler

Hobi / Elişi
/Dosyalar/2108_mum-yapimi.jpg


Evinizin daha şık görünmesine yardımcı olacak aynı zamanda ruhunuzu dinlendirip, romantik ortamlar yaratabileceğiniz aksesuarlardan biridir mumlar. Günümüzde çok değişik model, renk ve kokulardan imal edilen mumları tabiki de her yerde bulabilmeniz mümkündür. Ancak evde hoşça vakit geçirmek ve kendiniz için bir aksesuar yapmak size oldukça keyif verecektir. Oldukça kolay ve basit yapımları olan mumları yapmak tamamen sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza bağlı. tabiî ki bizimde size önerilerimiz olacak.
Mum yapmak için ihtiyacımız olan temel malzeme parafin ve sertleşmesini sağlayan stearin, unutmadan bir de mum fitili. Kullandığımız parafinin 1/10 u kadar stearin kullanacağız.

Yapmamız gereken ilk şey katı bir madde olan parafini eritmek. Bunun için metal bir tencere kullanabilirsiniz. Yarım kilo parafini erittikten sonra 50 gram starini içine ekleyebiliriz. Stearin toz bir maddedir ve iyice karıştırarak parafinin içinde eritmeniz gerekir. Buraya kadar temel süreci halletmiş oluyoruz. Şimdi geriye renklendirme, aroma verme ve şekillendirme kalıyor. Renklendirme için pastel boya, mum boyası ya da gıda boyası kullanabilirsiniz. Pastel boyayı küçük miktarlarda ekleyip renk tonuna göre eklemeye devam edebilirsiniz. Keza diğer toz boyaları da yavaş yavaş eklemelisiniz aksi takdirde çok koyu ve hoş olmayan bir renk ortaya çıkabilir. İstediğiniz tonu yakaladıktan sonra ocağın altını kapatın. Hoş bir koku vermesi için çeşitli esanslardan kullanabilirsiniz. Çiçek, okyanus, meyve, ağaç vb. birçok esansı bulabilirsiniz piyasada. Bunun sonrasında yapacağımız şey şekillendirme ve süsleme.Dilerseniz kalıba almadan önce kalıbınızın dışına kum, çakıl, sim koyabilirsiniz.   

Akvaryum mum için bir cam kavanoza ihtiyacımız var. Viski bardağı formunda bir şey kullanabilirsiniz ya da küçük bir fanus. Öncelikle dibine deniz kumu koyuyoruz, bir iki parmak kadar. Kumun üzerine çeşitli deniz taşları, deniz kabukları ile süslüyoruz. Daha özel hale getirmek için “kişiye özel” bir şeyler de koyabilirsiniz. Bir yüzük, bir fotoğraf, bir obje gibi. Fitili dik vaziyette tutarken çok yavaş bir şekilde hazırladığımız mumu döküyoruz. Bu akvaryum mumda jel mum kullanmamız daha iyi olur çünkü daha şeffaf bir görüntüye sahiptir. Jel mumu da hobi marketlerde bulabilirsiniz, aynı şekilde eritip kullanılıyor. Yavaş dökmeniz çok önemli, aksi takdirde çok sıcak olduğu için camı çatlatabilir. 
Yumurta kabuklarını kullanarak mumlar yapabilirsiniz. İkiye kırdığınız yumurta kabuklarını yıkadıktan sonra fitili dik konumda içine yerleştirip yavaşça hazırladığınız mumu dökebilirsiniz. İyice donduktan sonra yumurta kabuğunun dışını boyayarak renklendirebilirsiniz. İçindeki mumdan dolayı daha sağlam olacağı için kırılma tehlikesini de azaltmış olursunuz.
Portakal kabuklarını kullanmayı unutmayın, ikiye böldüğünüz portakalın içini iyice temizleyip fitili dikine yerleştirin ve hazırladığınız mum karışımını dökün. Donduktan sonra etrafına karanfil taneleri batırıp süsleyebilirsiniz.
Mum kabı olarak kahve kupalarınızı kullanabilirsiniz. Aynı teknikle fitili dik vaziyette yerleştirip mumu içine dökmeniz yeterli olacaktır.
Boşalan konserve kutularınızı atmayın, böylelikle nostaljik görüntüye sahip mumlar yapabilirsiniz.
Cam kavanozda hazırlayacağınız mumlar için kurutulmuş çiçeklerden yararlanabilir, romantik mumlar yapabilirsiniz.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Evde mum yapımı nasıldır

 • Dikiş iğnesi ile motif çıkartma

 • Yazılı Bileklik Nasıl Yapılır

 • Dudak nemlendirici yapımı

 • Dövme Nedir

 • Evde yapılacak basit el işi ürünler

 • Baskılı Çanta Yapımı

 • Eldivenden Not Defteri

 • Oymacılık Sanatı Nedir Nasıl Yapılır

 • Mum Yapımı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4612
  Aldığı Puan : 6
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 21.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım