Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Böbrek büyümesi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/1362_borek-buyumesi.jpg

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya baş­lar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefrozlar bazen düzelir.

Tek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

 

Belirtiler

Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
Ateş,
İdrar yaparken acı,
Karında şişlik,
Bulantı ve kusma,
İki taraflı hidronefrozda susama,
Keyifsizlik,
Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.
Tanı

Ürografi
MRI
Ültrason
Sistoskopi
Tam idrar testi
Böbrek Büyümesi Hastalığının nedeni nedir?

Böbrek ŞişmesiBöbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine ulaşmasına veya keseden çıkışına engel olabilecek her türlü tıkanma Böbrek büyümesinin nedenleri arasında yer alır. Ge­nellikle idrar yollarında bir taş veya bir tümö­rün idrar yollarını tıkaması sonucu olabilir. Bunun yanında diğer bir sebep ise üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran durumlar kişide böbrek büyümesi hastalığı oluşumuna zemin hazırlar.

Sonuç ;

Hastalığın erken fark edilmesi çoğu zaman yararlı olacaktır. Erken dönemlerdeki hidronefrozda tıkanmalar giderilerek tedavi sağlanmış olur. Böylece kişi normal hayatına dönebilir.
Geç kalınan durumlarda ise aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Çünkü bu durumda tıkanmalar, böbrekte kalıcı hasar bırakmaya başlamıştır bile. Tıkanmalar giderilse bile hasar sebebi ile kişinin normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda gerekirse hasar gören böbrek cerrahi müdahale ile alınabilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Diş Kanaması Neden Olur

 • Egzersizin faydaları nelerdir

 • Duyu organları

 • Yirmi yaş dişimiz niçin geç çıkıyor

 • Anatomi

 • Açık Parfümler Sağlığı Tehdit Ediyor

 • Akupunktur Nedir

 • Karın Şişliği Neden Olur

 • Ağız Kokusu Neden Olur

 • Bademcik Ameliyatı

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2558
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar