Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Skoda Fabia hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Modelleri
/Dosyalar/1350_skoda-fabia.jpg

Fabia, aracın ön tarafını kapsayan detaylı bir tasarım değişikliği yaşadı. Dikey hatlar yerine yatay hatlar tercih edildi. Yeni gövde renkleri,jant seçenekleri ve iç mekan, konforlu ve şık bir görünüme kavuştu.
 
Fabia her ihtiyaca yanıt verebilecek motor seçenekleri ile verimli ve performanslı motorlar sunmaktadır
Standart 1,2 70 HP ve 1,4 85 HP motorlar ihtiyaç olan performans ve yakıt ekonomisini birarada sunmak için optimize edildi.
 
90 HP güce sahip 4 silindirli 1.6 TDI motor, yüksek tork ve çekiş gücü ile performansı ve yakıt ekonomi dengesini mükemmel bir şekilde biraraya getiriyor. 1,6 TDI motorlar, Common-Rail enjeksiyon sistemi kullanılmıştır ve Dizel Partikül Filtresine sahiptir. Hem benzinli hem de dizel motorlar, sıkı EU 5 emisyon standartlarına uygundur.
 
Yeni 1.6 TDI motor, mükemmel performansı, yüksek hızlanma kabiliyeti, düşük sesi ve düşük yakıt tüketimiyle, rakiplerinin önüne geçmektedir.
 
Aracın Dışı
Fabia'nın dışında yapılan tasarım değişikliği, aracı daha dinamik ve sağlam bir yapıya kavuşturmuştur. Yeni ızgaraya sahip tamponun yatay hattı, geliştirilmiş far kaşı ve kaput ile gündüz sürüş farı fonksiyonuna sahip ön sis farları ve yeniden şekillendirilmiş ön farlar aracın ön görünümünü görsel açıdan genişletti.
 
Renk yelpazesi, Pasifik Mavisi (opak boya) ve yeni Ralli Yeşili’yle zenginleştirilmiştir. 16 inçlik Elba ve Comet hafif alaşım jantlar ile, 15 inçlik çelik jantlar için sunulan Sattellite  jant kapakları da, tekerlek grubu ürünlerine dahil edilmiştir.
Kabin 
Kabin içinde yapılan pek çok değişiklik, yolcu konforunu arttırmanın yanı sıra, aracın işlevselliğini ve kullanışlılığını da geliştirmiştir. 
Yeni üç ve dört kollu çok işlevli direksiyon simidi, radyo ve telefonun daha kolay kumanda edilebilmesine imkan tanır, kabin estetiği ise, yeni fonksiyonların ve kumandaların yanı sıra yeni grafiksel tasarıma da sahip gösterge paneli  sayesinde geliştirilmiştir. 
 
Klima kontrol panelleri, daha güzel bir görünüme ve daha gelişmiş tuşlara sahiptir. Yeni döşemeler, Domino ve Chess tasarımları ile Drops Blue dokusunu kapsamaktadır.
 
Konfor 
Yaşam tarzınıza uygun donanımı kendiniz seçin! Güç, sadelikte yatar. Siz de bu düşüncedeyseniz, Stone grisi ya da mavi kabin paketli Classic donanımı seçin. Daha yüksek tutkularınız mı var?  Ambiente donanım seviyesi, siyah ya da gri Domino kabiniyle sizi etkileyecek. Lüks ve zarafet tutkunları için Chess kabin paketli Elegance donanımı ile, ekstra ekipman seviyelerine ait çeşitli kabin paketleri mevcut.
Elektrik kontrollü ve ısıtmalı dış dikiz aynası, elektrikli camlar ve uzaktan kumandalı merkezi kilitleme sistemi, standart konfor özellikleri olarak sunulmaktadır. Elektronik düzenlemeli Climatronic klima, camlardaki buzun ve buğunun başarıyla çözülmesini sağlar. Yeni radyo en sevdiğiniz müzikleri kaliteli bir şekilde çalarken, Aux-in soketi sayesinde harici müzik çalarınızdaki şarkıları yolculuk yaparken dinleme imkanı sunar.
Kaliteli yumuşak malzemeden üretilmiş ön göğüste MaxiDOT çok işlevli ekran mevcuttur, devir sayacı ve hız göstergesi ise etkileyici krom çerçevelere sahiptir. 
Ön ve arka koltuklardaki geniş saklama alanlarının yanı sıra, sürücü, yolcu ve arka kapılarda da ilave saklama cepleri mevcuttur.
Sis lambaları ve gündüz sürüş farı 
Gündüz Sürüş farı özellikli ön sis lambaları yeni bir şekle sahiptir ve Viraj farı fonksiyonuyla donatılabilir.

Swing radyo 
Çift anteni, CD, MP3 ve WMA çaları ve yüksek seviyede sun- duğu ses kalitesi ile her zaman doğru noktayı bulacaksınız.
Mdi 
Multimedya MDI konektörü (isteğe bağlı), soket ve kablo bağlantısıyla MP3, WMA, OGG ve AAC dosyalarını barındıran iPod, Aux-in (3.5 mm soket), USB ve mini USB çalarların oynatılabilmesine imkan tanır.
 
Antares alaşım jantlar 
195/55 R15 lastiklerle kullanılan Antares hafif alaşım jantlar, Fabia'nın dış görünümüne estetik bir dokunuş katar. Ayrıca aynı boyuttaki Line ve 16 ile 17 boyutundaki diğer jant seçenekleri de mevcuttur.
Güvenlik
Azami sağlamlık, azami güvenlik 
 
Son dönemlerde üretilen araçlardaki aktif ve pasif güvenlik sistemi talebi giderek artmaktadır ve Skoda araçlarındaki en yeni teknolojiye sahip güvenlik unsurları, bu talebe başarıyla yanıt vermektedir.
Ambiente donanım seviyesinden itibaren MSR (Motor Çekme Tork Kontrolü) ve Çift Oranlı vakum destekli ABS frenler standart hale gelmiştir ve Fabia ile Fabia Combi modellerinde sunulmaktadır. Ancak, diğer elektronik stabilite yardımı sistemi paketleri değiştirilmiştir. ABS Plus*(ABS, MSR, Çift Oran, lastik hava basıncı kontrolü) ve ESP Plus* ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, Çift Oran, lastik hava basıncı izleme, kalkış yardımı) paketleri de artık sunulmaktadır. Fabia modellerinde yeni sunulmaya başlanan bir özellik de, Octavia, Yeti ve Superb modellerinden bildiğimiz yokuş kalkış destek sistemidir.
Standart olarak sunulan sürücü ve ön yolcu havayastığına sahip Fabia’da talep edildiği takdirde yan ve perde havayastıkları da aracın güvenlik donanımına dahil edilebilir.
Üç noktalı emniyet kemerleri (önde yükseklik ayarlı), ön ve arka koltuk kafalıkları , arka koltuklarda ISOFIX çocuk koltuklarının bağlanması için gereken yer ve kaza anında yakıt akışı kesme sistemi, sunulan diğer güvenlik sistemleridir.
Perde hava yastıkları 
Perde hava yastıkları, devreye girdikten sonra araç kabininin yan kısmı boyunca bir güvenlik duvarı oluşturur. Bu sayede, ön ve arka taraftaki yolcuları ciddi yaralanmalara karşı korurlar.
Farlar 
Halojen projektör farlar, bazı teknik ve tasarımsal değişikliklere uğramıştır. Uzun far, farın iç yan kısmındaki bağımsız bir reflektör tarafından yakılırken, kısa huzme ayrı bir projektör modülüyle sağlanmaktadır. Farların optik aktif yüzeyi, yol aydınlatmasını geliştirecek biçimde arttırılmıştır.
Bir kaza durumunda 
Bir kaza anında, uyarı lambası otomatik olarak yanar, kabin aydınlatmaları yanar ve merkezi kilit sistemi açılır. Yangın riskinin azaltılması amacıyla, yakıt pompası kapatılır ve yakıt deposundan gelen yakıt beslemesi kesilir.
Yayaların korunması 
Fabia modelleri, yayaların korunması hakkındaki AB talimatlarına uygundur. Kaputun, motor bölmesindeki sabit parçalara uzak bir konumda yer alması, ön tamponda yapılan bazı değişiklikler ve darbe kuvveti emici bazı elemanların kullanılması sayesinde, yayaya çarpılması durumunda yayanın göreceği zarar ciddi biçimde azaltılmıştır.
Özellikler
Dış boyutlar
Uzunluk (mm) : 4000 
Genişlik (mm) : 1642
Yükseklik (mm) : 1498 
Yerden yükseklik (mm) : 134
Dingil mesafesi (mm) : 2451

İç boyutlar
Ön dirsek genişliği (mm) : 1380
Arka dirsek genişliği (mm) : 1384
Ön baş üstü mesafesi (l): : 989
Arka baş üstü mesafesi : 994
Bagaj hacmi asgari/azami (l) : 300/1163
 
* Kapasiteler, koltuk sırtlıklarının ve arka koltukların konumuna göre değişir.

Benzinli motorlar 
8 supaplı, dört silindirli süper şarjlı 1.2 TSI motor, ilk kez Yeti modelinde kullanılmıştır. Fabia modellerinde ise aynı motor 77 kW güç çıkışıyla sunulmaktadır. Yeni TSI motor, daha düşük yakıt tüketimine ve C02 emisyonuna, daha iyi hızlanmaya ve atmosferik motorlardan daha yüksek bir azami hıza sahiptir. Her iki motor versiyonunda da, 5 ileri vitesli MQ 200 manuel şanzıman sistemi mevcuttur; 1.2 TSI/77 kW motor versiyonu ise, 7 ileri vitesli DSG şanzıman sistemiyle birlikte sipariş edilebilir.

Dizel motorlar 
Tamamen yenilenmiş yeni dizel motor yelpazesinde, 66 kW çıkışlı ve 1,6 TDI CR DPF seçeneği mevcuttur. Yeni motorlar, katı partikül filtrelidir ve EU 5 emisyon standartlarına uygundur. Önemli teknik yeniliklerden biri de, common-rail sistemi ve 4 supap teknolojisine sahip, yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyon sistemidir. Bunun anlamı, yeni motorların daha sessiz ve düzgün çalıştığı ve daha az yakıt tükettiğidir.

Şanzıman sistemleri 
5 ileri vitesli manuel şanzımanlar, tüm motor seçenekleri için mevcuttur ve kısa yolculuklarda bile doğru ve hafif vites geçişleri sunar. Daha güçlü olan 1.2 TSI /77 kW motor seçeneğinde ise, tamamen yeni bir otomatik şanzıman sistemi sunulmaktadır. 6 ileri vitesli otomatik Tiptronic sistemi, yerini Octavia, Yeti ve Superb modellerinden tanıdığımız 7 ileri vitesli, çift kavramalı DSG şanzımana bırakmıştır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Volvo S60

 • Skoda Fabia

 • 2014 Efsane Ford Escort

 • Hyundai i30

 • BMW 1

 • Hyundai i30cw

 • Asrın en çok satan 10 otomobili

 • Yeni Opel Adam

 • Volvo D5 Teknolojisi Nedir

 • Hyundai i40

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3031
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 12.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar