Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kıl Dönmesi Neden Olur hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/1188_kil-donmesi-neden-olur.jpg

Tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak da adlandırılan kıl dönmesi, vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvası genellikle kuyruk sokumunda oluşur ve kıl dönmesi daha çok erkeklerin başına gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle söz konusu bölgede bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelene kadar herhangi bir belirti dikkat çekmediğinden ancak enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık ve ağrılarla birlikte kıl dönmesi fark edilir. Enfeksiyon sonucu irin dolu bir apse meydana gelebilir ki bu durumda apsede akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz an doktora başvurmanız önemlidir çünkü zaman ilerledikçe enfeksiyon ve ağrıların kötüleşmesinin yanı sıra rahatsızlık kronikleşebilir.
Vücutta saç veya gövdeden kopan kıllar bazı kişilerde kuyruk sokumunda, derideki mikroskobik diyeceğimiz kadar küçük ter bezi deliklerinden içeri doğru girer ve kıl yumağı oluşturur. Daha çok 15 ila 30 yaş arasında görülür. 40 yaşından sonra derinin de kalınlaşmasına bağlı olarak çok daha nadir rastlanır. Her ne kadar çoğunlukla şikayetler kuyruk sokumu bölgesini işaret etse de göbek deliği, yüz ya da kol altı gibi vücudun diğer bölgelerinde de kıl dönmesine rastlanabilir. Kıl dönmesi tedavisi, rahatsızlığın ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak ameliyatla ya da ilaçla yapılabilir.
Kıl dönmesinin nedenlerine detaylı olarak değineceğiz ama kıl dönmesini engellemek için kişisel temizliğe ve özellikle de kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine özen göstermek gerektiğini hemen belirtelim. Her daim temiz iç çamaşırlarıyla dolaşmak, kuyruk sokumunda ter ve nemi önlemek, biriken kılları temizlemek gerekir. Kıl dönmesi bulaşıcı ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir.

 
Kıl Dönmesi Nedenleri
Kıllı vücutlarda kıl dökülmesi oranı daha fazla olacağından, kıllı bir vücuda sahip olmak kıl dönmesinin ortaya çıkma riskini arttırır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların burada birikmesini önlemek için sık sık duş almak iyi bir tedbir olabilir. Duştan sonrada iyice kurulanmayı ihmal etmeyin.
Dökülen kılların kuyruk sokumunda biriktiğinden söz ettik. Bu noktada oturma şekli kılların deri altına yürümesine neden olabileceğinden büyük önem taşıyor. Uzanarak oturmak veya oturduğunuz yerde kaykılmak (arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak), ileri geri hareket ederek oturmak, uzun saatler oturmak, yine uzun süreler boyu araba kullanmak kıl dönmesi riskini arttırır.
Uzun süreler boyu yürümek veya bisiklete binmek gibi sürekli tekrarlanan hareketler de kılların deriye girmesini kolaylaştırır. Bu saydığımız hareketlerde kuyruk sokumu bölgesinin gerilmesi, baskıya uğraması ya da kaba etlerin birbirine sürtünmesi sonucu kıl dönmesi için zemin oluşur.
Fazla kilolar pek çok sağlık sorununa yol açtığı gibi kıl dönmesi için de bir risk faktörü oluşturur. Aşırı kilolu, obez kişilerde hem hareketsiz bir yaşam sürdürmelerine bağlı olarak hem de kuyruk sokumuna fazla ağırlık nedeniyle baskı olması yüzünden kıl dönmesi riski fazlalaşır. Üstelik kilolu kişilerin daha çok terlemesi de yine riski arttırır. Terleyen deri yumuşar, terle birlikte kılların deri altına ilerlemesi kolaylaşır.
Son yıllarda pantolonlardan tişörtlere dar giysiler özellikle de gençler arasında daha çok tercih ediliyor ama bu şıklık aynı zamanda kıl dönmesi riskini de arttırıyor. Terlemenin kötü etkisinden az önce bahsettik buna bir de dar kıyafetlerin sürtünme yoluyla kılların deri altında ilerlemesini kolaylaştırdığını eklersek, risk ortada.
Kıl dönmesi doğuştan gelen bir rahatsızlık olmamasına karşın bazı kişilerin cilt ve kıl tipi, kıl dönmesi oluşumuna genetik olarak daha yatkın olabilir.
Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Kıl dönmesi ameliyatı, bu rahatsızlığın bir daha tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Ameliyat sonrası tavsiyelere ve uyarılara harfiyen uymakta yarar var. Aşağıda kıl dönmesi ameliyatı ve sonrasına dair bazı genel bilgileri bulabilirsiniz. Ancak her şeyden önce bu maddeleri ve ameliyat sonrası yapılacakları ve kaçınılacak durumları doktorunuza danışmalısınız.
Kıl dönmesi ameliyatı 20 dakika ila 1 saat arasında bir uzunlukta sürebilir.
Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmak gerekebilir.
Ameliyattan sonra iyileşme süresi 2 hafta ile 2 ay arasında değişebilir.
Ameliyattan sonraki birkaç gün, ameliyatlı bölgede akıntı ve ağrı olabilir.
Ameliyattan sonra doktorun uygun gördüğü andan itibaren kuyruk sokumu bölgesindeki kılların belli bir süre alınmasında fayda var. Ayrıca bu bölge mutlaka temiz tutulmalı, temiz iç çamaşırı giyilmeli, düzenli olarak duş alınmalı, bu bölgenin terli ve nemli kalması engellenmelidir.
Kıl dönmesi ameliyatından sonra, rahatsızlığın tekrarlamayacağını düşünerek hareket etmemeli dolayısıyla uzun saatler boyu oturmamaya dikkat etmelisiniz.
Eğer kişisel temizliğe dikkat edilmez ve kuyruk sokumunda kıl birikmemesine dikkat edilmezse, rahatsızlık tekrarlayabilir. Kuyruk sokumunu sık sık kurulamak, duşta kuyruk sokumunda biriken kılları temizlemek ve banyo sonrası havlu ile bu bölgeyi iyice kurulamak gerekir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kafein ile Sigara Birlikte Daha Çabuk Bağımlılık Yapıyor

 • Aşırı Terleme Neden Olur

 • Pırasa Yaşlanmayı Geciktiriyor

 • Bademcik Ameliyatı

 • Halsizlik Neden Olur

 • Yirmi yaş dişimiz niçin geç çıkıyor

 • Göğüs yaralanmaları

 • Laminate Veneer Nedir

 • Omurga yaralanması

 • Böbrek Ağrısı Neden Olur

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2805
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.03.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar