Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Google glass nedir hakkında faydalı bilgiler

Elektronik / Bilgisayarlar
/Dosyalar/1259_google-glass-nedir.jpg

Android işletim sistemi bu gözlüğün içerisinde de var ve bir akıllı telefon gibi komutlarınızı işleyebiliyor; iPhone daki Siri gibi bir bakıma. Emredin efendim! Ellerinizi kullanmadan akıllı bir telefona sahip olmak belki de Glass ile mümkün olacak.

"Okay Glass" diyorsunuz ve arkasına; "fotoğraf çek, mesaj gönder, videoya kaydet, adres tarif et, arama yap" gibi işlevleri gerçekleştirmesini istiyorsunuz Google Glass da yapıyor. Bir alttaki fotoğraf Sergey Brin’e ait ve kendisi Google’ın iki kurucusundan birisi; o da Glass’ı test ediyor.

Kesin olmamakla birlikte alüminyum-fiber karışımı oldukça esnek bir yapıya sahip Glass. Geldiğinde ise 5 çeşit renk seçeneğiyle kullanıcılar ile buluşacak. İlk Glass versiyonu normal bir gözlük gibiydi şu an ise aşağıdaki fotoğrafta beliren şeffaf bölümden komutların uygulanışını sunuyor ve camları olmayan bir çerçeve üzerine oturtulmuş durumda.

Bir örnek olarak Glass’ın kişisel güneş gözlüğüne uygulanışı fotoğraflamışlar. 2013 yılının sonu veya 2014 yılı başlarında çıkması beklenen Glass’ın fiyatının 1500$’dan aşağıda olması bekleniyor. Zamanla çok daha geliştirileceğini düşünürsek bu rakamı da hak edecektir; hoş şu an bile özellikleri bu parayı hak ettiğinin göstergesi.


720p HD kalitesinde video kaydı yapabiliyor GPS ile konum belirleyebiliyor ve yön tarifi yapıyor, WiFi veya Bluetooth 4.0 özelliği ile de iPhone veya Android akıllı telefonunuzla da bağlantı kurabilecek.

Belki yakın zamanda yalnızca insanların gözbebeklerine oturacak bir lens sayesinde etrafımıza baktığımızda herhangi bir şey hakkında bilgi alabilecek, yolumuzu zorlanmadan bulabilecek, her anımızı ölümsüzleştirmek adına kayıt altına alabileceğiz. Çok fazla gelecek kokmuyor mu? "Filmlerdeki gibi" sözünü gerçekleştiren bir devrim aslında Google’ın Glass projesi.

Google Glass Teknik Özelikleri:

    Android 4.0.4 işletim sistemi
    16 GB’lık hafıza
    1 GB RAM
    1.2 GHz çift çekirdekli ARM Cortex-A9 veya OMAP 4430 işlemciler
    5 MP 720p görüntü kalitesinde kamera
    WiFi , GPS, Bluetooth

ABD KONGRESİ GOOGLE GLASS’I TEHLİKELİ BULDU


Google’ın kendi bünyesinde geliştirdiği ve çığır açacak teknolojilerden birisi kabul edilen Google Glass, ilk günden bu yana özel hayatın gizliliği tartışmalarının yaşanmasına neden oluyor.


ABD’de bazı mekanlar gizli çekim yapılması endişesiyle Google Glass’ın kullanımını yasaklamıştı. Bu kez Kongre de endişelerini dile getirdi.


Salı günü larry Page ve 8 kongre üyesi ile Washington’da yapılan toplantıda, Google Glass’ın ABD vatandaşlarının özel hayatlarını ihlal etmesi konusundaki endişeler dile getirildi. İmzalanan bildiride Google’ın izin olmaksızın Google Glass ile bilgi toplama ihlallerine karşı nasıl bir koruma tedbiri aldığı sorusuna yer verildi.


Kongre üyeleri yayınladıkları bildiriye Google’ın en geç 14 Haziran’a kadar cevap vermesini istiyor. Ayrıca Google’ın gözlükte depolanan verilere üçüncü şahısların erişiminin kısıtlanıp kısıtlanmadığının da sorulduğu belirtiliyor.


Google Glass hali hazırda geçen yıl sipariş veren geliştiricilere özel bir sürüm olarak dağıtılırken, kısa süre önce biten yarışmada da 8000 kişi gözlüğü elde etmeye hak kazanmıştı.


Google Glass ürün yöneticisi Steve Lee, gizliliğin projelerinde üst sırada olduğunu ve karşı tarafa haber vermeden çekim yapmaya çalışan uygulamalara kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade etti. Lee ayrıca cihazın hacker’ların erişimini engelleyecek yöntemlere sahip olacağını sözlerine ekledi.


Google Glass henüz yaygın satışa sunulmamasına rağmen, Kongre’nin dahi dikkatini çekecek derecede özel hak ihlali tartışmalarına sebep olmuş durumda.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Acer

 • Ultrabook

 • Packard Bell

 • Google glass nedir

 • Bilgisayar klavyenizi düzenli olarak temizleyin

 • Bilgisayar

 • Asus

 • Google glass ile neler yapabilirim

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4598
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar