Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Şiddetli baş ağrısı anevrizma işareti olabilir hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/1617_siddetli-bas-agrisi-anevrizma-isareti-olabilir.jpg

Halk arasında, ‘baloncuk’ olarak bilinen beyin anevrizmasının, “Kafada ne zaman patlayacağı bilinmeyen bir saatli bomba” olduğunu söyleyen Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serra Sencer, birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan anevrizmanın tespitinin güç olduğunu söylüyor. 

"Anevrizma kanayana kadar çoğunlukla bir belirti vermiyor. Ancak gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları dikkate almak gerekir. Zamanında yapılan tetkikle ortaya çıkarılabilen anevrizmalar doğru müdahaleyle hayat kurtarıyor” diyen Dr. Sencer, beyin anevrizması hakkında şu bilgileri veriyor: 

Beyin anevrizmalarında erken tanının önemi nedir?

Beyinde oluşan baloncukların patlayarak kanaması sonucunda, hastanın hayatını kaybetmesi veya ciddi derecede sakat kalması ihtimali çok yüksek. Bu yüzden baloncukların kanama yapmadan tanınması ve tedavi edilmesi hayati önem taşıyor. 

Anevrizmayı tetikleyen etkenler neler?

Ailesinde beyin kanaması öyküsü olanlar, bilinen damar hastalıkları bulunanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olan bireyler, alkol ve sigara kullananların beyin anevrizması konusunda çok daha dikkatli olması gerekiyor. Her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunma ve erken tedavi için, bu konuda deneyimli merkez ve hekimlerin kontrolü büyük önem taşıyor. 

Hastalığın teşhis yöntemleri neler?

Beyinde oluşan baloncukların tespiti için MR ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan incelemeler ön teşhisi sağlamakla beraber, beyin anevrizmalarına kesin tanı beyin anjiyografisi ile konuyor. Geçmiş yıllarda sadece açık beyin ameliyatı ile tedavi edilebilen anevrizmalar artık kafatası açılmadan anjiyografik yöntemle içleri doldurularak (embolizasyon) tedavi edilebiliyor. 

Anevrizmaların kapalı tedavisi kimler tarafından yapılıyor?

Beyin anevrizmalarının tanı ve kapalı tedavisini (embolizasyon) nöroradyologlar yapıyor. Ülkemizde deneyimli nöroradyologların sayısı (tüm dünyada da olduğu gibi) az ve bu işle ilgilenen deneyimli referans merkezleri sınırlı. Anevrizmaların tanı ve tedavisinin doğru ellerde yapılması önemli. Deneyimli ekip ve merkezlerde yapılan tedavinin başarı oranı çok yüksek ve potansiyel olarak öldürücü veya sakat bırakıcı bir hastalık bu yolla daha oluşmadan önlenebiliyor. Aynı zamanda açık ameliyata göre çok daha kısa sürede normal günlük hayata dönmek mümkün oluyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Ve Tedavisi

 • Migren ve Tedavisi

 • Depresyonun belirtileri

 • Afazi Hastalığı

 • Kalp Romatizması Nedir

 • Egzama Neden Olur

 • Diyabet nedir

 • Kısırlık Ergenlikte Belirti Gösteriyor

 • Ağız Yaraları

 • İdrar Yolu Enfeksiyonu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2257
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 27.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar