Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / Temizlik
/Dosyalar/1380_motor-gres-yagi-ve-motor-yagi-lekesi-cikarma.jpg

Yağ lekeleri, günlük hayatın bir parçasıdır. Yemek yerken, cilt bakımı sırasında, evde tamir yaparken her an karşımıza çıkabilen yağ lekesi; gıda maddeleri (sıvı yağ, zeytintağ, fıstık ezmesi, sos, salça vb.), bakım malzemeleri (vazelin, bebek yağı, kozmetik ürünler vb.) ve ev veya araç tamiri sırasında kullanılan malzemeler (motor yağı, makine yağı vb.) gibi çok çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.

 

Yağ Lekesi Çıkarma İşleminden Önce Uyulması Gerekenler

Yağ lekesini çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bu yöntemlerin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bazı malzemeler lekeleri emerken, bazıları onları iter. Yağ, suyu iter. Bu nedenle yağ lekesi bulaşan kumaş, suyla ve deterjanla yıkanarak lekeden arındırılamaz.

 

Farklı yağ lekeleri, yağ lekesinin çıkartılması için farklı muamele gerektirirler. Aşağıdaki kuru temizleme tarihi yazısında belirtildiği gibi halı, giysi ve kumaş ürünler için dünyadaki en etkili ve güvenli yağ çözücü dolayısıyla yağ lekesi çıkarıcısı kuru temizleme solventidir.

 

Buradaki uygulanması kolay ve etkin yöntemleri yalnızca emin olduğunuz ve yıkanabilir kumaşlara uygulamanız gerekir.

Eğer doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet gibi hassas kumaşlar veya astarlı giysiler söz konusuysa, yapılan işlemler kumaş dokusuna zarar verebileceği gibi rengini de açabilir.

 

Yağ Lekesi Çıkarılırken Kullanılabilecek Ek Bilgiler

İpli etiketler, leke çözücü ya da kalıcı baskı gibi giysi üzerinde görülmeyen fakat yağ lekesi çıkarma işlemini kolaylaştıran ya da zorlaştıran dokuları da gösterir. Örneğin; kalıcı baskılı kumaşlardan yağ lekesini çıkarmak işlem görmemiş kumaşlara göre daha zordur.

 

Eğer liflerin özelliklerinden anlıyorsanız; bu bilgi, yağ lekeleri çıkarılır iken en uygun leke çıkarma işlemini seçmenize yardımcı olacaktır.

Örneğin; çamaşır suyu, yün ve ipeğe ciddi şekilde zarar verir, bu yüzden yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyeleri uygulanırken bu yöntemden kaçınılmalıdır.

 

Yağ Lekesi ve Kuru Temizlemenin İcadı

Petrol bazlı bir sıvının yağ lekeli bir giysiye dökülmesi ve buharlaşmasından sonra yağ lekesinin ortadan kaybolması, kuru temizleme tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Bugün de dünyadaki en iyi yağ çözücü olarak, profesyonel kuru temizleme firmalarının kullandığı solvent kabul edilir. Bu solvent, giysilerin kurtulması sırasında tamamen buharlaştığı için giysiden arındırılması da bir o kadar sorunsuz ve güvenlidir.

 

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu sayfada yer alan ve yağ lekesi çkarılır iken yararlanabileceğiniz leke çıkarma teknikleri özellikle yıkanabilir, açık renkli kumaşlar için geçerlidir.

 

Aşağıdaki yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini uygularken özellikle yemek yağı lekesi (zeytinyağı, tereyağ, sıvı yağlar) için yağ çözücülü bulaşık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanlarının limon gibi özlü olanlarını daha fazla asit içerdikleri için tercih etmeyin.

 

Koku ve boya içermeyen bulaşık deterjanları açık renkli giysilerde yağ lekesi çıkarmak için idealdir. Koyu renkli ürünler için bulaşık deterjanı kullanmak kumaşın renklerini soldurabileceğinden dolayı risklidir.

 

Açık Renkli Giysiden Yağ Lekesi Çıkarma

Açık renkli ve yıkanabilir ürünleri yukarıda özellikleri açıklanan ve kaliteli bir bulaşık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun.

Sonra giysiyi, yaklaşık 15 dakika kadar o şekilde bırakın.

Daha sonra, kumaşı etiket talimatında belirtildiği gibi yıkayın.

Giysiyi kurutucuya atmak yerine, havayla kendi kendine kurumaya bırakın.

Eğer lekenin bir kısmı kalırsa işlemi tekrarlayın.

 

Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma

Motor gres ve motor yağı lekesi gibi zor bir yağ lekesi söz konusuysa, leke çıkarma işlemine; fazla yağın, bir kör veya küt ağızlı bıçak kullanılarak kumaştan dikkatlice kazınmasıyla başlanmalıdır.

Eğer motor yağı lekesi için vazelin uygularsanız yıkanabilir kumaşlarda iyi sonuç alınabilmektedir. Vazelin uygulanması, lekenin nemlenmesine yardımcı olabilmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

 • Mum Lekesi Nasıl Çıkar

 • Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

 • Kuru temizleme nasıl yapılıyor

 • Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma

 • Evimizdeki gümüşçük böceği ve kurtuluşu nasıldır

 • Oje Lekesi Nasıl Çıkar

 • Havuz suyu neden bakım gerektirir

 • Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 5796
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar