Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Enflasyonist açık nedir hakkında faydalı bilgiler

Finans / Ekenomik değerler
/Dosyalar/812_enflasyonist-acik-nedir.jpg

Keynesçil milli gelir analizlerinde kullanılan bir kavram. Tam çalışma düzeyinden sonra toplam harcamalar artırılırsa enflasyonist açık ortaya çıkar. Diğer bir deyişle, enflasyonist açık, toplam talebin tam çalışma düzeyindeki üretimi ifade eden toplam arzdan büyük olması durumudur. Burada bir üretim açığı veya talep fazlası vardır. Bu durumun yarattığı baskılar dolayısıyla fiyatlar genel dengesi sürekli biçimde yükselir. O halde fiyat artışlarını önlemek için bu açığın ortadan kaldırılması gerekir. ekonomi halen tam çalışma düzeyinde varsayıldığından üretimi daha fazla artırmak mümkün olmayacağına göre, bunun yolu toplam talebi kısmaktır. Bu da daraltıcı Para Politikası ve maliye Politikası izlenmesini gerektirir.

Enflasyon muhasebesi
Mali işlemlerin, paranın satınalma gücünde zamanla ortacaya çıkan değişmeleri dikkate alacak biçimde kayıt ve analizinin yapılması. Çoğu ülkelerde yakın zamana kadar Tarihi Maliyet Muhasebesi Metodu (Historic Cost Accounting) uygulanmıştır. Bu metodda hesaplar fiilen yapılan gelir ve gider kayıtlarına göre düzenlenir. Sabit aktifler, örneğin binalar bilançoya alındığı günkü fiyatı üzerinden kaydedilir. Oysa fiyat artışları dolayısıyla, bu aktiflerjn herhangi bir andaki yerine koyma maliyetleri kayıtlı maliyetlerinden çok daha yüksektir.
Dolayısıyla böyle bir yöntem, reel değerler açısından amortismanları olduğundan küçük, karları ise olduğundan büyük gösterir. Böylece zaman içinde sermayenin reel değerinin korunamamasına, sermayenin hayali parasal karlar şeklinde temettü olarak dağıtılmasına ve vergilere ödenmesine yol açar. O bakımdan 1960 ve 1970 lerde firmalar, zaman zaman aktiflerini yeniden değerleme yoluna giderek bu aşırı kar beyanlarını önlemeyi amaçladılar.
Ülkemizde de 1985 yılında bu amaçla Yeniden Değerleme Kanunu çıkartılmıştır. Daha yakın zamanlarda da stok değerlenmesinden doğan karlara vergi muafiyeti tanındı. Enflasyonun etkilerini gidermek için çeşitli muhasebe yöntemleri uygulanır. Bunlardan birisi Cari Satmalına Gücü Metodudur. Burada işlemler fiyat indeksleri kullanılarak "satmalına gücü birimleri" şeklinde ifade edilir. Diğer bir yöntem de Yerine Koyma Muhasebesi (Replacement Cost Accounting) dir. Burada aktiflerin tarihi maliyetleri yerine cari maliyetlerine göre değerlendirmeler yapılır. Cari Maliyet Muhasebesi (Current Cost Accounting) Yönteminde ise alacaklı ve borçlu işlemler cari değerlere göre kaydedilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Enflasyon nedir

 • Enflasyonist açık nedir

 • İşsizlikle Mücadele Sorunu ve Eğitim

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3472
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar