Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Atletizm Kuralları hakkında faydalı bilgiler

Spor / atletizm
/Dosyalar/1388_atletizm-kurallari.jpg

Koşu Kategorisi’nin Kuralları :
 
   Koşu : 
Olimpiyatlarda erkekler 100 m , 200 m , 400 m , 800 m, 1500 m, 5000 m , 10.000 m normal ; 110 m , 400 m ve 3000 m engelli ; 4×100 m ve 4×400 m karışık dallarında yarışacaklar. Bayanlar 3000 m engelli dalında yarışmayacaklar ve 110 m yerine 100 m engellide yarışacaklar.

   Rountlar ve Eşleştirmeler :
Koşu kategorisinde 2 , 3 veya dört bölüm vardır. Her bölümdeki en başarılı ilk iki sporcu ( genellikle üçüncüyü de alarak ) bir üst tura çıkar. Gruplar arasındaki eşleştirmelerde çaprazlama yöntemi kullanılır : örneğin 1. grubun 1.si ile 2. grubun 3.sü eşleştirilir. Genellikle aynı ülkeden olanlar eşleştirilmez.

   Kulvarlar : 
110 m engelli ve 4×100 m karışıkta sporcular kendi kulvarları içinde kalmak zorundadır. 800 m ve 4×400 m karışıkta sporcular kendi kulvarlarında başlarlar ; ancak daha sonra geçiş çizgisini geçtikten sonra kulvarlarını değiştirebilirler.

   Başlangıç : 
Yarışlar başlangıç atışının yapılmasıyla başlar. Bu sırada herkes kendi kulvarında yer almalıdır. Hakem starttan önce sporcuları hazırlanmaları için uyarır ve daha sonra havaya ateş ederek yarışı başlatır. Eğer bir sporcu atıştan önce start alırsa yarış bir daha başlar. Aynı sporcu bu yanlışı tekrar ederse diskalifiye olur. Yalnız heptathlon ve pentathlon kategorilerinde ise üç yanlış starttan sonra bir sporcu diskalifiye edilir.

   Kazanma : 
Finiş çizgisini ilk geçen atlet yarışı kazanmış sayılır. İki sporcu yarışı aynı anda bitirirse sonucu photo-finish belirler . Eğer bu sonuç vermezse sporcular tekrar yarıştırılır. Fakat bu mümkün değilse altın madalyayı paylaşırlar.

   Bayrak yarışları : 
Bayrak yarışlarında sporcular ellerindeki batonu 20 metrelik alan içinde takım arkadaşlarına vermek zorundadır. Eğer bu sırada sporcu kulvarından çıkarsa tüm takım diskalifiye olabilir. Eğer sporcu koşu sırasında batonu düşürürse sadece o batonu yerden alabilir. Sporcu batonu almak için kulvarından çıkabilir ; ancak bu sırada diğer atletlerin koşusunu engellememelidir.

   Rüzgar Faktörü : 
Eğer bir koşu sırasında rüzgar 2 m/sn ( 7.2 km/sa ) den fazla hızda eserse kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz.

   Yarış :
Kulvarlara 1'den 8'e kadar numaralar verilir. Her bir kulvar 1.22 – 1.25 metre genişliğindedir.

   Yol Kategorisi :
Sydney’de yol kategorisinde sadece bir değişiklik planlanıyor. 20 km ve 50 km yürüyüş de bayanlar dalına eklendi. Yardım alma : Sporcular yarış sırasında yardım alabilir ya da ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak bu sırada çok sıkı kurallara uymak zorundadır. Yol boyunca 5 kilometrede bir ihtiyaç ve yardım merkezleri bulunur. Sporcular buradan geçerken çok kolay bir şekilde su alabilirler. Ayrıca sporcular istedikleri yere kendi su şişelerini koyabilirler.

   Yürüyüş Kuralları : 
Yürüyüş kategorisinde iki sıkı kural vardır : Birincisi atletin en az bir ayağı yarış boyunca yerle temas halinde olmalıdır. Ayak yere değdiği zaman bacak dizlerden bükük olmamalıdır. Yürüyüş sırasında dokuz hakem bu kuralların çiğnenip çiğnenmediğini inceler. Bu sırada elektronik aletler kullanılmaz ; çünkü hatalar çıplak gözle fark edilmelidir.Eğer hakemlerden biri bir sporcuyu hata yapacakken görürse onu işaretlerle uyarır. Eğer sporcu üç hakemden uyarı alırsa diskalifiye olur.

   Diğer Kurallar : 
-Eğer bir atlet diğer bir atleti itip kakarsa ya da rahatsız ederse hakem tarafından   diskalifiye edilir.
- Yarışı bırakan bir atlet , bir daha yarışa alınmayabilir.
- 5000 metre yarışları hariç diğer yarışlarda sporcu yarış boyunca dışardan yardım   alamaz veya ihtiyaçlarını karşılayamaz.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Atletler niçin saat yönünün aksine koşuyor

 • Atletizm Kuralları

 • Atletizm Sporunun Tarihçesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2880
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar