Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Türkiyede Motar Sporları hakkında faydalı bilgiler

Spor / motor sporları
/Dosyalar/1482_turkiyede-motar-sporlari.jpg

Motor sporları:Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu 1991 yılında kurulmuştur.
Türkiye Formula 1 Grand Prix düzenlenen 17 ülkeden bir tanesidir ve 2005 yılında dahil olmuştur.Türkiye’nin bu dalda yüzakı Kenan Sofuoğlu’dur.
Bilardo:Türkiye’de en yaygın masa sporudur. Ülkenin her yerine yayılmış bilardo salonlarında ve neredeyse her kahvehanede bulunan bilardo masalarında bu spor amatörce icra edilmektedir. Semih Saygıner, bilardoda Türkiye’nin yüz akıdır.

Dünyada motorsporları otomobilin icadıyla başladı..
İlk resmi otomobil yarışı 22 Temmuz 1894'te Paris-Roven arasında (50 km) olmuştur..Bu yarışta 19 araç mücadele eder.ilk pist yarışı 1898 de yine Fransa da düzenlenir.Uluslararası Otomobil Federasyonu (FİA) 1904 yılında kurulur.
M.K.ATATÜRK 29.10.1923 ten sonraki günlerde o günkü ismi “Türk Seyyahin Cemiyeti” olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK)’nun kurulması talimatını vermiştir. Ülkemizde motorlu araç turizmi ve sporları bu şekilde başlar.Bu tarihten 4 sene sonra ilk yarış 30 araçla Veliefendi de yapılır.FIA kurallarına göre yapılan ilk ralli ise 1968 Trakya Rallisi’dir. Bu ralli yi rahmetli Renç Koçibey ve Demir Bükey ikilisi Anadol la kazanır.Sonraki yıllarda Anadol,Tofaş,Renault takımları rallilerde mücadele eder.Futbol da GS,BJK,FB ve TS taraftarları gibi ralli takımlarının taraftarları vardı.
1977 Londra Sidney maratonunu İskender Arıoba önderliğinde Renault 12 ile TÜRKİYE (en iyi milli takım kupasını )kazandı.
Ünlü Günaydın rallilerinin ilki 1972 yılında yapılır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Michael Schumacher

 • Türkiyede Motar Sporları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2072
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar