Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Obsesyon Saplantı Takıntı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Stres
/Dosyalar/1781_obsesyon-saplanti-takinti.jpg

Obsesyon, Türkçe'ye çoğu zaman saplantı ya da takıntı olarak çevrilen bir kavramdır. İstem dışı biçimde tekrar tekrar kişinin aklına takılan düşünceleri, dürtüleri ve imgeleri ifade etmek için kullanılır.
 Zaman zaman her insanın aklına kafasından bir türlü atamadığı çeşitli düşünceler takılır. Fakat bunlar çoğu zaman yakın zamanda yaşanan olaylarla ilgilidir. Kişinin kafası keşkeler, pişmanlıklar, hesap sormalar ve geleceğe yönelik planlar ile meşguldür. Evirip çevirip aynı şeyler aklından geçiyor olsa bile belli bir zaman kesiti ile sınırlıdır. Bunlar obsesyon olarak adlandırılmaz.
 Obsesyondan söz edilebilmesi için düşüncenin kişinin isteği dışında yineleyici biçimde ortaya çıkması, kişi için rahatsızlık verici, sıkıntı ve gerginlik yaratıcı olması gerekmektedir.
Obsesif kompulsif kişilik yapısına sahip kişilerde obsesyon benzeri yakınmalara çok sık rastlanmaktadır. Temizlik düşkünü olma, titiz olma gibi bazı konularda aşırı takıntılı olmaları, zaman zaman başkalarını rahatsız edecek derecede kararsız ve ayrıntıcı olmaları yanlış olarak obsesyon olarak nitelenebilmektedir.
 
Diğer yandan depresyonlu hastaların yineleyen biçimde kendileri ve yaşamla ilgili karamsar, kötümser ve olumsuz düşünceleri ile yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda gözlenen her konuda sürekli endişelenme ve kötü bir şey olacağı kaygıları da obsesyon olarak nitelendirilmez.
Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde en çok görülen obsesyonlar kirlenme, kir/mikrop bulaşması, günah işleme (örneğin "Allah'a küfretme", "namaz sırasında akla kötü düşüncelerin gelmesi", "pornografik imgeler"), bir yakınının ya da kendisinin başına kötü bir şey geleceği, kontrolünü kaybedeceği (örneğin , "çocuğuna zarar vereceği"), saldırganlaşacağı ve yapıp yapmadığından emin olamama (örneğin "kapıyı kilitleyip kilitlemediği", "ocağı kapatıp kapatmadığı") ile ilgilidir. Obsesif komplusif bozukluğu olan kişilerde görülen obsesyonlara benzeyen düşünce, dürtü ve imgeler bir çok kişinin aklına zaman zaman gelebilir, bunların obsesyon olarak nitelenebilmesi için bunların yineleyici olması, kişinin saçma olduğunu bildiği halde aklına takılması ve kişinin yaşamını etkilemesi gerekmektedir. 
 
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Obsesyon Saplantı Takıntı

 • obsesif kompulsif temizlik hastalığı

 • Şiddet nedir ve çeşitleri nelerdir

 • Klostrofobi nedir

 • Paranoya nedir ve belirtileri

 • İnsan korkunca neden dişleri birbirine vurur

 • Bipolar Bozukluk

 • Kadın ve Erkek Neden Kavga Eder

 • Öğrenciler için Stresli Olabilecek Yaşantılar

 • Depresyon ve beslenme

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2648
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 03.04.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar