Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kenan Sofuoğlu hakkında faydalı bilgiler

Kim Kimdir / Sporcular
/Dosyalar/1679_kenan-sofuoglu.jpg

Doğum Tarihi: 25.08.1983
Doğum Yeri: Adapazarı
Boyu: 1.74 cm
Kilosu: 61kg.
Medeni hali: Bekar
Hobileri: Futbol, sinema, müzik
Favori yiyeceği: Balık, Şiş Kebap
Favori pisti: Oschersleben, Nurburgring
Takımı: Ten Kate Honda
Motor: Honda CBR600RR

Kariyeri
2007: World Supersport Şampiyonu
2006: World Supersport Championship (3rd)
2005: European Superstock championship (2nd)
2004: European Superstock championship (3rd)
2003: German Supersport championship (2nd)
2002: Yamaha Cup champion
2001: Turkey Supersport championship (2nd)

Motorunun numarası 54'ün simgelediği kent Adapazarı’nda, babası İrfan ustanın dükkanında başladı Kenan Sofuoğlu’nun motosiklet aşkı. Şimdi o, Winston Ten Kate Honda takımının genç umudu olarak pistlerde Türkiye’yi temsil ediyor.
Kenan, henüz küçük bir çocukken babası İrfan ustanın motosiklet tamir ve satış dükkanında aşık olmuştu iki tekerlekli motorların gürültüsüne… Motosikletle iç içe geçecek bir ömürün ilk yıllarıydı. Okul çıkışında, yaz tatillerinde hem babasına yardım ediyor, hem de bu sayede motorlarla kaçamak yapma imkanı buluyordu. İrfan ustanın üç erkek çocuğundan en küçüğüydü ama yeteneği hiç de küçümsenecek gibi değildi.

Hele en büyük abisi Bahattin yarışmaya başlayınca iyice heveslenmişti Kenan. 1998'de Kenan Sofuoğlu ismi ilk kez pistlerde duyuldu. Daha 14 yaşındaydı ve resmi olarak yarışması yasaktı. Ama ne gam; Federasyon lisans verelim mi, vermiyelim mi diye düşünedursun o, 600 cc B sınıfında zirveye koşuyordu. İlk Türkiye şampiyonluğuna 14'ünde ulaştı. 2001 Şubat’ına kadar herşey yolunda gidiyordu. Patlayan ekonomik krizde sponsoru Honda’yı kaybetti, aslında Honda Kenan gibi genç bir yeteneği kaybetti desek daha doğru olur. Bir türlü çıkış yolu bulamıyordu, önü kapanmıştı adeta. Derken gökte aradığı şansı, Almanya’da buldu. Orada yaşayan bir akrabası sayesinde katıldığı Yamaha R6 Shell Cup’ta şampiyon olunca, Yamaha takımı menajerlerinin dikkatini çekmesi zor olmadı. 2003'te Yamaha’nın seçmelerini kazanan dört motosikletçiden biri olarak katıldığı 600 cc Supersport kategorisinde de sezonu ikincilikle kapadı. Yamaha artık onun yeteneğine ve azmine güvenmişti. Geçen yıl yarıştığı Avrupa 1000 cc Super Stock kategorisinde de üçüncü olarak kürsüye çıkıyordu Kenan. Ve bu başarıyı kazanan tarihteki ilk Türk sporcu unvanını alıyordu.

Gözü MotoGP’de
2005'te ismi değişen ve FIM Dünya Kupası olan sezona şampiyonluk parolasıyla start alan genç yıldız, Yamaha R1 ile 8 yarışta 7 kez podyuma çıktı.2002’de Avrupa pistlerine adım atmıştı Kenan Sofuoğlu. Sadece yeteneğine güvenerek gaza basıyor, çok daha tecrübeli rakiplerini geçmeye çalışıyordu. 17 yaşındaydı, Türkiye dışına ilk kez çıkıyordu, yabancı dil bilmiyordu, ailesinin parasal desteğiyle yarışlara katılabiliyordu. Ama uluslararası bir motosiklet yıldızına dönüşme rüyasından hiç vazgeçmedi. Artık, Avrupa’nın önemli takımlarının peşinde koştuğu, bu işten para kazanan, Dünya Supersport Şampiyonası’nda birbiri ardına yarış kazanan 22 yaşında bir sürücü.

Ödünç Karavanla Seyehat Ediyordu
Beş yıl önce Hürriyet’e şöyle yakınmıştı Kenan: “Motosa’nın verdiği ödünç karavanla yarışlara gidiyorum. Takımım sadece bu karavan ve üç kişiden ibaret. Mutfağı, büroları bulunan üç TIR kamyonuna sahip Yamaha takımını görünce şoka girdim.” Bu kadar değil. Maddi imkansızlık nedeniyle yarışlar arasında Türkiye’ye dönmek yerine Avrupa şehirleri arasındaki otoyollarda karavanıyla seyahat ediyordu. Çünkü uçak seyahatlerini karşılayacak bir bütçesi yoktu.

Şimdi 3 Tır Kamyonlu Ekibi Var
İki yıldır Avrupa’nın en önemli takımlarından TenKate adına yarışıyor Kenan Sofuoğlu. TenKate 10 milyon Euro yıllık bütçeye sahip. “Hele Hollanda’da havaalanında takım üniformasıyla bizi görenler mutlaka konuşmak istiyor, imza alıyorlar. Çok sayıda hayranımız var,” diyor Kenan. Kurucusu Gerrit Ten Kate’nin yeğeni Ronald Ten Kate’nin yönetimindeki takımda dört sürücünün dışında 28 kişilik bir idari ve teknik kadro var. Takım Avrupa’daki seyahatlerine tam donanımlı üç TIR kamyonuyla çıkıyor.

Sadece Yeteneği İle Yarışıyordu
Avrupa pistlerine adım attığında motosiklet üzerindeki yeteneğine ve bu spora duyduğu heves ve sevgiye güveniyordu. Bu yeteneği sayesinde pistte her şeyi yapabileceğine inanıyordu. Bu yüzden çok sayıda kaza yaptı, ufak tefek sakatlıklar geçirdi. Halbuki altındaki motosikleti geliştirmek için mekanikerlerle iyi iletişim kurabilmeli, sürüşle ilgili onlara bilgi aktarmalıydı. 2004’te Avrupa Superstock Şampiyonası’nda yarışmak için alışık olduğu 600cc’lik motosikletten 1000cc’lik motosiklete geçince ilk önemli şoku yaşadı.

Teknik Bilgi Açığını Kapattı
Bugün hem 600cc hem de 1000cc’lik motosiklet üzerinde büyük bir ustalıkla yarışacak tecrübeye sahip. Bu sezon Ten Kate takımında iki yıldır CBR 600’le yarışıyor. Her yarıştan veya deneme sürüşünden sonra garaj döndüğünde mekanikerlerin “Karşılaştığın sorunları anlat” komutuna rahatlıkla cevap verebiliyor. Motosikletten gelen her garip sesin hangi sorundan kaynaklandığını söyleyebiliyor. Zevk için yarışan bir motosikletçiden “Artık kaybedecek çok şeyim var” diyen bir profesyonele dönüştü.

Aile Desteği İle Yarışıyordu
Türkiye şampiyonu olduktan sonra babasının desteğiyle ilk kez Avrupa’ya çıkmıştı. Hiçbir sponsoru yoktu. Tek kelime yabancı dil bilmiyordu. Yamaha mekanikerleriyle, Almanya’daki tanıdıklarının gönüllü tercümanlığı sayesinde anlaşabiliyordu. Üç yıl boyunca Yamaha-Almanya takımının desteğiyle boğaz tokluğuna yarıştı. Almanya’nın çeşitli kentlerinde arkadaşlarıyla paylaştığı ufak apartman dairelerinde yaşadı. Bu yüzden, Almanya’da 2002’de Hannover’de, sonra Braunschweig’de, 2003’ten 2005’e kadar Düsseldorf’ta ve geçen yıl Hollanda’nın Zwolle kentinde yaşadı.

İlk Kez Para Kazanıyor
Geçen sezon Winston sponsorluğuyla yarışırken maddi açıdan bir parça rahatladı. Bu sezon ise Hanspree’nin sponsorluğunda ilk kez para kazanıyor. Bu durumdan çok memnun: “Kazancım Türkiye’deki ünlü futbolcularla kıyaslanamaz bile. Ama ilk kez ailemin desteği olmadan yarışıyorum.” Son altı ayda küçük bir dünya turu yaptı sayılır: 2006’nın sonunda İtalya ve Fransa’daki yarışlardan sonra İspanya’da deneme sürüşlerine katıldı. ABD’de deneme sürüşü yaptı. Bu sezonun ilk yarışları ise Katar, Yeni Zelanda ve İngiltere’deydi. Kenan, artık iyi derecede İngilizce ve biraz Almanca bilen uluslararası bir sporcu.

2007'de En Büyük Favori
Sezon başlamadan Dünya Superstock Şampiyonası’nda bu sezonun favorilerinden biriydi. İlk üç yarışta da beklentileri boşa çıkarmadı. Katar’daki sezonun ilk yarışını (solda) kazandıktan sonra Avustralya’da, Phillip Island’da, Fransız Foret’nin arkasından ikinci sırayı aldı. Son olarak 1 Nisan’da Donnigton pistindeki İngiltere yarışında da kürsünün en üst basamağındaydı. Bugün, Valencia’daki sezonun dördüncü yarışı öncesi genel klasmanda, 70 puanla, en yakın rakibi Japon Kaçuaki Fucivara’nın 27 puan önünde yer alıyor.

Kenan Sofuoğlu’nun sponsor isyanı..
2005 Dünya Süper Stock Dünya ikincisi Kenan Sofuoğlu (21), ağabeylerinin arasına babasının da onayıyla 15 yaşında iken drag yarışlarıyla katıldığını söyledi.
1996 yılından bu yana motosiklet yarışlarında Türkiye ve yurtdışında birçok şampiyonluklar elde ettiklerini anlatan Kenan Sofuoğlu, motosiklet yarışlarında yurt dışında 50 ve Türkiye’de ise 650'yi aşkın kupa kazandıklarını belirtti.
Avrupa’ya ailesinin imkanlarıyla gittiğini ifade eden Sofuoğlu, ”Babam beni Avrupa’ya yollayabilmek için, dükkanındaki bütün motosikletleri sattı ve 50 bin Avro topladı. Ben orada katıldığım yarışlarda, dereceler aldım. Bu sporu yapmak için, maddi gücünüz olacak. Ailemin imkanlarıyla, 1 yıl yarışlara katıldım. Bütün umudumu kaybetmiştim. Türkiye’ye dönmeye karar vermiştim. Yamaha Almanya fabrikası, orda elde ettiğim başarıları takip etmiş. Bana (yarışmadaki bütün masraflarını karşılarız ama bizim adımıza yarışacaksın) dediler. Ben de bunu kabul ettim. Ve Almanya lisansıyla yarışmaya başladım.

Almanya’da çok önemli başarılar kazandığını kaydeden Sofuoğlu, ”Benim asıl hedefim en yüksek kategori olan, Moto GP’de yarışmak ama 600 bin Dolarlık bir bütçe gerekiyor. Sponsorluk için Türkiye’den bir firmayla anlaşmak üzereyken, vazgeçildi.” dedi.
Kenan Sofuoğlu ”Türk lisansıyla Hollanda adına yarışıyorum. Takım arkadaşlarım bana destek verilmemesini hayretle karşılıyor. Örneğin Fransız takım arkadaşım sadece kendi şehrinin numarasını olan 16'yı kullandığı için hem devletten hem de sponsorlarından destek görüyor. Avrupa’da yarışan tek Türk benim. Ben gençlere kapıyı açtım. Benden sonra dünyada mutlaka bu alanda başarılı sporcular gelecek. Benim çektiğim zorlukları kimse çekemez. Örneğim Katar’a gittik yarışlara, vizem olduğu halde Türk olduğum için beni saatlerce beklettiler. Dünyada Türkleri yanlış tanıyorlar.” diye konuştu.
Sinan Sofuoğlu ise, yarışlarla ilgili olarak, ”Yarışırken korkularımız var, düşmekten değil ama sakat kalacak şekilde kaza geçirmekten korkuyoruz. İstanbul’da yapılan pistin bize bir faydası yok. Kirası çok yüksek olduğu için Motosiklet Federasyonu kiralayamıyor. Otomobilciler kiralıyor genelde. Kenan’ın aldığı başarı uluslararası anlamda en iyi sporcular arasında olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

MUCİZE KARDEŞLER
Ağustos 1999’da göçük altındaydılar. Ağustos 2001’de ise şeref kürsüsünün üstünde… Küçük yaşlardan itibaren motosiklet sevdalarını sürdüren depremzede Sofuoğlu Kardeşler 2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası üçüncü ayağında ilk üç sırayı aldılar.
“Biz önce kardeş, sonra rakibiz” diyen gençlerin en büyük hedefi ise Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edebilmek.
Adapazarlı Bahattin (23), Sinan (19) ve Kenan (17) Sofuoğlu Kardeşler’in üçü de okuldan çıkar çıkmaz soluğu babaları İrfan Basri Sofuoğlu’nun motosiklet bakım servisinde alırdı. Bakım yaparlar, babaları izin vermezse de onlar gözlerine kestirdikleri motosikletleri alıp kaçarlardı. Bu merakları kısa süre sonra tutkuya dönüştü. İlk adım ağabeyleri Bahattin’den geldi. Düşmesine, kolunun incinmesine, bacağının kırılmasına, kaşının yarılmasına aldırmadan motosiklet kullanmaya devam etti. Babasının izniyle de 1998 Bursa Drag yarışına katıldı. Düşmemeyi ilke haline getirmesiyle tanınan Bahattin kısa bir süre sonra da A grubunda Türkiye Motosiklet Şampiyonu oldu.

“Kenan vekaletle yarışıyor”
Bahattin’in 1999 yılında askere gitmesiyle birlikte kardeşi Sinan’ın önü açıldı. Eli incinen Bahattin’in yerine yarışlara Sinan girdi. Kardeşlerin içerisinde en aykırı olarak tanımlanan ve “düşmekten korkmayan” Sinan da 2000 Türkiye Motosiklet Drag Şampiyonası Kategori 1’de ikinciliği elde etti. Sıra hırsıyla tanınan Kenan’a gelmişti. Ancak yaşı tutmuyordu, ehliyeti yoktu. Ne yaptı etti, babasının vekaleti ile yarışlara ilk adımını Bursa’dan attı. En son 2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası Grup B birincisi oldu. Geçtiğimiz ay İzmit’te yapılan 2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası üçüncü ayağında; Sinan birinci, Kenan ikinci, Bahattin ise üçüncü sırayı aldı. Honda-Castrol sponsorluğunda yarışa katılan Sofuoğlu Kardeşler’in en büyük avantajı motosikleri iyi tanımaları, yarış öncesi bakımını ve ayarlarını kendilerinin yapıyor olması.

Deprem onları yıldırmadı
Üç kardeşin hızlı yükselişini deprem de etkileyemedi. 17 Ağustos 1999 depreminde hepsi Adapazarı’nda bulunan evlerindeydi. Bahattin askerden yeni terhis olmuş, yeni takımı Honda-Castrol’le şampiyonluğun hesaplarını yapıyordu. Kısa sürede uykuya daldı. Bir gün önce katıldığı drag yarışını kazanan Kenan ile üç hafta önce ciddi bir kaza geçiren ve ayağı alçıya alınan Sinan ise diğer odada uyuyordu. Sarsıntıyla birlikte ilk uyanan Bahattin oldu. Kenan ve Sinan ise gürültüleri en son duyanlardandı. Uyandıktan on saniye sonra ev yıkılmaya başladı. Beş katlı bina yola doğru kaydı ve birden yıkıldı. En üst katta bulunan Sofuoğlu ailesi apartmanlarında ölen 15 kişiden daha şanslıydı. Enkazın altından birer birer çıkmayı başardılar. Bir süre köylerindeki tek katlı evlerinde kalan aile, daha sonra işyerlerinin üst katındaki daireleri birlikte çalışıp tamir ederek burada yeni bir hayat kurdu. Bahattin 12 Eylül’de depremden sonraki yarışta ilk ve tek üçüncülüğünü aldı, kalan üç yarışı da birinci olarak tamamladı. Sinan kırılan ayağı ile B grubunda Türkiye üçüncüsü oldu. Kenan ise üç drag yarışını daha kazandı. Depremden sonra eziklik hissettiklerini belirten kardeşler “Bu durum bize daha çok hırs verdi. Çalışmalarımızı daha da hızlandırdık” diyor.

“Burada bize rakip yok”
Yarışa iki gün kala birlikte antreman yaptıklarını belirten Sofuoğlu kardeşler, “Boş zamanlarımızda arazide buluşuyoruz ve birlikte kros motosikletlerle antrenman yapıyoruz. Aslında bu sporda en büyük rakip takım arkadaşımdır. Sırf hırsı yüzünden takım arkadaşının hayatını tehlikeye atan çok kişi tanıyoruz. Ama bizde böyle bir şey yok. Her yarış öncesi ve sonrası evde oturur kritik yaparız. Tartışırız, hatalarımızı gözden geçiririz. Eksiklerimizi tamamlarız. Asla yarışlarda birbirimizin hayatını tehlikeye atmayız. İyi bir takımız. Biz önce kardeşiz sonra rakip” diyorlar. Ve Sinan ekliyor, “Ağabeyimiz Bahattin yarışlarda birbirimizi riske atmamız gerektiği konusunda bizi sürekli uyarır. Başka takımlarda olsak kurallarına göre bunu yapardık” diyor.
Yarışlar dışında babalarına yardım ederek, bowling oynayıp, spor yaparak birlikte vakit geçiren gençler, “Türkiye’de motor sporlarının durumu iyi değil. Bu iş sponsorsuz olmuyor. Alttan yetişen yeni nesil yok. Burada bize rakip yok. Bilgiyi tecrübe ile desteklemek lazım. En büyük isteğimiz Avrupa Şampiyonası’na katılmak. Bunun için maddi desteğe ihtiyacımız var” diyorlar.

“Anneler Günü’nde kaza geçirmişti”
Ne kadar hızlı giderse gitsin, ne kadar birincilik de alsalar onlar annelerinin gözünde hala küçük bir çocuk. Onları pistlerde hiç yalnız bırakmayan anne Nuray Sofuoğlu, “Bu tutkularını engelleyemeyeceğime göre, sokaklarda yarışmaktansa pistte olsunlar. Pistler onlar için daha güvenli. Onlar benim çocuklarım. Yarışlarda hep yanlarındayım. Elimde havlu terlerini siler, üşütmemeleri için soğuk su içmelerine izin vermem. Birbirlerine çok bağlılar ve çok iyi anlaşırlar. Bir kez hiç unutmam, Anneler Günü’ydü ve yarışları vardı. Sinan motosikletten düştü. Havada uçtuğunu gördüm ve birden fenalaşarak bayıldım. Kendime geldiğimde hastanedeydim” diye konuştu.İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kenan Sofuoğlu

 • Diego Maradona

 • Naim Süleymanoğlu kimdir

 • Metin Oktay

 • Elvan Abeylegesse

 • Hamza Yerlikaya

 • Samiye Morkaya Kimdir

 • Muhammed Ali

 • Ruhi Sarıalp kimdir

 • Süreyya Ayhan kimdir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2964
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 29.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar