Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


Everest Tepesine Tırmanan İlk Dağcılar Kimdir hakkında faydalı bilgiler

Spor / doğa sporları
/Dosyalar/1491_everest-tepesine-tirmanan-ilk-dagcilar-kimdir.jpg

Everest tepesi dünyanın en yüksek yeridir (8848 m.). Çin sınırları içinde bulunan Tibet’le Nepal sınırı üzerinde, Himalaya Dağları’ndadır. Tepeye, yüksekliğini ilk defa tahmin eden Hindistan Genel Valisi Sir George Everest’ten ötürü, 1841'de bu ad verilmiştir. Tibet yerlileri Everest’e “ana tanrıça” anlamına “Çomolunga” derler.

İnsanlar, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in zirvesine sekiz denemeden sonra, ancak 1953'te çıkabildiler. Everest’in zirvesine çıkmak fikri meşhur dağcıları uzun müddet düşündürmüş, Everest hakkında anlatılan hikayeler, dağcılarda hem korku, hem de merak uyandırmıştı. En sonunda, ilk defa 1921'de bu hayalin gerçekleştirilmesi için sefere çıkıldı.

İlk keşif heyetinin başında Howard Bury adındaki İngiliz dağcısı bulunuyordu. Sekiz kişilik heyet yaz boyunca dağın zirvesine erişmek için geçecekleri yolları araştırdılar, dağın kuzey yönünü iyice gözden geçirdiler. Keşif yolculuğunun ilk günlerinde heyetin üyelerinden biri kalp krizi geçirdi. Yola devam etmesine imkan yoktu. Bir üyenin de hastalanması üzerine heyet, eksik bir kadroyla yola devam etti. Kar fırtınaları başlamıştı. Bir yere kadar gelip, oradan zorlukla geri döndüler.

İkinci deneme bir yıl sonra, 1922'de yapıldı. İkinci keşif heyeti de iklimin kurbanı oldu. Birçok güçlüklerle karşılaşıldıktan sonra heyet yedi üyesini kaybedip geri döndü.

Üçüncü keşif heyeti 1924'te yola çıktı. Şiddetli fırtınalar, sis, soğuk dağcıların işlerini güçleştiriyordu. Bütün bunlara rağmen üçüncü heyet üyeleri son ana kadar tırmanmaktan yılmadılar. İçlerinden bir kısmı kayboldu. Önce bunların zirveye varmış oldukları tahmin edildiyse de sonradan kayboldukları anlaşıldı.

Bundan sonra 1933'te, 1935'te, 1936'da, 1938'de başarısızlıkla ve can kaybıyla sonuçlanan denemeler yapıldı. Her defasında kar fırtınaları, kötü hava şartları dağcılar için büyük engel oldu.

İkinci Dünya Savaşı’na kadar Everest’e Tibet yolu ile çıkmaya çalışılmıştır. 1951'de yapılan seferde Nepal hükümetinden özel izin aldıktan sonra, dağa güney tarafından çıkmaya başladılar. Fakat bu deneme de diğerleri gibi sonuçsuz kaldı. 1952 ilkbaharında İsviçreli bir dağcılar heyeti Everest’in zirvesine çıkmayı denediyse de tepeye ulaşamadılar. Aynı yılın sonbaharında bir deneme daha yapıldı, zirveye adamakıllı yaklaşılmışken şiddetli soğukların başlaması, heyet üyelerinden bir tanesinin ölmesi keşfin yarım kalmasına sebep oldu.

Böylece, 1952'ye kadar Everest’in ancak 2.500 metresine kadar çıkılabilmişti. 1953'te Albay John Hunt’ın başkanlığındaki bir heyet yeni bir sefere çıktı, yerlilerden Tenzing Norgay’ın kılavuzluğu altında yola koyuldu. 28 Mayıs günü Edmund Hillary ile Tenzing Norgay dağın güneydeki zirvesine eriştiler. Saat sabahın dokuzuydu. İki buçuk saat sonra da esas zirveye ulaştılar. 2 Haziranda ise Everest fatihleri dönüş yolculuklarını tamamlamışlardı. İngiliz hükümeti Hillary’e bu başarısından ötürü Sir unvanını verdi.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Su kayağı sporu nedir

 • Dağcılık

 • Golf Sporunun Tarihçesi

 • Doga Yürügüşü

 • Kayak sporu

 • Lacrosse Sporu Nedir Nasıl Oynanır

 • Atıcılık Sporu Nedir

 • Oryantiring sporu nedir

 • Bisiklet Türleri Nelerdir

 • Bisiklet Sporu Tarihçesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4466
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 20.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  • Bu sitede yer alan bilgi, belge, doküman, yazılım, materyal, içerik ve her türlü malzemenin kullanımından doğabilecek veri kaybı, kar mahrumiyeti, işin kesintiye uğraması dahil her türlü zarardan bizzat ilgili Kullanıcı/Üye sorumludur. Kullanıcılar ve Üyeler kullanımdan doğan bu tür zararlardan dolayı Faydalı Bilgiler ’den tazminat talebinde bulunmayacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Kullanıcı ve Üyeler, bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılır. Bu site içeriğinin Kullanıcı veya Üyeler tarafından hukuka veya işbu sitede yer alan hüküm ve şartlara aykırı kullanımından ötürü doğabilecek her türlü zarardan (üçüncü şahısların fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali dahil) ilgili Kullanıcı veya Üye sorumlu olacaktır.
  • Sitemizde yer alan her türlü içeriğin, içerik sahibi veya yetkili tarafın talebi doğrultusunda yayından kaldırılacaktır. Tüm içeriğimiz sizden gelen bilgilerden oluşturulmaktadır. Sitemizde yayınlanan tüm içerik için www.faydalibilgiler.com sorumlu tutulamaz.
  • www.faydalibilgiler.com İçerisinde Yer Alan Yazılar Doktor Tavsiyesi Değildir;
  • Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
  • Bu sitedeki yazılar Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
  • İrtibat için :destek@kimcozer.com
  izmir web tasarım